Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa reguluje między innymi stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent dla osób, które podlegają lub podlegały ubezpieczeniom społecznym w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym (tj. między 16 rokiem życia a wiekiem emerytalnym).
REKLAMA
Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Umowa dotyczy w szczególności określonych świadczeń udzielanych w ramach:
1. w odniesieniu do Polski - powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz systemu ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS) tj.:
- emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
- jednorazowych odszkodowań oraz rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- zasiłków pogrzebowych.
2. w odniesieniu do Australii
- emerytur z tytułu stałego pobytu w Australii (Age pension- tzw. I filar emerytalny).
Umowy nie stosuje się do tzw. gwarancji emerytalnej (Superannuation Guarantee) przysługującej z tytułu składek opłacanych do australijskiego systemu emerytalnego (tzw. II filar emerytalny).
Umowa ma między innymi na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której dany pracownik podlega jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w obu krajach. Ponadto umowa ustanawia zasadę, że pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym wykonują pracę.
Od tej zasady umowa przewiduje wyjątek, zgodnie z którym pracownik oddelegowany może w okresie oddelegowania zasadniczo nie dłuższym niż 5 lat (60 miesięcy) podlegać ubezpieczeniom społecznym w państwie, z którego został wysłany.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Tym samym pracownik oddelegowany z Polski do Australii może nadal pozostać ubezpieczony w polskim ZUS. W celu potwierdzenia prawa do opłacania składek w Polsce pracownik powinien uzyskać poświadczenie formularza PL–AU1.
Odpowiednio pracownik z Australii, który na okres oddelegowania do Polski uzyska poświadczenie formularza AU–PL1 będzie mógł podlegać australijskiemu systemowi ubezpieczeń i opłacać składki w Australii.
W ten sposób uniknie on opłacania składek do ZUS. Dodatkowo zwolnione z opłacania składek w Polsce mogą być pod pewnymi warunkami osoby delegowane przez pracodawcę z terytorium Australii do podmiotu związanego z tym pracodawcą w Polsce (jeżeli podmiot polski i pracodawca australijski są członkami tej samej grupy, objętej własnością całkowita lub większościową).
W praktyce, w wyniku zawartej umowy, jest możliwe między innymi:
REKLAMA
- podleganie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne przez osoby migrujące w celu wykonywania pracy (pracownicy delegowani) tylko w kraju pochodzenia, tj. albo w Polsce albo w Australii, po uzyskaniu poświadczenia odpowiedniego formularza,
- uzyskanie emerytur i rent przez osoby, które pracowały w Polsce i Australii i obecnie nie mają wystarczających okresów ubezpieczenia do nabycia prawa do świadczeń w jednym z tych krajów lub obydwu,
- wypłacanie świadczeń osobom uprawnionym, zamieszkującym na terytorium drugiego kraju.
Zatem zasadniczo wejście w życie 1 października 2010 r. umowy polsko – australijskiej w zakresie zabezpieczenia społecznego może skutkować zarówno powstaniem obowiązku w zakresie ubezpieczeń społecznych dla pracowników oddelegowanych do jednego z krajów, jak i możliwością nabycia dodatkowych uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych w poszczególnych krajach przez osoby posiadające okresy ubezpieczeniowe w obu krajach.
Tekst umowy z Australią
Porozumienie do umowy
Inne tego typu umowy
Źródło: www.taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat