REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Ewa Zawiślak-Szatańska
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Aby móc korzystać z publicznej opieki zdrowotnej trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla większości osób ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Jednak, kiedy nie mamy tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia, możemy dobrowolnie do niego przystąpić, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sytuacji, w których tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych jest wbrew pozorom wiele. Dzieje się tak na przykład, kiedy tracimy pracę czy zaprzestajemy prowadzić działalność gospodarczą, a nie rejestrujemy się jako bezrobotni. Czy też wtedy, gdy zarobkujemy tylko na podstawie umowy o dzieło i nie mamy możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Stoimy wtedy w obliczu utraty dostępu do publicznej opieki zdrowotnej i konieczności płacenia za wszystkie świadczenia.

Autopromocja

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Zawieramy umowę z NFZ

  1. Udajemy się do oddziału NFZ właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Możemy to zrobić osobiście, bądź upoważnić inną osobę, która powinna mieć nasze pełnomocnictwo.
  2. Wypełniamy i składamy „ wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia”. Przedstawiamy dokument tożsamości, numery NIP i PESEL oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy).
  3. Jeżeli nasza przerwa z ubezpieczeniu zdrowotnym jest dłuższa niż 3 miesiące, musimy uiścić „opłatę dodatkową” (o której mowa dalej), wnoszoną przed podpisaniem umowy na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ podany na druku umowy.
  4. Podpisujemy umowę, która jest zawierana na czas nieokreślony. Odtąd będzie ona dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i dowodem wpłaty ostatniej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłaszamy się do ubezpieczenia w ZUS

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonujemy tego poprzez złożenie druku ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Polecamy: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Jeżeli nasi członkowie rodziny nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, to musimy ich również sami zgłosić do tego ubezpieczenia. W tym celu składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZCNA. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie powoduje zwiększenia wysokości miesięcznej składki, którą będziemy opłacać.

Obowiązku zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mają:

  • studenci i uczestnicy studiów doktoranckich oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
  • członkowie zakonów, alumni wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantki, nowicjusze i junioryści zakonów i ich odpowiednicy,
  • osoby odbywające staż adaptacyjny oraz odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Od 1 lipca 2024 r. pieniędze dla przedstawicieli osób niepełnosprawnych [projekt nowelizacji]

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych, którzy mają mieć zagwarantowane pieniądze na działalność, to rady ds. osób niepełnosprawnych. Prawdziwe, a nie wirtualne pieniądze umożliwią im realną działalność w społecznościach lokalnych na rzecz osób niepełnosprawnych.

Zmiany w Kodeksie pracy 2024 r.

Czekają nas nie małe zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r. Chodzi o ważną sprawę, bo o życie i zdrowie pracowników - w tym ich rozrodczość. Projekt zmian przepisów BHP w KP dotyczy dostosowania polskiego prawa do przepisów UE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem czynnikami rakotwórczymi lub mutagenami podczas pracy, które wpływają negatywnie na rozrodczość kobiet i mężczyzn.

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

REKLAMA

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

REKLAMA

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

REKLAMA