REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.
Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności.

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

W przypadku zalegania przez dłużnika z płatnością składek na ubezpieczenia społeczne ZUS może, na wniosek dłużnika, odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty (art. 29 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Odroczenie i rozłożenie płatności na raty odbywa się na podstawie umowy zawartej z ZUS uwzględniającej możliwości płatnicze dłużnika. Odroczeniu podlegać mogą jedynie składki finansowane przez płatnika składek a nie całość należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Warto pamiętać, że pracodawca finansuje połowę składki emerytalnej, część składki rentowej oraz składkę wypadkową. Pozostałe składki potrącane są z wynagrodzenia pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Umorzenie należności płatnika z tytułu składek w całości lub w części może nastąpić w przypadku całkowitej ich nieściągalności (art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Taka sytuacja zaistnieje, gdy np. dłużnik zmarł nie pozostawiając majątku, oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzono postępowanie upadłościowe, dłużnik zakończył działalność nie pozostawiając majątku, z którego można pokryć należności, oraz gdy należności nie zostały zaspokojone w postępowaniu likwidacyjnym.

Porównaj: Do czego przydaje się RMUA?

W wyjątkowych przypadkach ZUS może umorzyć należności z tytułu składek ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek pomimo braku ich całkowitej nieściągalności. Do takich wyjątkowych sytuacji należą w szczególności:
1) gdy opłacenie należności pozbawiłoby płatnika lub jego rodzinę środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych,
2) poniesienie strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujące, że opłacenia składek mogłoby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności,
3) przewlekła choroba płatnika lub konieczność sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, uniemożliwiające uzyskiwanie dochodu na spłatę należności.
Umorzenie składek oznacza, że umorzone zostają również odsetki za zwłokę naliczone od składek, koszty upomnienia i dodatkowa opłata.

Polecamy serwis: Wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że zasady odroczenia, rozłożenia na raty oraz umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie mogą być stosowane do składek finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami. Jeśli zatem pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika składki emerytalne, w tym składkę podlegającą przekazaniu do OFE, ale nie przekazał ich do FUS z powodu problemów finansowych, składka ta nie może zostać umorzona ani odroczona na podstawie umowy zawartej z ZUS. Podlega egzekucji wraz z odsetkami z tytułu zwłoki w jej przekazaniu oraz ewentualnymi opłatami dodatkowymi.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

REKLAMA

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

REKLAMA