REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naliczane są odsetki za opóźnienia w przekazaniu do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne?

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
W przypadku nieopłacenia składek w terminie płatnik zapłaci odsetki równe odsetkom za zwłokę od zaległości podatkowych.
W przypadku nieopłacenia składek w terminie płatnik zapłaci odsetki równe odsetkom za zwłokę od zaległości podatkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Płatnik składek ma obowiązek złożyć w terminie dokumenty ubezpieczeniowe i przekazać składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z niedotrzymaniem terminu przekazania składek?

Płatnicy mają obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc, wraz ze złożeniem deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych, nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca (art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Krótsze terminy obowiązują osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie (do 10 dnia następnego miesiąca) oraz jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe (do 5 dnia następnego miesiąca). 

Autopromocja

W przypadku nieopłacenia składek w terminie płatnik zapłaci odsetki równe odsetkom za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 23 ustawy). Wysokość tych odsetek jest równa dwukrotności podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Odsetki są naliczane od następnego dnia przypadającego po dniu, w którym płatnik powinien dokonać wpłaty składek. Nie zostaną jednak naliczone, jeśli ich wysokość nie przekraczałaby 6,60 zł.

Porównaj: Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Zapłacone przez płatnika odsetki z tytułu nieterminowego opłacenia składek są częściowo przekazywane przez ZUS, wraz z częścią składki emerytalnej, do otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli np. składki na ubezpieczenia społeczne opłacone po terminie za danego ubezpieczonego wynoszą 599 zł, w tym składka podlegająca przekazaniu do OFE (7,3% podstawy wymiaru) wynosi 146 zł, a odsetki za zwłokę wynoszą w sumie 56 zł, to wraz ze składką przekazywaną do OFE Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien przekazać do funduszu 146 zł/599 zł x 56 zł = 13,65 zł. Kwota ta powiększy stan indywidualnego rachunku w OFE i wpłynie na podwyższenie emerytury ubezpieczonego w przyszłości.

Polecamy serwis: ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza odsetkami za zwłokę, w sytuacji nieopłacenia składek lub ich opłacenia w zaniżonej wysokości ZUS może ukarać płatnika również w inny sposób: ma prawo wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek. Kara ta może znacznie przekraczać wysokość wymienionych wcześniej odsetek od zaległości, zwłaszcza jeśli opóźnienie trwało kilka miesięcy a nie kilka lat .

Warto pamiętać, że należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Nie przedawnią się jednak należności z tytułu składek zabezpieczone hipoteką lub zastawem. Bieg terminu przedawnienia ulegnie zawieszeniu, gdy płatnik zawrze z ZUS umowę o odroczeniu płatności składek i rozłożeniu zaległości na raty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA