Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłacanie składek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

Nieopłacenie składek ZUS w terminie - co się stanie i czy ubezpieczenie ustanie?

Czy nieopłacenie składek ZUS w terminie spowoduje automatyczne ustanie tytułu do ubezpieczenia? Jakie są terminy na składanie dokumentów do ZUSu i opłacanie składek? Jakie kary za nieopłacanie składek w terminie?

Polski Ład: składka zdrowotna obniży… składkę zdrowotną

Przepisy Polskiego Ładu dają podatnikom rozliczającym się liniowo możliwość pomniejszenia podstawy składki zdrowotnej o… zapłaconą składkę zdrowotną. Eksperci wyjaśniają, jak można z tego skorzystać.

Działalność gospodarcza a urlop wychowawczy i macierzyński

Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego - czy opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną?

Działalność gospodarcza i emerytura a składki ZUS

Prowadzenie działalności gospodarczej na emeryturze lub rencie - jakie składki ZUS należy opłacać? Co ze składką zdrowotną?

Pracownik do 26 roku życia - jakie ulgi?

Pracownik do 26 roku życia - jakie ulgi przysługują? Co z PIT i składkami ZUS?

Składki ZUS - jak płacić?

Jak płacić składki ZUS? Gdzie należy je wpłacać? Czym jest NRS? Do kiedy opłaca się składki? Co w przypadku nadpłaty i zaległości składkowych?

Do kiedy ZUS 2022?

Do kiedy ZUS opłaca się w 2022 roku? Oto nowe terminy płatności składek. W 2022 roku dochodzi dodatkowy comiesięczny obowiązek przesyłania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

Mały ZUS 2022 do końca stycznia

Mały ZUS plus w 2022 r. - kto chce korzystać z ulgi, musi zgłosić to w ZUS do końca stycznia 2022 roku. Do kiedy należy złożyć dokumenty rozliczeniowe? Dla kogo jest Mały ZUS plus? Ile czasu można korzystać z ulgi?

Opłacanie składek KRUS od 2022 r. - 2 rachunki bankowe

Opłacanie składek KRUS od stycznia 2022 roku odbywa się na zmienionych zasadach. Udostępnia się dwa rachunki bankowe - do wpłat na ubezpieczenie społeczne rolników i do wpłat na ubezpieczenie zdrowotne. Numery rachunków znajdują się poniżej w tabeli.

Składki KRUS - I kwartał 2022

Składki KRUS w I kwartale 2022 roku zostały ogłoszone. Ile wynosi wysokość miesięcznej składki KRUS za rolników, małżonków lub domowników? Do kiedy należy opłacić?

Zadłużenie z tytułu składek a prawo do zasiłków - zmiany 2022

Zadłużenie z tytułu składek ZUS a prawo do zasiłków - jakie zmiany wchodzą w życie w 2022 roku? Czy opóźnienie w opłacaniu składek powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego?

Roczna podstawa wymiaru składek 2022

Roczna podstawa wymiaru składek w 2022 roku czyli limit trzydziestokrotności podał w obwieszczeniu Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Ile wynosi trzydziestokrotność w 2022 r.?

Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022

Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?

Składki KRUS 2022 - nowe zasady regulowania

Składki KRUS od 1 stycznia 2022 roku będą podlegały nowym zasadom regulowania. Składki należy przelewać na dwa rachunki bankowe KRUS - oddzielnie składkę zdrowotną i oddzielnie składki na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość składek ZUS a przeciętna i minimalna płaca

Wysokość składek ZUS zależy od przeciętnej i minimalnej płacy w danym roku kalendarzowym. O ile wzrośnie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r.?

Zwolnienie ZUS za listopad - dokumenty rozliczeniowe

Zwolnienie z ZUS za listopad 2020 r. oprócz wniosku wymaga złożenia deklaracji rozliczeniowych. Firmy, które ubiegają się o wsparcie mają na to czas do końca grudnia, czyli do końca roku 2020 r. Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?

Kiedy odprawa dla pracownika przechodzącego na emeryturę jest zwolniona z oskładkowania?

W tym roku wypłacimy naszym trzem pracownikom odprawy emerytalne. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mogły one skorzystać ze zwolnienia składkowego?

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką - TK

Wyłączenie przedawnienia należności składkowych zabezpieczonych hipoteką jest zgodne z Konstytucją RP. Nie narusza zasady równej ochrony własności i innych praw majątkowych - wyrok TK z dnia 20 maja 2020 r. (P 2/18).

Rozłożenie składek ZUS na raty - wniosek RSR, dokumenty

W przypadku problemów z terminowym opłacaniem składek w ZUS możliwe jest rozłożenie należności na raty. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy złożyć wniosek RSR. Jakie jeszcze dokumenty należy w tym celu złożyć?

Składki ZUS - jak rozłożyć je na raty?

Istnieje możliwość rozłożenia składek ZUS na raty. Wówczas ZUS zawiesi również prowadzone postępowanie egzekucyjne. Kto może ubiegać się o rozłożenie spłaty należności na raty? Jak to zrobić?

Składki przekazywane do ZUS a środki z rachunku VAT

Do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Do opłacenia składek w ZUS nie należy stosować metody split payment (podzielona płatność), tylko zwykły przelew - wyjaśnia ZUS.

Emeryt na umowie zleceniu z własnym pracodawcą a składki ZUS

Pracownik, który ma ustalone prawo do emerytury, wykonujący jednocześnie na rzecz pracodawcy umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc

ZUS wyjaśnił zasady zaokrąglania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za niepełny miesiąc. Kiedy można pomniejszyć najniższą podstawę wymiaru składek? Jak obliczyć podstawę wymiaru składek na przykładach?

Składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r. - jak rozliczyć, kody ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię ponoszą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Wyższe koszty składkowe ponosi również sama opiekunka. Wraz ze zmianami miały obowiązywać nowe kody ubezpieczeniowe.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. Ile wynoszą?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego

ZUS podał informację dotyczącą zasad ustalania prawa do zasiłku i podstawy wymiaru zasiłku dla mianowanego asesora sądowego.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Wyższe składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r.

Umowa uaktywniająca uprawnia do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię na podstawie umowy uaktywniającej poniosą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS - nowy okres przedawnienia

Na skutek zmiany przepisów, ZUS zobowiązany jest do wydawania decyzji nakazującej zwrócenie kwot niesłusznie otrzymanych należności nie później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który należność została pobrana.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2017 r.

ZUS podał informację dotyczącą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2017 r. Ile wynoszą?

Ważne zmiany w ubezpieczeniach społecznych w 2017 r.

W 2017 roku wejdą w życie duże zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie zasiłkowej oraz świadczeniach przedemerytalnych. Część zmian będzie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy

Składka na Fundusz Pracy przyznawana jest na cele dotyczące aktywizacji osób bezrobotnych, zasiłki. Kto ma obowiązek jej odprowadzania i w jakiej wysokości?

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych - zmiany 2016 r.

Od 1 października 2016 r. podstawą wymiaru składek społecznych osób oddelegowanych z Polski do pracy za granicą, osiągających przychód niższy od prognozowanej przeciętnej płacy miesięcznej w gospodarce narodowej, będą faktycznie uzyskiwane zarobki. Jak ustalić podstawę oskładkowania osób oddelegowanych po zmianie przepisów?

Za kogo opłaca się składki na Fundusz Pracy

Składki na Fundusz Pracy opłaca płatnik za osoby, które obowiązkowo podlegają z danego tytułu ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Kto jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

Opłacanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Od tej zasady istnieją wyjątki. Kto może zostać zwolniony z opłacania składek na Fundusz Pracy?

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2016

W 2016 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. Eksperci wyliczyli, o ile wzrośnie kwota comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2016 r.

ZUS podał informację zawierającą kwoty składek ubezpieczeniowych dla niektórych grup ubezpieczonych, składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2016 r. Jaka jest ich wysokość?

Składki ZUS od umowy zlecenia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. istnieje obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zleceniobiorca, który uzyskuje przychody z kilku umów cywilnych i np. z działalności gospodarczej musi zapłacić składki ze wszystkich tytułów, jeżeli podstawa wymiaru nie osiągnie co najmniej stawki płacy minimalnej.

Ustalenie płatnika składek na 2016 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2016 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2015 r. Jeśli 30 listopada płatnik ma zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, w kolejnym roku będzie miał prawo wypłaty zasiłków. W innym przypadku wypłaci je ZUS.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych matek od stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy dla matek prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z nimi osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości nieprzekraczającej kwoty świadczenia rodzicielskiego, tj. 1 tys. zł będą zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Co jest finansowane z Funduszu Pracy

Fundusz Pracy ma na celu finansowanie świadczeń przysługujących bezrobotnym oraz programów na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. Ze środków Funduszu Pracy finansowane są m.in. koszty wynagrodzeń wypłacanych młodocianym, koszty szkolenia pracowników, bezrobotnych i innych uprawnionych osób, kursy i studia podyplomowe realizowane z inicja­tywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Kto i za kogo płaci składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Państwowy fundusz celowy - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, utworzony został na użytek ochrony pracowników przed utratą wynagrodze­nia spowodowaną niewypłacalnością pracodaw­cy. Płatnik obowiązkowo opłaca składki na FGŚP za pracowników zatrudnionych m.in. na podstawie umowy o pracę.

Czym jest Fundusz Emerytur Pomostowych

Fundusz Emerytur Pomostowych jest państwowym funduszem celowym powołanym na potrzeby finansowania emerytur pomostowych. Funduszem zarządza ZUS. Kto i kiedy nabywa prawo do emerytury pomostowej?

Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy

Fundusz Pracy opłaca pracodawca zatrudniający pracowników objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, które w przeliczeniu na okres miesiąca wynoszą co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy?