reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Aby móc korzystać z publicznej opieki zdrowotnej trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla większości osób ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Jednak, kiedy nie mamy tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia, możemy dobrowolnie do niego przystąpić, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sytuacji, w których tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych jest wbrew pozorom wiele. Dzieje się tak na przykład, kiedy tracimy pracę czy zaprzestajemy prowadzić działalność gospodarczą, a nie rejestrujemy się jako bezrobotni. Czy też wtedy, gdy zarobkujemy tylko na podstawie umowy o dzieło i nie mamy możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Stoimy wtedy w obliczu utraty dostępu do publicznej opieki zdrowotnej i konieczności płacenia za wszystkie świadczenia.

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zawieramy umowę z NFZ

  1. Udajemy się do oddziału NFZ właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Możemy to zrobić osobiście, bądź upoważnić inną osobę, która powinna mieć nasze pełnomocnictwo.
  2. Wypełniamy i składamy „ wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia”. Przedstawiamy dokument tożsamości, numery NIP i PESEL oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy).
  3. Jeżeli nasza przerwa z ubezpieczeniu zdrowotnym jest dłuższa niż 3 miesiące, musimy uiścić „opłatę dodatkową” (o której mowa dalej), wnoszoną przed podpisaniem umowy na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ podany na druku umowy.
  4. Podpisujemy umowę, która jest zawierana na czas nieokreślony. Odtąd będzie ona dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i dowodem wpłaty ostatniej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Zgłaszamy się do ubezpieczenia w ZUS

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonujemy tego poprzez złożenie druku ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Jeżeli nasi członkowie rodziny nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, to musimy ich również sami zgłosić do tego ubezpieczenia. W tym celu składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZCNA. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie powoduje zwiększenia wysokości miesięcznej składki, którą będziemy opłacać.

Obowiązku zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mają:

  • studenci i uczestnicy studiów doktoranckich oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
  • członkowie zakonów, alumni wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantki, nowicjusze i junioryści zakonów i ich odpowiednicy,
  • osoby odbywające staż adaptacyjny oraz odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama