Jakie zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługują za pracowników 50+?
REKLAMA
REKLAMA
Dotychczas przepisy nowelizujące od 1 stycznia 2009 r. ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach runku pracy zwolniły pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego na okres 36 miesięcy po powrocie z urlopu.
REKLAMA
Od 1 lipca 2009 r. będą obowiązywały kolejne dwa zwolnienia, które mają zachęcać do zatrudniania starszych osób.
Zobacz: Pracownicze programy emerytalne sposobem na podwyższenie emerytury
1. Za osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które ukończyły 50 rok życia i w okresie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za wymienione wyżej osoby zatrudnione po dniu 30 czerwca 2009 r., przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.
2. Za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
Zatrudniający pracodawca nie opłaca składek na FGŚP i FP za te osoby, bez ograniczeń czasowych (to zwolnienie obejmie grupy osób, dla których dotychczas istniał obowiązek opłacania składek na fundusze, zarówno zatrudnionych np. na podstawie umowy o pracę, jak i nakładców, czy też zleceniobiorców).
Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń
Przypomnijmy, że składki na FP i FGŚP opłaca zatrudniający. Dodatkowo składka na Fundusz Pracy jest obowiązkowa, od momentu, gdy zatrudniony uzyskuje przychód w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (biorąc pod uwagę wszystkie źródła dochodu podlegające składkowaniu ubezpieczeniami społecznymi).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA