REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Umowę możemy rozwiązać sami, poprzez pisemne poinformowanie NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia.
Umowę możemy rozwiązać sami, poprzez pisemne poinformowanie NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Po zawarciu umowy, wraz z członkami rodziny, których zgłosiliśmy do ubezpieczenia, jesteśmy ubezpieczeni od dnia określonego w umowie do dnia rozwiązania umowy lub jej wygaśnięcia.

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

Autopromocja

UWAGA! Umowa nie może by c zawarta ani rozwiązana z datą wsteczną.

Umowę możemy rozwiązać sami, poprzez pisemne poinformowanie NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia. Fundusz rozwiąże z nami umowę, po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek. Istnieją też okoliczności, kiedy umowa ta wygaśnie z mocy obowiązujących przepisów. Dzieje się w następujących sytuacjach:

 • kiedy uzyskamy tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (np. zgłosimy się jako osoba bezrobotna, nawiążemy stosunek pracy, rozpoczniemy działalność),
 • kiedy zaczniemy podlegać ubezpieczeniu w innym państwie Unii Europejskiej - z dniem uprawomocnienia się decyzji dyrektora oddziału w sprawie ustalenia ustawodawstwa właściwego na podstawie przepisów o koordynacji stwierdzającej właściwość ustawodawstwa innego państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego EFTA,
 • kiedy przeniesiemy miejsce zamieszkania poza granice Polski.

Zobacz serwis: Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Koszty dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Najpierw płata dodatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chcemy ubezpieczyć się dobrowolnie, ale mieliśmy przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym dłuższą niż 3 miesiące, Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiąże nas do opłacenia jednorazowej opłaty za okres nieskładkowy. Wysokość tej opłaty zależy od długości trwania okresu, w którym nie byliśmy ostatnio objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wynosi ona odpowiednio:

 • jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku - 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla danej osoby
 • jeśli przerwa wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat - 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla danej osoby, obecnie
 • jeśli przerwa wynosi nieprzerwanie powyżej 2 lat do 5 lat - 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla danej osoby, obecnie
 • jeśli przerwa wynosi nieprzerwanie powyżej 5 lat do 10 lat - 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla danej osoby, obecnie
 • jeśli przerwa wynosi nieprzerwanie powyżej 10 lat - 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki dla danej osoby, obecnie.

W uzasadnionych przypadkach, na nasz wniosek, dyrektor oddziału Funduszu może odstąpić od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na maksymalnie 12 r miesięcznych rat.

Opłata dodatkowa nie jest pobierana od następujących osób - cudzoziemców:

 • studentów i uczestników studiów doktoranckich,
 • absolwentów, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
 • od odbywających staż adaptacyjny a także członków zakonów, alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantek, nowicjuszy i juniorystów zakonów i ich odpowiedników,
 • od odbywających kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA