Zawieszenie opłacania składek do PPE
REKLAMA
REKLAMA
Nowa ustawa o pracowniczych programach emerytalnych wprowadziła wiele udogodnień w zakresie rejestracji i elastyczności pracowniczych programów emerytalnych. Programy te są tworzone z inicjatywy pracodawcy, który wraz z ich utworzeniem zobowiązuje się do regularnego opłacania składek podstawowych za pracowników, którzy przystąpili do programu. Pracodawca jednak nie jest w stanie przewidzieć swojej sytuacji finansowej w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat czyli w założonej długoterminowej perspektywie funkcjonowania programów emerytalnych. Brak rozwiązań dotyczących sytuacji szczególnych, takich jak przejściowa gorsza kondycja finansowa czy konieczność dokonania pilnych nakładów inwestycyjnych, skutkowałyby likwidacją programu, gdy pracodawca nie byłby w stanie odprowadzać składek do PPE. Odpowiedzią na ten problem jest możliwość zawieszenia opłacania składek podstawowych przez pracodawcę lub czasowe ograniczenie ich wysokości.
REKLAMA
Porównaj: Jak przenieść środki z PPE do IKE
Pracodawca może jednostronnie zawiesić odprowadzanie składek podstawowych lub czasowo ograniczyć wysokość naliczanej składki podstawowej. Zawieszenie nie może jednak przekroczyć łącznie 3 miesięcy w okresie kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Jeżeli umowa zakładowa zawarta między pracodawcą a reprezentacją przewiduje okres dłuższy, zawieszenie może trwać dłużej, jednak nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Jednostronność decyzji pracodawcy w zakresie zawieszenia składek lub ograniczania ich wysokości oznacza, że nie jest potrzebna akceptacja reprezentacji pracowników ani żadnej innej instytucji. Zawieszenie składek oraz ograniczenie ich wysokości musi dotyczyć wszystkich uczestników programu (ograniczenie może być procentowe lub kwotowe, np. obniżenie składki z 7% do 3% wynagrodzenia pracownika lub z 500 zł do 300 zł składki za każdego uczestnika).
Jeśli pracodawca jest w niekorzystnej sytuacji finansowej, może po okresie jednostronnego zawieszenia zawrzeć z reprezentacją pracowników porozumienie o zawieszeniu naliczania i odprowadzania składek podstawowych lub czasowym ograniczeniu ich wysokości.
Polecamy serwis ZUS
Takie porozumienie pracodawca musi przekazać organowi nadzoru (Komisji Nadzoru Finansowego). Łączny okres obowiązywania porozumienia nie może przekroczyć 24 miesięcy w ciągu kolejnych 48 miesięcy kalendarzowych. Możliwe jest przedłużenie tego terminu ze względu na złą sytuację finansową pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat