REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Ewa Zawiślak-Szatańska
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

Aby móc korzystać z publicznej opieki zdrowotnej trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla większości osób ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Jednak, kiedy nie mamy tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia, możemy dobrowolnie do niego przystąpić, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sytuacji, w których tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych jest wbrew pozorom wiele. Dzieje się tak na przykład, kiedy tracimy pracę czy zaprzestajemy prowadzić działalność gospodarczą, a nie rejestrujemy się jako bezrobotni. Czy też wtedy, gdy zarobkujemy tylko na podstawie umowy o dzieło i nie mamy możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Stoimy wtedy w obliczu utraty dostępu do publicznej opieki zdrowotnej i konieczności płacenia za wszystkie świadczenia.

Autopromocja

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zawieramy umowę z NFZ

 1. Udajemy się do oddziału NFZ właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Możemy to zrobić osobiście, bądź upoważnić inną osobę, która powinna mieć nasze pełnomocnictwo.
 2. Wypełniamy i składamy „ wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia”. Przedstawiamy dokument tożsamości, numery NIP i PESEL oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy).
 3. Jeżeli nasza przerwa z ubezpieczeniu zdrowotnym jest dłuższa niż 3 miesiące, musimy uiścić „opłatę dodatkową” (o której mowa dalej), wnoszoną przed podpisaniem umowy na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ podany na druku umowy.
 4. Podpisujemy umowę, która jest zawierana na czas nieokreślony. Odtąd będzie ona dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i dowodem wpłaty ostatniej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszamy się do ubezpieczenia w ZUS

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonujemy tego poprzez złożenie druku ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Jeżeli nasi członkowie rodziny nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, to musimy ich również sami zgłosić do tego ubezpieczenia. W tym celu składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZCNA. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie powoduje zwiększenia wysokości miesięcznej składki, którą będziemy opłacać.

Obowiązku zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mają:

 • studenci i uczestnicy studiów doktoranckich oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
 • członkowie zakonów, alumni wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantki, nowicjusze i junioryści zakonów i ich odpowiednicy,
 • osoby odbywające staż adaptacyjny oraz odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA