reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Jak przenieść środki z PPE do IKE?

Jak przenieść środki z PPE do IKE?

Uczestnicy ponad 1000 pracowniczych programów emerytalnych (PPE) gromadzą dodatkowe środki na emeryturę dzięki składkom opłacanym przez pracodawcę oraz wnoszonym przez nich samych składkom dodatkowym. Po zaprzestaniu pracy u danego pracodawcy nie mogą już jednak wnosić składek do PPE. Poniżej prezentujemy możliwości dokonania wypłaty transferowej z PPE do programu indywidualnego na tzw. indywidualne konto emerytalne (IKE).

Indywidualne konta emerytalne (IKE) powstały w 2004 r. jako brakujący indywidualny element tzw. III filara. Były odpowiedzią na słaby rozwój dodatkowych grupowych form oszczędzania na emeryturę oraz rozwiązaniem dla osób, które były uczestnikami PPE jednak po zmianie pracodawcy nie mogły kontynuować oszczędzania, gdyż nowa firma nie posiadała pracowniczego programu emerytalnego. W takiej sytuacji nie mogły dokonać wypłaty ani zwrotu – ich środki pozostawały w programie do czasu osiągnięcia 60 lat lub uzyskania wcześniejszych uprawnień emerytalnych i były powiększane jedynie dzięki ich inwestowaniu przez instytucję finansową. Pracownik nie mógł natomiast wnosić żadnych dodatkowych składek do programu.

Sytuacja zmieniła się na korzyść pracowników w 2004 r. Nowa ustawa o pracowniczych programach emerytalnych z 20 kwietnia 2004 r. wprowadziła sporą elastyczność III filara, zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Najważniejszą zmianą z punktu widzenia uczestników PPE było umożliwienie wypłat transferowych pomiędzy PPE i IKE. W rezultacie tych zmian, środki mogą być obecnie transferowane w obie strony, zarówno z PPE na IKE, jak i z IKE na PPE.

Zobacz także: Wypłata środków z PPE

Jeśli pracownik będący uczestnikiem PPE zmienił pracodawcę na firmę, która nie prowadzi własnego PPE, pracownik może przetransferować środki na założone przez siebie indywidualne konto emerytalne. Wniosek o wypłatę transferową z programu jest równoznaczny z wypowiedzeniem udziału w PPE.

Warto pamiętać, że przeniesienie środków z PPE na IKE nie jest możliwe, jeśli pracownik pozostaje nadal zatrudniony w firmie prowadzącej PPE. Wypłata transferowa jest możliwa dopiero po zaprzestaniu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Polecamy serwis ZUS

Wypłata transferowa jest dokonywana w terminie nie dłuższym niż miesiąc od dnia złożenia wniosku przez uczestnika. Całość zgromadzonych w programie środków jest przekazywana do instytucji finansowej prowadzącej IKE pracownika. Wpłata nie jest traktowana jako składka lecz jako przeniesienie oszczędności emerytalnych z innego programu i nie podlega kwotowemu limitowi wpłat rocznych na IKE.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że przeniesienie środków z PPE na IKE nie jest możliwe, jeśli pracownik pozostaje nadal zatrudniony w firmie prowadzącej PPE.
Warto pamiętać, że przeniesienie środków z PPE na IKE nie jest możliwe, jeśli pracownik pozostaje nadal zatrudniony w firmie prowadzącej PPE.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama