Ubezpieczenie studenta pracującego na umowę o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Student to osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (studia licencjacie lub inżynierskie kończące się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera), na studiach drugiego stopnia (studia magisterskie kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego), albo jednolitych studiach magisterskich (studia magisterskie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równorzędnego).
REKLAMA
Zobacz: Kiedy studenci pracujący na zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom?
Student w czasie trwania studiów podejmuje zatrudnienie w ramach umowy o dzieło. Co dzieje się z ubezpieczeniem społecznym takiego studenta. Umowa o dzieło nie jest samodzielnym tytułem, z którego wynika obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne nie jest, także tytułem dającym możliwość dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Z tego wynika, że student pracujący na umowę o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
Studenta nie należy zgłaszać do ubezpieczenia ani opłacać za niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Inna jest sytuacja studenta, który pracuje na umowę o pracę i dodatkowo ze swoim pracodawcą zawiera umowę o dzieło. Taka sytuacja powoduje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, od pracującego studenta.
Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe
Jeśli pracodawca zawiera z własnym pracownikiem będącym studentem umowę o dzieło, ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. (Dz. U. z 1998 r. Nr 137 poz. 887)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat