Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

REKLAMA
REKLAMA
Prowadząc działalność pozarolniczą mamy obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dla nas zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.
REKLAMA
Jeżeli prowadzimy kilka rodzajów działalności, składkę zdrowotną musimy opłacać odrębnie od każdego rodzaju działalności. A więc będąc wspólnikiem spółki cywilnej, przy jednoczesnym prowadzeniu działalności na podstawie wpisu do ewidencji, musimy opłacić dwie składki zdrowotne.
Jest jednak kilka czynników, których kombinacja może spowodować, że będziemy zwolnieni z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Są to:
Zobacz: Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?
W zależności od naszej sytuacji szczególne powiązanie tych czynników może uprawniać do nieopłacania składki zdrowotnej, przy jednoczesnym podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu i zachowaniu prawa do świadczeń zdrowotnych.
Zwolnionych z opłacania składki zdrowotnej można podzielić na dwie grupy:
- Osób uprawnionych do emerytury lub renty w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia,
- 2Osób zaliczonych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
I tak osoby z pierwszej lub drugiej grupy muszą spełnić jeden z dodatkowych warunków, aby nie mieć obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności:
- muszą uzyskiwać dodatkowe przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury lub
- opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Oznacza to, że w konsekwencji nie mają obowiązku uiszczania składki zdrowotnej z tytułu prowadzonej działalności lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności następujące osoby:
- emeryt bądź rencista, którego emerytura lub renta nie przekracza miesięcznie wysokości minimalnego wynagrodzenia, który opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej,
- osoba legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej,
- emeryt bądź rencista, którego emerytura lub renta nie przekracza miesięcznie wysokości minimalnego wynagrodzenia, a z działalności uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości nieprzekraczającej 50 % kwoty najniższej emerytury,
- osoba legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która z działalności uzyskuje miesięcznie przychody w wysokości nieprzekraczającej 50 % kwoty najniższej emerytury.
Dodatkowo, jeżeli dana osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, uzyskująca przychód jedynie z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej (z tytułu której obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu), to opłaca składkę zdrowotną w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie
Do powyższych ulg w opłacaniu składki zdrowotnej mają prawo zarówno osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jak i osoby współpracujące z nimi przy prowadzeniu tej działalności.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA