REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ewa Zawiślak-Szatańska
W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności.
W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności.

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Prowadząc jeden rodzaj działalności płacimy z tego tytułu obecnie 233,32 zł miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość tej dziewięcioprocentowej składki zdrowotnej obliczana jest od podstawy wymiaru, którą stanowi nas zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Autopromocja

To niemały miesięczny koszt. W odniesieniu do świadczeń, na jakie możemy w zamian liczyć, to dla przeciętnego Polaka wciąż zbyt wiele i raczej żaden z przedsiębiorców nie pokusiłby się od zadeklarowania opłacania składki od wyższej podstawy wymiaru.

W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności. W konsekwencji, ile firm prowadzimy, tyle składek zdrowotnych musimy opłacić. Decydująca dla tego obowiązku jest forma organizacyjno-prawna i liczba prowadzonych biznesów.

Zobacz: Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jako odrębne rodzaje prowadzenia działalności przepisy określają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej,
 • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki partnerskiej,
 • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
 • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
 • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • inną niż określona w wyżej wymienionych punktach pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

A więc jeżeli prowadzimy sklep spożywczy na podstawie wpisu do ewidencji, a oprócz tego dyskotekę w formie spółki cywilnej, to co miesiąc będziemy zobowiązani do uiszczania dwóch składek zdrowotnych.

Koszt dwustu kilkudziesięciu złotych mnoży się więc proporcjonalnie do tego, ile przedsiębiorstw prowadzimy.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Co więcej! Jeżeli uzyskujemy przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, to musimy opłacać co miesiąc składkę zdrowotną również odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

W praktyce oznacza to, że osoba, która prowadzi kilka spółek jednego rodzaju, np. jest wspólnikiem 3 spółek jawnych, musi uiszczać składkę zdrowotną trzykrotnie.

Artysta, który sam będzie tworzył w ramach prowadzonej osobiście działalności, a oprócz tego założy dwie galerie działające na podstawie wpisu do ewidencji oraz równolegle będzie wspólnikiem trzech różnych spółek jawnych, będzie musiał miesięcznie przekazać do ZUS aż 4 składki zdrowotne w wysokości obowiązującej przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy to prawie 1000 zł, które wędruje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, nie idzie za tym równie bogata oferta opieki zdrowotnej…

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA