Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Obowiązujące od 31.03.2009 r. zmiany przepisów wprowadzające tzw. jedno okienko sprawiły, że przedsiębiorcy nie muszą osobiście informować każdego z urzędów z osobna o rozpoczęciu i zawieszaniu działalności. Jednak oprócz rejestracji tych faktów w ZUS, których dokona za płatnika urząd, istnieją obowiązki w zakresie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i rozliczania składek. Nie we wszystkich urząd wyręczy płatnika składek.
Rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną lub spółkę cywilną
1. Osoby fizyczne, rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej jednoosobowo albo w formie spółki cywilnej wypełniają w organie ewidencyjnym wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG-1.
2. Na jego podstawie ZUS zaewidencjonuje taką osobę jako płatnika składek i sporządzi:
· pierwszorazowe zgłoszenie płatnika składek - ZUS ZFA,
· w oparciu o wypełnioną część EDG-RB - dokument dot. Rachunku bankowego ZUS ZBA,
· na podstawie części EDG-MW dokument o adresach prowadzonej działalności ZUS ZAA.
3. Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności musi samodzielnie dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS. W tym celu składa formularz ZUS ZUA – jeżeli podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu lub ZUS ZZA – jeżeli zgłasza się jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty te trzeba przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia podlegania ubezpieczeniom w formie elektronicznej (po opatrzeniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) lub papierowej (w jednostce organizacyjnej ZUS lub drogą pocztową).
4. Przedsiębiorca ma obowiązek również przekazywać dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe (miesięczne raporty imienne ZUS RCA/RZA/RSA oraz sumujące je deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA) za wszelkie zatrudnione osoby, w stosunku do których istnieje obowiązek ubezpieczenia.
Zobacz serwis: Ubezpieczenia zdrowotne
Zmiany danych
1. O wszelkich zmianach dotyczących informacji podanych we wpisie do ewidencji przedsiębiorca informuje organ ewidencyjny.
2. Na podstawie zmiany otrzymanej od organu ewidencyjnego ZUS sporządza za płatnika składek odpowiednio zgłoszenie zmiany danych ewidencyjnych płatnika na dokumencie ZUS ZFA lub zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika na dokumencie ZUS ZIPA.
3. Zmiany lub korekty danych dotyczących rachunków bankowych przedsiębiorca musi dokonać samodzielnie, przekazując do ZUS formularz ZUS ZBA.
4. W sytuacji zmiany danych osoby ubezpieczonej występujących na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA przedsiębiorca musi sam dokonać zmiany zgłoszenia do ubezpieczeń.
Zobacz: Firma a ubezpieczenie
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej
1. Osoba prowadząca działalność zawiadamia organ ewidencyjny o zawieszeniu.
2. ZUS otrzymuje od organu kopię wpisu o zawieszeniu i sporządza dokumenty ubezpieczeniowe:
- wyrejestrowanie płatnika składek (formularz ZUS ZWPA),
- wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą (formularz ZUS ZWUA)
- oraz ewentualnie zgłoszonych członków rodziny osoby prowadzącej działalność (formularz ZUS ZCNA),
- wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących (formularz ZUS ZWUA) i członków rodziny osób współpracujących (formularz ZUS ZCNA).
3. ZUS powiadomi płatnika składek (ewentualnie osoby współpracujące) o wszystkich sporządzonych z urzędu dokumentach ubezpieczeniowych.
ZUS nie wyrejestruje płatnika składek jeśli nadal zatrudnia on osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców).
Jeśli płatnik zgłosi zawieszenie, a nie wyrejestruje z ubezpieczeń osób będących pracownikami w rozumieniu Kodeksu Pracy, wówczas ZUS powiadomi organ ewidencyjny oraz płatnika składek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy faktycznie nastąpiło zawieszenie działalności.
Wznowienie wykonywania działalności gospodarczej
1. Przedsiębiorca zgłasza w organie ewidencyjnym wznowienie wykonywania działalności.
2. ZUS po otrzymaniu od organu ewidencyjnego kopii wpisu o wznowieniu sporządza dokumenty ubezpieczeniowe, jeśli zgłoszenie nastąpiło po wcześniejszym zawieszeniu działalności:
- zgłoszenie płatnika składek ZUS ZFA, zgłoszenie do ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA - zgodnie z podleganiem ubezpieczeniom, wskazanym w ostatnim zgłoszeniu przed zawieszeniem działalności.
Jeżeli w okresie zawieszenia działalności zmienił się sposób podlegania ubezpieczeniom lub kodu tytułu ubezpieczenia osoby prowadzącej działalność, do złożenia dokumentów zgłoszeniowych do ubezpieczeń zobowiązany jest płatnik składek.
3. ZUS zawiadamia płatnika składek o sporządzonych dokumentach zgłoszeniowych.
4. Osoba prowadząca działalność, a więc płatnik składek musi złożyć dokumenty zgłoszeniowe za wszystkie osoby podlegające ponownie ubezpieczeniom (np. za osoby współpracujące, zatrudnianych) jak i członków rodziny.
5. Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA lub imiennych raportów miesięcznych za siebie i zgłaszane osoby za miesiąc, w trakcie którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności oraz miesiące następne.
Jeżeli zgłoszony do ubezpieczeń jest tylko płatnik i ewentualnie osoby współpracujące, należy złożyć deklarację/raporty za miesiąc w trakcie którego wznowiono działalność oraz za następny pełny miesiąc, w którym zostanie zadeklarowana na ubezpieczenia społeczne kwota w wysokości nie niższej niż najniższa podstawa wymiaru składek. Wtedy na podstawie złożonych dokumentów rozliczeniowych, w których zostaną prawidłowo rozliczone należne składki od zadeklarowanych na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne kwot za pełny miesiąc, Zakład będzie mógł sporządzać dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące.
Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń
Likwidacja działalności – wykreślenie wpisu
1. Przedsiębiorca składa wniosek EDG – 1 jako zawiadomienie o zaprzestaniu działalności gospodarczej.
2. ZUS po otrzymaniu kopii decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji od organu ewidencyjnego sporządza z urzędu dokument ZUS ZWPA.
3. Płatnik składek ma obowiązek wyrejestrować wszystkie osoby ubezpieczone, za pomocą formularzy ZUS ZWUA.
Zgłoszenie, zawieszenie lub wznowienie działalności przez spółkę w Krajowym Rejestrze Sądowym
W takich okolicznościach to spółka dodatkowo wypełnia dokumenty zgłoszeniowe lub wyrejestrowujące, zmieniające lub korygujące dane spółki jako płatnika składek: ZUS ZPA, ZAA, ZBA, ZIPA, ZWPA, a te są przekazywane przez sąd do odpowiedniej jednostki ZUS (zgodnie z adresem siedziby spółki).
Wspólnicy spółki komandytowej, jawnej, partnerskiej i jednoosobowej spółki z o.o. rejestrują się jako odrębni płatnicy w ZUS. Mogą tego dokonać za pośrednictwem sądu rejestrowego. Składają odpowiednio zgłoszenie/wyrejestrowanie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, ZUS ZWPA, ZUS ZIPA z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL.
W konsekwencji, wspólnicy spółek muszą również sami zgłosić się do ZUS jako osoby ubezpieczone. W tym celu składają zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych/ubezpieczenia zdrowotnego formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w formie papierowej lub elektronicznie.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97)
Ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1318)
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.
Komentarze(0)
Pokaż: