Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek opiekuńczy
REKLAMA
Dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe mogą następujące osoby:
REKLAMA
- wykonujące pracę nakładczą,
- wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
- prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące,
- wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- duchowni.
Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu mogą te osoby, tylko jeśli objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Zobacz: Czy zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu stosunku pracy?
Zasiłek opiekuńczy dla samodzielnie ubezpieczonych
Osoba, która samodzielnie opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe pobierać zasiłek opiekuńczy, kiedy sprawuje osobistą opiekę nad:
- zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki, pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- chorym dzieckiem do lat 14,
- chorym członkiem rodziny (mężem, matką, dzieckiem, które ukończyło 14 lat).
Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Na zasiłek opiekuńczy może liczyć osoba samodzielnie opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres 60 dni w roku kalendarzowym z tytułu opieki nad dzieckiem oraz przez okres 14 dni z tytułu opieki nad innym członkiem rodziny.
Z dniem 1 stycznia 2009 r. ubezpieczonemu przysługuje również dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jest wypłacany z tytułu opieki nad nowo urodzonym dzieckiem maksymalnie przez 56 dni, gdy matka dziecka po porodzie przebywa w szpitalu. Matka korzysta wtedy z zasiłku macierzyńskiego.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie chorobowe
Podstawa prawna:
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)
Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA