REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

Ewa Zawiślak-Szatańska
Jakie są stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe?
Jakie są stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe?

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczając składki na ubezpieczenia społeczne za miesiąc kwiecień 2009r. musimy uwzględnić już nowe wysokości stóp procentowych na ubezpieczenie wypadkowe. Najniższa z nich to 0,67%, zaś najwyższa stopa procentowa na bieżący rok składkowy to 3,33%. Nowe stopy obowiązują od 1 kwietnia.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obliczana procentowo od podstawy wymiaru na ubezpieczenia społeczne. Stopę procentową ustalamy na rok składkowy, obejmujący okres od kwietnia danego roku do marca następnego roku. W tym czasie mamy obowiązek obliczać i odprowadzać składki na to ubezpieczenie w jednolitej, ustalonej wysokości procentowej.

REKLAMA

Autopromocja

Płatnikom składek, którzy przez 3 ostatnie lata z rzędu byli zobowiązani złożyć dokument ZUS IWA, stopę procentową ustala ZUS, przesyłając stosowne zawiadomienie do 30 kwietnia danego roku.

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz ci, którzy nie podlegają wpisowi do rejestru REGON, ustalają stopę procentową składki wypadkowej w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. W okresie od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje ich więc stopa 1,67%.

Zobacz: Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Natomiast do samodzielnego ustalenia wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie zobowiązani są płatnicy, którzy jednocześnie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zgłaszali w poprzednim roku kalendarzowym do ubezpieczenia wypadkowego przeciętnie miesięcznie co najmniej 10 ubezpieczonych (średnio od 9,5 wzwyż),
  • podlegają wpisowi do rejestru REGON,
  • nie byli zobowiązani do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe.

Ich stopa procentowa będzie zależała od rodzaju prowadzonej działalności wg klasyfikacji PKD. Obowiązujące od kwietnia 2009r. stopy procentowe przedstawione są w poniższej tabeli.

W okresie do 31 grudnia 2009 r. w celu ustalenia grupy działalności do której należy płatnik składek, należy stosować Polską Klasyfikację Działalności (PKD) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289 i Nr 165, poz. 1727), tzw. PKD 2004.

Na podstawie dwóch pierwszych cyfr z kodu rodzaju przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD 2004”), ustala się, do jakiego działu (na poziomie sekcji lub podsekcji) został zaklasyfikowany płatnik składek. Ustaleń można dokonać posługując się tabelą pomocniczą stanowiącą załącznik nr 1 do poradnika  znajdującego się na stronie ZUS.

Stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności obowiązujące od 1 kwietnia 2009 roku