REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ewa Zawiślak-Szatańska
W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności.
W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Prowadząc jeden rodzaj działalności płacimy z tego tytułu obecnie 233,32 zł miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość tej dziewięcioprocentowej składki zdrowotnej obliczana jest od podstawy wymiaru, którą stanowi nas zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

REKLAMA

Autopromocja

To niemały miesięczny koszt. W odniesieniu do świadczeń, na jakie możemy w zamian liczyć, to dla przeciętnego Polaka wciąż zbyt wiele i raczej żaden z przedsiębiorców nie pokusiłby się od zadeklarowania opłacania składki od wyższej podstawy wymiaru.

W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności. W konsekwencji, ile firm prowadzimy, tyle składek zdrowotnych musimy opłacić. Decydująca dla tego obowiązku jest forma organizacyjno-prawna i liczba prowadzonych biznesów.

Zobacz: Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jako odrębne rodzaje prowadzenia działalności przepisy określają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki partnerskiej,
  • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
  • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • inną niż określona w wyżej wymienionych punktach pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

A więc jeżeli prowadzimy sklep spożywczy na podstawie wpisu do ewidencji, a oprócz tego dyskotekę w formie spółki cywilnej, to co miesiąc będziemy zobowiązani do uiszczania dwóch składek zdrowotnych.

Koszt dwustu kilkudziesięciu złotych mnoży się więc proporcjonalnie do tego, ile przedsiębiorstw prowadzimy.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Co więcej! Jeżeli uzyskujemy przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, to musimy opłacać co miesiąc składkę zdrowotną również odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

W praktyce oznacza to, że osoba, która prowadzi kilka spółek jednego rodzaju, np. jest wspólnikiem 3 spółek jawnych, musi uiszczać składkę zdrowotną trzykrotnie.

Artysta, który sam będzie tworzył w ramach prowadzonej osobiście działalności, a oprócz tego założy dwie galerie działające na podstawie wpisu do ewidencji oraz równolegle będzie wspólnikiem trzech różnych spółek jawnych, będzie musiał miesięcznie przekazać do ZUS aż 4 składki zdrowotne w wysokości obowiązującej przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy to prawie 1000 zł, które wędruje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, nie idzie za tym równie bogata oferta opieki zdrowotnej…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA