REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Jaka wyliczyć liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?
Jaka wyliczyć liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie wypadkowe muszą ustalać corocznie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, na okres od kwietnia danego roku do marca następnego roku. Stopa ta zależy w pierwszej kolejności od tego, ile osób było zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym.

Przypomnijmy, że do samodzielnego ustalenia wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie, na podstawie kodu PKD, zobowiązani są płatnicy, którzy jednocześnie:

REKLAMA

Autopromocja
  • zgłaszali w poprzednim roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • podlegają wpisowi do rejestru REGON,
  • nie byli zobowiązani do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe.

Płatnikom składek, którzy przez 3 ostatnie lata z rzędu byli zobowiązani złożyć dokument ZUS IWA, stopę procentową ustala ZUS, przesyłając stosowne zawiadomienie do 30 kwietnia danego roku.

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz ci, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON, ustalają stopę procentową składki wypadkowej w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.
Ustalanie liczby ubezpieczonych.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Aby ustalić średnią liczbę osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym w poprzednim roku kalendarzowym, należy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 1: Ustalić liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w poszczególnych miesiącach

Uwzględniamy wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali przynajmniej jeden dzień ubezpieczeniu wypadkowemu. Przy czym daną osobę liczymy jako jednego ubezpieczonego, niezależnie od tego ile razy, nawet z kilku tytułów wystąpiłby u tego płatnika w danym miesiącu, Nie ma również znaczenia wymiar czasu pracy danej osoby.

Oczywiście do liczby ubezpieczonych dodajemy również osobę prowadzącą działalność, osobę współpracującą, czy też wspólnika spółki, jeśli podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych nie bierzemy pod uwagę osób, które:

  • podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu (np. zleceniobiorców wykonujących pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez płatnika),
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego bądź zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,
  • którym wypłacane są wynagrodzenia/świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych (tj. w miesiącu, za który składany jest imienny raport miesięczny za daną osobę, nie podlegała ona ubezpieczeniu wypadkowemu nawet przez jeden dzień, za osobę tę powinien zostać złożony imienny raport miesięczny z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX).

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym w okresie od 1 stycznia 2008r. do 30 marca 2008 r. Od 31 marca do 27 kwietnia 2008 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby .Potem wróciła do pracy, którą wykonywała bez przerwy, do końca roku. Osobę taką należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych od marca do grudnia 2008 r.

Krok 2: Zliczyć Liczbę ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i podzielić przez liczbę miesięcy

W liczbie miesięcy uwzględnia się tylko te miesiące, w których płatnik co najmniej jeden dzień był płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe, a więc w których co najmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu.

Polecamy: PIT-y 2015 (książka + CD)

Jeśli przez cały rok u danego płatnika w każdym miesiącu ktoś podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, dzielimy zliczoną ilość ubezpieczonych przez 12 miesięcy. Jeżeli w którymś z miesięcy nie było żadnej osoby podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu-wyłączamy ten miesiąc z naszych obliczeń.

W spółce cywilnej, która prowadziła działalność cały 2008 r. jest 3 wspólników. Dwóch z nich podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeden z nich ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. W styczniu spółka nie zatrudniała żadnych pracowników. W lutym zatrudniła 2 pracowników. W marcu kolejnych dwóch. Od kwietnia do czerwca stan zatrudnienia nie uległ zmianie, natomiast na okres od lipca do września zatrudniono dodatkowo 3 zleceniobiorców, którzy podlegali ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. 31 października zwolniono pracowników, natomiast wspólnik dotychczas podlegający ubezpieczeniom społecznym, od 1 listopada do końca roku podlegał tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Liczba ubezpieczonych w poszczególnych miesiącach kształtowała się więc następująco:

Sty

Luty

Marz

Kwie

Maj

Cze

Lip

Sie

Wrze

Paź

List

Gru

1

3

5

5

5

5

5

5

5

5

W związku z tym, iż w dwóch miesiącach nikt nie podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, będziemy obliczać średnia liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu z 10 miesięcy.

Suma ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2008 r. wynosiła 44.

Średnia liczba ubezpieczonych dla celów ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1.04.2009r. do 31.03.2010r. wynosi:
44:10 = 4,40

Krok 3: Zaokrąglić liczbę ubezpieczonych

Ustalona średnia liczba ubezpieczonych podlega zaokrągleniu do jedności w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5 lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5. A więc 9,49 to jeszcze 9 osób natomiast wynik 9,5 to już 10 osób.

Jeśli płatnik rozpoczął rozliczanie składek wypadkowych w trakcie roku

W przypadku, kiedy płatnik składek zgłaszany jest w trakcie roku kalendarzowego/składkowego, a więc pomiędzy 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych ustala się na podstawie ilości osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w pierwszym miesiącu, od którego płatnik składek został zgłoszony w ZUS.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Taką zasadę ta stosujemy tylko dla płatników, którzy:

  • są zgłaszani po raz pierwszy, przy czym przy ustalaniu liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę miesiąc, w którym podlega ubezpieczeniu wypadkowemu pierwszy ubezpieczony,
  • w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. byli zarejestrowani w ZUS, ale w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku nie zgłaszali ani jednej osoby do tego ubezpieczenia,
  • byli skreśleni z krajowego rejestru gospodarki narodowej REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

REKLAMA

Spółka z o.o. rozpoczęła działalność w listopadzie 2008 r. Pierwsi pracownicy zostali zatrudnieni w styczniu 2009 r., było ich dziewięciu. W związku z powyższym Spółka dla ustalenia stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe powinna uwzględnić liczbę ubezpieczonych 9.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz. 74, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z nr 199, po. 1673 z pózn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA