REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Wypłata emerytury w nowym systemie
Wypłata emerytury w nowym systemie

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia z nowego systemu emerytalnego mają być znacznie niższe niż z systemu dotychczasowego. Poza ich wysokością najważniejszą zmianą są zasady ich obliczania oraz ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wysokości wniesionych składek i wieku przejścia na emeryturę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o formach wypłaty świadczeń emerytalnych z nowego systemu.

Nowy system emerytalny składa się z kilku filarów co oznacza, że świadczenie będzie również pochodziło z wielu źródeł – w części obowiązkowej będzie to emerytura z I i II filara (z FUS i OFE). Rozpoczęcie pobierania emerytury z pierwszego i drugiego filara następuje jednocześnie. Ubezpieczony będzie otrzymywał świadczenie emerytalne w formie jednego łącznego przelewu przekazywanego przez ZUS.

Autopromocja

Wysokość emerytury z pierwszego filara zależy od stanu indywidualnego konta w ZUS oraz przeciętnego dalszego trwania życia na emeryturze. Przeciętne dalsze trwanie życie jest liczone łącznie dla obu płci. Wyliczenie wysokości emerytury z filara pierwszego można przedstawić w postaci poniższego wzoru:

EI = stan konta w ZUS : przeciętne dalsze trwanie życia

Przeciętne dalsze trwanie życia zależy od wieku przejścia na emeryturę. Wiek ubezpieczonego w momencie przejścia na emeryturę wyraża się w ukończonych latach i miesiącach. Zgodnie z przedstawionym wzorem, im wyższy stan konta w pierwszym filarze i im wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższe świadczenie przysługujące z części repartycyjnej.

Zobacz: Jakie są zasady koordynacji emerytur i rent?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczona przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat. Na koncie w ZUS zgromadziła 180.000 zł uprawnień emerytalnych. Dalsze przeciętne trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat wynosi 235 miesięcy. Jej dożywotnia emerytura z I filara wyniesie: 180.000 zł : 235 = 765,96 zł.

Wysokość emerytury z drugiego filara zależy od wysokości środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym. Ze środków tych ubezpieczony będzie otrzymywał emeryturę kapitałową, która może być wypłacana w jednej z form:

 • okresowej emerytury kapitałowej lub
 • dożywotniej emerytury kapitałowej.

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje członkowi OFE do ukończenia 65 roku życia. Dożywotnia emerytura kapitałowa przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego dożywotnio po ukończeniu 65 roku życia. Różny wiek emerytalny kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) powoduje, że ze świadczenia okresowego mogą korzystać tylko kobiety.
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej obliczana jest według wzoru:

E_OK= (stan rachunku w OFE)/(przeciętne dalsze trwanie życia)

Warto zauważyć, że im wyższy stan rachunku w OFE i wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższa wartość emerytury okresowej.

Po osiągnięciu przez ubezpieczonego 65 lat, nabywa on prawo do dożywotniej emerytury kapitałowej, bez względu na fakt, czy pobierał wcześniej emeryturę okresową. Dożywotnia emerytura kapitałowa jest ustalana na wniosek ubezpieczonego po dokonaniu przez niego wyboru oferty dożywotniej emerytury kapitałowej. W sytuacji wcześniejszego pobierania emerytury okresowej lub renty z tytułu niezdolności do pracy, ubezpieczony nie ma obowiązku ponownego składania wniosku – musi jednak wskazać wybraną ofertę emerytury dożywotniej, pod rygorem wstrzymania wypłaty świadczeń.
Wysokość dożywotniej emerytury kapitałowej obliczana jest według wzoru:

E_DK=〖Stawka〗_(DK )×(stan rachunku w OFE)/1000

Stawka DK to miesięczna stawka dożywotniej emerytury kapitałowej zawarta w wybranej ofercie dożywotniej emerytury kapitałowej (oferty te przedstawiane będą przez instytucje wypłacające emerytury kapitałowe). Im wyższy wiek przejścia na emeryturę, tym wyższa stawka emerytury dożywotniej.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Dożywotnia emerytura kapitałowa charakteryzuje się dodatkową gwarancją na wypadek śmierci emeryta. Jeśli osoba, która wykupiła dożywotnią emeryturę kapitałową umrze w ciągu pierwszych 36 miesięcy od momentu przejścia na emeryturę, instytucja wypłacająca świadczenie wypłaci wówczas wskazanym przez emeryta osobom wypłatę gwarantowaną równą części środków przekazanych z OFE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA