Kategorie

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Ewa Zawiślak-Szatańska
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Aby móc korzystać z publicznej opieki zdrowotnej trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla większości osób ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Jednak, kiedy nie mamy tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia, możemy dobrowolnie do niego przystąpić, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sytuacji, w których tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych jest wbrew pozorom wiele. Dzieje się tak na przykład, kiedy tracimy pracę czy zaprzestajemy prowadzić działalność gospodarczą, a nie rejestrujemy się jako bezrobotni. Czy też wtedy, gdy zarobkujemy tylko na podstawie umowy o dzieło i nie mamy możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Stoimy wtedy w obliczu utraty dostępu do publicznej opieki zdrowotnej i konieczności płacenia za wszystkie świadczenia.

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zawieramy umowę z NFZ

 1. Udajemy się do oddziału NFZ właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Możemy to zrobić osobiście, bądź upoważnić inną osobę, która powinna mieć nasze pełnomocnictwo.
 2. Wypełniamy i składamy „ wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia”. Przedstawiamy dokument tożsamości, numery NIP i PESEL oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy).
 3. Jeżeli nasza przerwa z ubezpieczeniu zdrowotnym jest dłuższa niż 3 miesiące, musimy uiścić „opłatę dodatkową” (o której mowa dalej), wnoszoną przed podpisaniem umowy na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ podany na druku umowy.
 4. Podpisujemy umowę, która jest zawierana na czas nieokreślony. Odtąd będzie ona dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i dowodem wpłaty ostatniej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Zgłaszamy się do ubezpieczenia w ZUS

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonujemy tego poprzez złożenie druku ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Jeżeli nasi członkowie rodziny nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, to musimy ich również sami zgłosić do tego ubezpieczenia. W tym celu składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZCNA. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie powoduje zwiększenia wysokości miesięcznej składki, którą będziemy opłacać.

Obowiązku zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mają:

 • studenci i uczestnicy studiów doktoranckich oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
 • członkowie zakonów, alumni wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantki, nowicjusze i junioryści zakonów i ich odpowiednicy,
 • osoby odbywające staż adaptacyjny oraz odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?