reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Ubezpieczenie zdrowotne studenta pracującego na umowę zlecenia

Ubezpieczenie zdrowotne studenta pracującego na umowę zlecenia

Studenci - zleceniobiorcy do ukończenia 26 lat nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia.

Umowa zlecenia zawarta ze studentem w wieku do ukończenia 26 lat nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami. To uczelnia zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego. Student zgłaszany jest przez uczelnię do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia immatrykulacji i złożenia na uczelni oświadczenia o niepodlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu do dnia ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów.

Zobacz: Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Wyjątkiem, jest sytuacja, gdy student posiada status członka rodziny ubezpieczonego, status ten zwalnia go z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu studiów. Wtedy uczelnia nie zgłasza go do ubezpieczenia zdrowotnego.

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Innym tytułem może być umowa zlecenia lub status członka rodziny osoby ubezpieczonej.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Podstawa prawna:

Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)
Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.)
Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Studenci i uczestnicy studiów doktoranckich podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama