reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Studenci mają prawo do opieki zdrowotnej tak jak inni ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, gdy nie ma innego tytułu, z którego mogłyby być opłacane za nich składki zdrowotne. Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem.

Przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby studiującej bierze się pod uwagę kilka czynników:

  • wiek studiującego,
  • fakt posiadania innych tytułów do ubezpieczeń,
  • prawo do świadczeń.

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (np. pracy, jako członkowie rodzin, świadczeniobiorcy).

Jeżeli studiującego można uznać za członka rodziny osoby ubezpieczonej, to powinien być z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba ubezpieczona - obowiązkowo lub dobrowolnie - ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny.

Zobacz: Wysokość i podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Przez członka rodziny rozumie się następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonka,
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Joanna P. rozpoczęła jednolite studia magisterskie w wieku 22 lat. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiła ją jako członka rodziny matka, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Joanna P. do ukończenia 26 roku życia nadal będzie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Potem do tego ubezpieczenia powinna zgłosić ją uczelnia.

W przypadku, gdy osoba studiująca posiada inny tytuł do objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym – a więc np. zarobkuje na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność, bądź pobiera świadczenie rentowe z którego jest potrąca na już składka na ubezpieczenie zdrowotne, to jako student nie podlega już obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

27-letni Tadeusz S. podjął studia doktoranckie. W tym samym czasie był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Ubezpieczeniu zdrowotnemu Tadeusz S. będzie podlegał tylko jako zleceniobiorca, a nie jako uczestnik studiów doktoranckich. Dodatkowo obowiązkowe dla niego będą również ze zlecenia składki na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętajmy, że uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia, lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama