reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Podpisując umowę zlecenia zastanawiamy się, czy od uzyskanych przychodów będziemy musieli opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Jeżeli nie zarobkujemy w inny sposób, musimy liczyć się z tym, że dosięgnie nas obowiązek ubezpieczeń. Co jednak, kiedy zawieramy jednocześnie kolejną umowę zlecenia, a potem może następną? Czy każda z tych umów będzie w pełni oskładkowana?

Zgodnie z obowiązującymi, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia podlegają:

Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Składki są obliczane i potrącane z uzyskanych przychodów.

Polecamy produkt: Rewolucja w umowach zlecenie

Powyższy schemat podlegania ubezpieczeniom jest właściwy, jeżeli oprócz umowy zlecenia nie mamy innych tytułów do ubezpieczeń społecznych (np. umowy o pracę, nie prowadzimy działalności itp.), bądź nie jesteśmy uczniami/studentami do ukończenia 26 roku życia (takie osoby nie podlegają żadnym ubezpieczeniom z tego tytułu).
Często z uwagi na nieznaczne przychody z umów cywilnoprawnych, charakter wykonywanej pracy, szukamy dodatkowych źródeł zarobkowania i podpisujemy kolejne umowy tego typu. Jeżeli wykonujemy kilka zleceń jednocześnie, musimy więc rozstrzygnąć, z tytułu której będziemy istniał obowiązek odprowadzania składek społecznych.

Zobacz: Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, ...

Zasada jest prosta - jeżeli wykonujemy jednocześnie kilka umów-zleceń podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu tej umowy zlecenia, która została zawarta najwcześniej. Pozostałe umowy zlecenia będą rodziły jedynie obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym, możemy z dodatkowych umów zgłosić się dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Jednak w każdej chwili trwania tych umów możemy wybrać, z tytułu której chcemy podlegać ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo, a które dobrowolnie.
W sytuacji wygaśnięcia pierwszej umowy zlecenia, a trwania nadal drugiej, druga umowa zlecenie staje się dla nas obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń społecznych.

Należy również zaznaczyć, że ustalone prawo do emerytury lub renty nie wpływa obecnie na zasady podlegania jednej lub wielu umowom zlecenia. W takiej sytuacji podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu z tytułu pierwszej z zawartych umów. Możemy dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów zleceń, bądź zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama