REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ewa Zawiślak-Szatańska

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Prowadząc jeden rodzaj działalności płacimy z tego tytułu obecnie 233,32 zł miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość tej dziewięcioprocentowej składki zdrowotnej obliczana jest od podstawy wymiaru, którą stanowi nas zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

To niemały miesięczny koszt. W odniesieniu do świadczeń, na jakie możemy w zamian liczyć, to dla przeciętnego Polaka wciąż zbyt wiele i raczej żaden z przedsiębiorców nie pokusiłby się od zadeklarowania opłacania składki od wyższej podstawy wymiaru.

W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności. W konsekwencji, ile firm prowadzimy, tyle składek zdrowotnych musimy opłacić. Decydująca dla tego obowiązku jest forma organizacyjno-prawna i liczba prowadzonych biznesów.

Zobacz: Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Autopromocja

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Kup książkę:

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

Jako odrębne rodzaje prowadzenia działalności przepisy określają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki partnerskiej,
 • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
 • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
 • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • inną niż określona w wyżej wymienionych punktach pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

A więc jeżeli prowadzimy sklep spożywczy na podstawie wpisu do ewidencji, a oprócz tego dyskotekę w formie spółki cywilnej, to co miesiąc będziemy zobowiązani do uiszczania dwóch składek zdrowotnych.

Koszt dwustu kilkudziesięciu złotych mnoży się więc proporcjonalnie do tego, ile przedsiębiorstw prowadzimy.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Co więcej! Jeżeli uzyskujemy przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, to musimy opłacać co miesiąc składkę zdrowotną również odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W praktyce oznacza to, że osoba, która prowadzi kilka spółek jednego rodzaju, np. jest wspólnikiem 3 spółek jawnych, musi uiszczać składkę zdrowotną trzykrotnie.

Artysta, który sam będzie tworzył w ramach prowadzonej osobiście działalności, a oprócz tego założy dwie galerie działające na podstawie wpisu do ewidencji oraz równolegle będzie wspólnikiem trzech różnych spółek jawnych, będzie musiał miesięcznie przekazać do ZUS aż 4 składki zdrowotne w wysokości obowiązującej przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy to prawie 1000 zł, które wędruje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, nie idzie za tym równie bogata oferta opieki zdrowotnej…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA