REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Brakujące składki na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE.
Brakujące składki na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z ubezpieczonych otrzymuje regularnie co najmniej raz w roku informację z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) o stanie rachunku i wysokości składek, które wpłynęły na rachunek w ostatnim roku. Jakie działania powinien podjąć pracownik, gdy wyciąg z rachunku nie zgadza się z wysokością składek, które powinien przekazać pracodawca?

Składka emerytalna podlegająca przekazaniu do OFE jest równa 7,3% podstawy wymiaru składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje ją na indywidualny rachunek w otwartym funduszu emerytalnym, jeżeli w bazie ZUS znajdują się wypełnione poprawnie dokumenty takie jak:

Autopromocja
 • zgłoszenie do ubezpieczeń (ZUS ZUA) dokonane przez płatnika składek,
 • imienny raport miesięczny (ZUS RCA),
 • deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA),
 • wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Porównaj: Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Warunkiem koniecznym zidentyfikowania tych dokumentów w systemie komputerowym ZUS jest umieszczenie w nich prawidłowych danych identyfikacyjnych płatnika składek. Z drugiej strony - w systemie ZUS musi również istnieć zgłoszenie umowy o członkostwo dokonane przez otwarty fundusz emerytalny.

Nieprzekazanie składki do OFE może wynikać z niedokonania przez płatnika zgłoszenia ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych, błędów w raportach ZUS RCA lub ZUS DRA czy niedokonania wpłaty na FUS. Ponadto, składka nie wpłynie na rachunek w OFE za okresy przebywania na zwolnieniu lekarskim czy urlopie bezpłatnym oraz w przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – za te okresy składka nie jest należna.

Polecamy serwis: ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji podawanych przez ZUS wynika, iż podstawowym powodem nieprzekazywania składek do OFE jest nieterminowe przekazywanie dokumentów lub przekazywanie błędnych dokumentów ubezpieczeniowych oraz nieopłacenie całości składek przez płatników

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wyciągu z rachunku w OFE (brak składek lub ich nieprawidłowa wysokość) pracownik powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do pracodawcy (płatnika składek), aby sprawdził poprawność dokumentów ubezpieczeniowych i potwierdził fakt opłacania składek za brakujące okresy. Gdy okaże się, że w dokumentach występują nieprawidłowości, osoba odpowiedzialna w firmie za rozliczenia z ZUS powinna skontaktować się z Zakładem, aby ustalić sposób skorygowania dokumentów. Jeśli dokumenty są poprawne i pracodawca dokonał wpłaty w prawidłowej wysokości, pracownik powinien złożyć reklamację w ZUS dotyczącą nieprzekazania składek emerytalnych do OFE, z podaniem wysokości nieprzekazanych składek i okresów, których dotyczą. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA