Student: Kto pyta, ten trafnie wybiera OFE
REKLAMA
REKLAMA
- Mam 22 lata, nie pracuję. Czy muszę zapisać się do OFE?
REKLAMA
Zgodnie z prawem polskim nie masz takiego obowiązku. Obowiązek wyboru OFE mają osoby, które podjęły pierwszą pracę podpisując umowę o pracę. Jeżeli jesteś studentem lub uczniem do 26 roku życia, rozpocząłeś studia doktoranckie i pracujesz w ramach umowy o dzieło, zlecenia. Martwisz się, że przeoczysz termin wyboru? ZUS przypomni Ci o tym wysyłając stosowne zawiadomienie. Jeżeli nie zdecydujesz się samodzielnie na konkretny fundusz emerytalny, weźmiesz udział w losowaniu, które odbywa się dwa razy do roku: w styczniu i lipcu. Komputer losowo przydzieli Ci OFE. Zastanów się jednak czy nie lepiej mieć wpływ na wybór OFE i świadomie go wybrać?
- Moi rodzice nie musieli wybierać OFE. Dlaczego?
Wybór OFE jest obowiązkowy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku – prawdopodobnie Twoi rodzice zdecydowali się pozostać w poprzednim systemie. Nowy system emerytalny w Polsce wprowadzony w 1999 roku oparty jest na trzech filarach. Pierwszy to ZUS oferujący niezbędne minimum, drugi - otwarty fundusz emerytalny a trzeci to dobrowolne indywidualne konta emerytalne.
Zobacz: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?
- Zarabiam 2500 brutto. Jaka część moich pieniędzy trafia do systemu emerytalnego?
Jeżeli zarabiasz 2500 brutto – to miesięcznie 19,52 proc. (488 zł) będzie inwestowane w emeryturę. 12,22 proc. (305,5 zł) trafia do ZUS a 7,3 proc. do otwartego funduszu emerytalnego – 182,5 zł. W skali rocznej jest to aż 2190 zł – warto, by Twoje pieniądze były właściwie inwestowane.
- Chcę wybrać fundusz, który osiąga najlepsze wyniki. Gdzie mam znaleźć informacje na ten temat?
Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl) znajdziesz sprawozdania finansowe poszczególnych funduszy. Pomocne są również analizy przygotowane przez niezależnych ekspertów, które znajdziesz w Internecie oraz prasie. Dobrym źródłem informacji są również przedstawiciele funduszy.
- Wyniki, bezpieczeństwo, etyczne inwestycje, liczba członków. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę?
Coroczne raporty, infolinia oraz wysoka jakość obsługi klienta – na pewno pomogą Ci być na bieżąco z Twoimi składkami na emeryturę.
- Zostałam wylosowana, chcę jednak zmienić fundusz. Jak to zrobić?
Po wybraniu nowego podpisz z nim umowę, a następnie prześlij „Zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym” do funduszu, do którego zostałeś przydzielona w drodze losowania. Zmiana wiąże się jednak z poniesieniem dodatkowych opłat. W pierwszym roku opłata za zmianę OFE wynosi 160 PLN, w drugim 80 PLN. OFE ma obowiązek poinformować klienta o wysokości opłaty i wskazać rachunek bankowy, na który należy dokonasz wpłaty.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat