REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

W przypadku zalegania przez dłużnika z płatnością składek na ubezpieczenia społeczne ZUS może, na wniosek dłużnika, odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty (art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Odroczenie i rozłożenie płatności na raty odbywa się na podstawie umowy zawartej z ZUS uwzględniającej możliwości płatnicze dłużnika. Odroczeniu podlegać mogą jedynie składki finansowane przez płatnika składek a nie całość należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Warto pamiętać, że pracodawca finansuje połowę składki emerytalnej, część składki rentowej oraz składkę wypadkową. Pozostałe składki potrącane są z wynagrodzenia pracownika.

Autopromocja

Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności (art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Taka sytuacja zaistnieje, gdy np. dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku, oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzono postępowanie upadłościowe, dłużnik zakończył działalność nie pozostawiając majątku, z którego można pokryć należności, oraz gdy należności nie zostały zaspokojone w postępowaniu likwidacyjnym.

Porównaj: Do czego przydaje się RMUA?

W wyjątkowych przypadkach ZUS może umorzyć należności z tytułu składek ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Do takich wyjątkowych sytuacji należą w szczególności:
1) gdy opłacenie należności pozbawiłoby płatnika lub jego rodzinę środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
2) poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujące, że opłacenia składek mogłoby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności,
3) przewlekła choroba płatnika lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, uniemożliwiające uzyskiwanie dochodu na spłatę należności.
Umorzenie składek oznacza, że umorzone zostają również odsetki za zwłokę naliczone od składek, koszty upomnienia i dodatkowa opłata.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że zasady odroczenia, rozłożenia na raty oraz umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie mogą być stosowane do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami. Jeśli zatem pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika składki emerytalne, w tym składkę podlegającą przekazaniu do OFE, ale nie przekazał ich do FUS z powodu problemów finansowych, składka ta nie może zostać umorzona ani odroczona na podstawie umowy zawartej z ZUS. Podlega egzekucji wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w jej przekazaniu oraz ewentualnymi opłatami dodatkowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA