reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Do czego przydaje się RMUA?

Do czego przydaje się RMUA?

ZUS RMUA zawiera informacje o ubezpieczeniu, składkach i świadczeniach ubezpieczonego. Gdzie potrzebne lub pożyteczne może okazać się posiadanie tego raportu?

Po pierwsze, RMUA powinno być odzwierciedleniem danych, które co miesiąc za nas przekazuje ZUS-owi nasz płatnik. Powinny być to dane zgodne ze stanem faktycznym, a więc jeżeli w danym miesiącu pracodawca wypłacił nam 1000 zł brutto wynagrodzenia, to taką podstawę wymiaru składek powinien wpisać do raportu. Wiemy więc ile składek powinien za nas zapłacić i czy wykazał prawdziwe zarobki.

Za pomocą takiego raportu możemy również zweryfikować Informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego. Powinniśmy porównać kwoty składek podane w informacji z kwotami podanymi za dany miesiąc przez płatnika składek (na dokumencie ZUS RMUA lub innym przekazywanym przez płatnika) i przeanalizować informację z OFE, czy prawidłowa cześć składki emerytalnej została tam przekazana (obecnie jest to 7,3 %).

Zobacz: Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Jeżeli z jakiegoś powodu uważamy, że dane z raportu nie są one zgodne ze stanem faktycznym możemy zgłaszać na piśmie lub do protokołu do naszego płatnika składek wniosek o sprostowanie podanych w RMUA, w terminie 3 miesięcy od otrzymania takiej informacji. Płatnik składek jest zobowiązany sprawdzić czy przekazał do ZUS prawidłowe dane i w terminie 60 dni od otrzymania wniosku o sprostowanie danych - poinformować ubezpieczonego na piśmie o sposobie rozpatrzenia wniosku. W razie nieuwzględnienia przez płatnika składek reklamacji możemy złożyć w ZUS reklamację (ZUS ZRU). Jeżeli nie zakwestionujemy informacji zawartych w imiennym raporcie miesięcznym, to uznaje się je za zgodne ze stanem faktycznym, chyba że informacje dotyczące okresu objętego raportem zakwestionuje ZUS.

Informacja dla ubezpieczonego w formie raportu jest przede wszystkim powszechnym narzędziem dokumentowania podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej bez dodatkowych dokumentów, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy zaprzestano wydawania nowych legitymacji ubezpieczeniowych. Raport w formie RMUA lub innej, potwierdza nasze prawo do świadczeń zdrowotnych. Prawo, które mamy zarówno w czasie trwania ubezpieczenia oraz w ciągu 30 dni od daty wygaśnięcia obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późń. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za pomocą raportu można zweryfikować informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Za pomocą raportu można zweryfikować informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama