reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

Świadczenia z nowego systemu emerytalnego mają być znacznie niższe niż z systemu dotychczasowego. Poza ich wysokością najważniejszą zmianą są zasady ich obliczania oraz ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wysokości wniesionych składek i wieku przejścia na emeryturę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o formach wypłaty świadczeń emerytalnych z nowego systemu.

Nowy system emerytalny składa się z kilku filarów co oznacza, że świadczenie będzie również pochodziło z wielu źródeł – w części obowiązkowej będzie to emerytura z I i II filara (z FUS i OFE). Rozpoczęcie pobierania emerytury z pierwszego i drugiego filara następuje jednocześnie. Ubezpieczony będzie otrzymywał świadczenie emerytalne w formie jednego łącznego przelewu przekazywanego przez ZUS.

Wysokość emerytury z pierwszego filara zależy od stanu indywidualnego konta w ZUS oraz przeciętnego dalszego trwania życia na emeryturze. Przeciętne dalsze trwanie życie jest liczone łącznie dla obu płci. Wyliczenie wysokości emerytury z filara pierwszego można przedstawić w postaci poniższego wzoru:

EI = stan konta w ZUS : przeciętne dalsze trwanie życia

Przeciętne dalsze trwanie życia zależy od wieku przejścia na emeryturę. Wiek ubezpieczonego w momencie przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach. Zgodnie z przedstawionym wzorem, im wyższy stan konta w pierwszym filarze i im wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższe świadczenie przysługujące z części repartycyjnej.

Zobacz: Jakie są zasady koordynacji emerytur i rent?

Ubezpieczona przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat. Na koncie w ZUS zgromadziła 180.000 zł uprawnień emerytalnych. Dalsze przeciętne trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat wynosi 235 miesięcy. Jej dożywotnia emerytura z I filara wyniesie: 180.000 zł : 235 = 765,96 zł.

Wysokość emerytury z drugiego filara zależy od wysokości środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym. Ze środków tych ubezpieczony będzie otrzymywał emeryturę kapitałową, która może być wypłacana w jednej z form:

  • okresowej emerytury kapitałowej lub
  • dożywotniej emerytury kapitałowej.

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje członkowi OFE do ukończenia 65 roku życia. Dożywotnia emerytura kapitałowa przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego dożywotnio po ukończeniu 65 roku życia. Różny wiek emerytalny kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) powoduje, że ze świadczenia okresowego mogą korzystać tylko kobiety.
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej obliczana jest według wzoru:

E_OK= (stan rachunku w OFE)/(przeciętne dalsze trwanie życia)

Warto zauważyć, że im wyższy stan rachunku w OFE i wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższa wartość emerytury okresowej.

Po osiągnięciu przez ubezpieczonego 65 lat, nabywa on prawo do dożywotniej emerytury kapitałowej, bez względu na fakt, czy pobierał wcześniej emeryturę okresową. Dożywotnia emerytura kapitałowa jest ustalana na wniosek ubezpieczonego po dokonaniu przez niego wyboru oferty dożywotniej emerytury kapitałowej. W sytuacji wcześniejszego pobierania emerytury okresowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczony nie ma obowiązku ponownego składania wniosku – musi jednak wskazać wybraną ofertę emerytury dożywotniej, pod rygorem wstrzymania wypłaty świadczeń.
Wysokość dożywotniej emerytury kapitałowej obliczana jest według wzoru:

E_DK=〖Stawka〗_(DK )×(stan rachunku w OFE)/1000

Stawka DK to miesięczna stawka dożywotniej emerytury kapitałowej zawarta w wybranej ofercie dożywotniej emerytury kapitałowej (oferty te przedstawiane będą przez instytucje wypłacające emerytury kapitałowe). Im wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższa stawka emerytury dożywotniej.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Dożywotnia emerytura kapitałowa charakteryzuje się dodatkową gwarancją na wypadek śmierci emeryta. Jeśli osoba, która wykupiła dożywotnią emeryturę kapitałową umrze w ciągu pierwszych 36 miesięcy od momentu przejścia na emeryturę, instytucja wypłacająca świadczenie wypłaci wówczas wskazanym przez emeryta osobom wypłatę gwarantowaną równą części środków przekazanych z OFE.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wypłata emerytury w nowym systemie
Wypłata emerytury w nowym systemie

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama