REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

W przypadku zalegania przez dłużnika z płatnością składek na ubezpieczenia społeczne ZUS może, na wniosek dłużnika, odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty (art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Odroczenie i rozłożenie płatności na raty odbywa się na podstawie umowy zawartej z ZUS uwzględniającej możliwości płatnicze dłużnika. Odroczeniu podlegać mogą jedynie składki finansowane przez płatnika składek a nie całość należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Warto pamiętać, że pracodawca finansuje połowę składki emerytalnej, część składki rentowej oraz składkę wypadkową. Pozostałe składki potrącane są z wynagrodzenia pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności (art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Taka sytuacja zaistnieje, gdy np. dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku, oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzono postępowanie upadłościowe, dłużnik zakończył działalność nie pozostawiając majątku, z którego można pokryć należności, oraz gdy należności nie zostały zaspokojone w postępowaniu likwidacyjnym.

Porównaj: Do czego przydaje się RMUA?

W wyjątkowych przypadkach ZUS może umorzyć należności z tytułu składek ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Do takich wyjątkowych sytuacji należą w szczególności:
1) gdy opłacenie należności pozbawiłoby płatnika lub jego rodzinę środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
2) poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujące, że opłacenia składek mogłoby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności,
3) przewlekła choroba płatnika lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, uniemożliwiające uzyskiwanie dochodu na spłatę należności.
Umorzenie składek oznacza, że umorzone zostają również odsetki za zwłokę naliczone od składek, koszty upomnienia i dodatkowa opłata.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że zasady odroczenia, rozłożenia na raty oraz umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie mogą być stosowane do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami. Jeśli zatem pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika składki emerytalne, w tym składkę podlegającą przekazaniu do OFE, ale nie przekazał ich do FUS z powodu problemów finansowych, składka ta nie może zostać umorzona ani odroczona na podstawie umowy zawartej z ZUS. Podlega egzekucji wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w jej przekazaniu oraz ewentualnymi opłatami dodatkowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

REKLAMA