REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Ewa Zawiślak-Szatańska
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

REKLAMA

REKLAMA

Studenci mają prawo do opieki zdrowotnej tak jak inni ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Podlegają oni obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, gdy nie ma innego tytułu, z którego mogłyby być opłacane za nich składki zdrowotne. Nie każda osoba studiująca będzie więc podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z samego tytułu bycia studentem.

Przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby studiującej bierze się pod uwagę kilka czynników:

REKLAMA

Autopromocja
  • wiek studiującego,
  • fakt posiadania innych tytułów do ubezpieczeń,
  • prawo do świadczeń.

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, studiujący w Polsce, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu (np. pracy, jako członkowie rodzin, świadczeniobiorcy).

Jeżeli studiującego można uznać za członka rodziny osoby ubezpieczonej, to powinien być z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba ubezpieczona - obowiązkowo lub dobrowolnie - ma bowiem obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej rodziny.

Zobacz: Wysokość i podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez członka rodziny rozumie się następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonka,
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Joanna P. rozpoczęła jednolite studia magisterskie w wieku 22 lat. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiła ją jako członka rodziny matka, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Joanna P. do ukończenia 26 roku życia nadal będzie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Potem do tego ubezpieczenia powinna zgłosić ją uczelnia.

W przypadku, gdy osoba studiująca posiada inny tytuł do objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym – a więc np. zarobkuje na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność, bądź pobiera świadczenie rentowe z którego jest potrąca na już składka na ubezpieczenie zdrowotne, to jako student nie podlega już obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

27-letni Tadeusz S. podjął studia doktoranckie. W tym samym czasie był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia. Ubezpieczeniu zdrowotnemu Tadeusz S. będzie podlegał tylko jako zleceniobiorca, a nie jako uczestnik studiów doktoranckich. Dodatkowo obowiązkowe dla niego będą również ze zlecenia składki na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętajmy, że uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniom z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia, lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu.

Kto finansuje i opłaca składki zdrowotne za studentów?

REKLAMA

Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez szkołę wyższą powstaje wtedy, gdy nie może on być zgłoszony do tego ubezpieczenia jako członek rodziny oraz nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Wtedy płatnikiem składek jest szkoła wyższa lub jednostka organizacyjna prowadząca studia doktoranckie, która zgłasza studiującego do ubezpieczenia zdrowotnego. Składki zdrowotne za studentów i uczestników studiów doktoranckich, odbywających studia w tej szkole lub w tej jednostce finansowane są ze środków otrzymanych z budżetu państwa.

Za studentów i uczestników studiów doktoranckich studiujących w Polsce uczelnie opłacają składkę zdrowotną od kwoty odpowiadającej wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2008r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA