| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

Student zgłaszany jest do ubezpieczenia społecznego co do zasady przez swoją uczelnie. Jednak nie zawsze tylko uczelnia zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego.

Uczelnia zgłasza studenta do ubezpieczenia wtedy, kiedy student nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i nie został zgłoszony do ubezpieczenia, jako członek rodziny.

Student podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Istotne jest, że nie ma znaczenia, czy jest studentem uczelni państwowej czy prywatnej. Żadnego wpływu na ubezpieczenie nie ma tryb studiów, czy są to studia odbywające się w systemie dziennym, zaocznym czy wieczorowym.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów powstaje z dniem immatrykulacji i złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Obowiązek ten trwa do dnia ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów.

Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne za studentów jest uczelnia. Uczelni zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. Uczelnia także, jako płatnik składek opłaca za studenta składkę na ubezpieczenie.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Zobacz: Ubezpieczenie studenta pracującego na umowę o dzieło

W przypadku, kiedy student ma inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, uczelnie nie ma obowiązku zgłaszać go do ubezpieczenia zdrowotnego. Odrębnym tytułem do ubezpieczenia może być umowa o pracę, własna działalność gospodarcza. Wtedy student, jako student nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Ponadto posiadanie statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej zwalnia studenta z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Student, który równocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, a jako student nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Najczęściej student jest zgłaszany do ubezpieczenia zdrowotnego przez jednego z rodziców. Wówczas w okresie, w którym się kształci, korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica jako członek rodziny (dziecko).

Dziecko może być zgłoszone jako członek rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w okresie, w którym się kształci, nie dłużej jednak niż do 26 lat. Gdy więc po ukończeniu 26 lat dziecko dalej studiuje, nie ma prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Wówczas student powinien zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna: Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »