REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Podpisując umowę zlecenia zastanawiamy się, czy od uzyskanych przychodów będziemy musieli opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Jeżeli nie zarobkujemy w inny sposób, musimy liczyć się z tym, że dosięgnie nas obowiązek ubezpieczeń. Co jednak, kiedy zawieramy jednocześnie kolejną umowę zlecenia, a potem może następną? Czy każda z tych umów będzie w pełni oskładkowana?

Zgodnie z obowiązującymi, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia podlegają:

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Składki są obliczane i potrącane z uzyskanych przychodów.

Polecamy produkt: Rewolucja w umowach zlecenie

Powyższy schemat podlegania ubezpieczeniom jest właściwy, jeżeli oprócz umowy zlecenia nie mamy innych tytułów do ubezpieczeń społecznych (np. umowy o pracę, nie prowadzimy działalności itp.), bądź nie jesteśmy uczniami/studentami do ukończenia 26 roku życia (takie osoby nie podlegają żadnym ubezpieczeniom z tego tytułu).
Często z uwagi na nieznaczne przychody z umów cywilnoprawnych, charakter wykonywanej pracy, szukamy dodatkowych źródeł zarobkowania i podpisujemy kolejne umowy tego typu. Jeżeli wykonujemy kilka zleceń jednocześnie, musimy więc rozstrzygnąć, z tytułu której będziemy istniał obowiązek odprowadzania składek społecznych.

Zobacz: Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, ...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada jest prosta - jeżeli wykonujemy jednocześnie kilka umów-zleceń podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu tej umowy zlecenia, która została zawarta najwcześniej. Pozostałe umowy zlecenia będą rodziły jedynie obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym, możemy z dodatkowych umów zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Jednak w każdej chwili trwania tych umów możemy wybrać, z tytułu której chcemy podlegać ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, a które dobrowolnie.
W sytuacji wygaśnięcia pierwszej umowy zlecenia, a trwania nadal drugiej, druga umowa zlecenie staje się dla nas obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Należy również zaznaczyć, że ustalone prawo do emerytury lub renty nie wpływa obecnie na zasady podlegania jednej lub wielu umowom zlecenia. W takiej sytuacji podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu z tytułu pierwszej z zawartych umów. Możemy dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów zleceń, bądź zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Magdalena W. wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, zawartej z firmą A, w jej siedzibie, na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. Dodatkowo trafiło jej się krótkie zlecenie w firmie B, na okres od 15 do 20 lutego 2009 r., które wykonała w domu. Następnie, od 1 lipca 2009 r. osoba ta zawarła również 2 umowy agencyjne. Te prace wykonuje poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniodawców C i D.
Z tytułu umowy zlecenia w firmie A, Magdalena W. została zgłoszona do następujących obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Dobrowolnie osoba ta przystąpiła również do ubezpieczenia chorobowego.
Z tytułu zlecenia w firmie B, C i D osoba ta podlegała obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są w tej sytuacji dobrowolne. Magdalena W. podczas trwania jednocześnie umowy A i B, a potem A, C i D nie wnioskowała o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Jednak od 1 września 2009 r. Magdalena W. postanowiła zmienić obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych na umowę w firmie C, ponieważ tam uzyskiwała najniższe przychody, a nie zależało jej na tym, by na konto emerytalne trafiały wysokie składki. Zrezygnowała więc z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w firmie A i została obowiązkowo objęta tymi ubezpieczeniami z tytułu umowy agencyjnej w firmie C. Zawnioskowała ponownie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
W konsekwencji, schemat ubezpieczeń Magdaleny W. wygląda następująco:
Umowa A
– od 1 stycznia 2009r. do 31 sierpnia 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe,
- od 1 września 2009r. do 31 grudnia 2009 r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa B
- od 15 do 20 lutego 2009 r. – obowiązkowe tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa C
- od 1 września 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe.
Umowa D
- od 1 lipca 2009r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. nr 210 poz. 2135 z późn. Zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia. Skorzysta ponad 130 tys. osób

Ponad 130 tys. osób skorzysta z nowelizacji ustawy o rencie socjalnej i nabędzie prawo do dodatku dopełniającego. Dodatek ten będzie wypłacany od maja 2025 r., ale z wyrównaniem od stycznia przyszłego roku.

Nie każdy okres poprzedniego zatrudnienia przyśpieszy „zapisanie” pracownika do PPK

Przy zatrudnieniu pracownika pracodawca sprawdza 12 miesięcy wstecz czy dana osoba była już u niego zatrudniona. Jeśli tak, okres poprzedniego zatrudnienia wlicza się do okresu wymaganego do zapisu do PPK. Co w sytuacji, kiedy pracodawca zawarł już w imieniu tego pracownika umowę o prowadzenie PPK? Co oznacza zmiana instytucji finansowej? Jakie okresy zatrudnienia bierze się pod uwagę?

Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni czy 8 dni? Jak nowe przepisy zmieniły zasady udzielania urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Czy to wystarczy do skorzystania z urlopu na żądanie przez pracownika?

Renta wdowia 2024 i 2025 [ile, dla kogo, kiedy, wniosek, czy z KRUS?]

Kto może otrzymać rentę wdowia? Kto nie otrzyma renty wdowiej? Czy trzeba składać wniosek o rentę wdowią? Czy renta wdowia wyklucza rentę rodzinną?

REKLAMA

Sejm: Trzeba to zmienić. Pracownik zapłacił 900 złotych za okulary. Dofinansowanie tylko 140 złotych od pracodawcy

Wszyscy wiemy, że pracownik pracujący przy komputerze ma prawo do refundacji kosztów zakupu okularów. Płaci pracodawca. Przepisy nie określą jednak, ile wynosi ta refundacja. Pojawił się pomysł dookreślenia tego. Proponowany limit kwotowy dla refundacji, to: "50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych".   

4 formy pomocy z UP dla pracodawców poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy pomaga pracodawcom poszkodowanym w wyniku powodzi. Przewidziano 4 formy wsparcia z UP: umorzenie środków przyznanych na refundację wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy, zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę za skierowanych bezrobotnych, Zwrot kosztów na wynagrodzenia, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników, pożyczka na wynagrodzenia z FGŚP. Jak z nich skorzystać?

Komunikat ZUS: Utrudnienia w działaniu aplikacji mZUS oraz programie Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w działaniu aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza oraz programu Płatnik.

Nagroda jubileuszowa: Komu przysługuje i w jakiej wysokości

Kodeks pracy nie zajmuje się nagrodą jubileuszową, co oznacza, że to świadczenie nie przysługuje wszystkim pracownikom. Tzw. jubileuszówka jest bowiem świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Jej wysokość ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

REKLAMA

4 formy pomocy z UP dla bezrobotnych poszkodowanych w powodzi 2024

Urząd pracy przyznaje bezrobotnym poszkodowanym w powodzi nie tylko pomoc materialną - świadczenie pieniężne w wysokości 1662,00 zł. Sprawdź, jakie jeszcze formy wsparcia przewiduje UP.

Ile płacą za staż z urzędu pracy w 2024 roku?

Staż z urzędu pracy jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Ile płacą za staż w 2024 roku? Ile może trwać i jakie korzyści ma pracodawca?

REKLAMA