REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

REKLAMA

W przypadku zalegania przez dłużnika z płatnością składek na ubezpieczenia społeczne ZUS może, na wniosek dłużnika, odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty (art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Odroczenie i rozłożenie płatności na raty odbywa się na podstawie umowy zawartej z ZUS uwzględniającej możliwości płatnicze dłużnika. Odroczeniu podlegać mogą jedynie składki finansowane przez płatnika składek a nie całość należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Warto pamiętać, że pracodawca finansuje połowę składki emerytalnej, część składki rentowej oraz składkę wypadkową. Pozostałe składki potrącane są z wynagrodzenia pracownika.

REKLAMA

Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności (art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Taka sytuacja zaistnieje, gdy np. dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku, oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzono postępowanie upadłościowe, dłużnik zakończył działalność nie pozostawiając majątku, z którego można pokryć należności, oraz gdy należności nie zostały zaspokojone w postępowaniu likwidacyjnym.

Porównaj: Do czego przydaje się RMUA?

W wyjątkowych przypadkach ZUS może umorzyć należności z tytułu składek ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Do takich wyjątkowych sytuacji należą w szczególności:
1) gdy opłacenie należności pozbawiłoby płatnika lub jego rodzinę środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
2) poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujące, że opłacenia składek mogłoby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności,
3) przewlekła choroba płatnika lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, uniemożliwiające uzyskiwanie dochodu na spłatę należności.
Umorzenie składek oznacza, że umorzone zostają również odsetki za zwłokę naliczone od składek, koszty upomnienia i dodatkowa opłata.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że zasady odroczenia, rozłożenia na raty oraz umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie mogą być stosowane do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami. Jeśli zatem pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika składki emerytalne, w tym składkę podlegającą przekazaniu do OFE, ale nie przekazał ich do FUS z powodu problemów finansowych, składka ta nie może zostać umorzona ani odroczona na podstawie umowy zawartej z ZUS. Podlega egzekucji wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w jej przekazaniu oraz ewentualnymi opłatami dodatkowymi.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

REKLAMA

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

REKLAMA