Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli wykonujemy pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy zlecenia, bądź współpracujemy z takimi osobami, to podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego możemy przystąpić dobrowolnie.
REKLAMA
Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych. Ponadto, nie będziemy podlegali ubezpieczeniom w ogóle, jeśli jesteśmy uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej lub studentem, do ukończenia 26 roku życia.
Zobacz: Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?
Jeśli na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonujemy pracę w siedzibie naszego zleceniodawcy, bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, dodatkowo obowiązkowe jest dla nas ubezpieczenie wypadkowe. Składki na to ubezpieczenie finansuje nasz płatnik składek, a więc zleceniodawca.
Przepisy obowiązujące jeszcze do 31 grudnia 2009 r. stanowią, że wykonując zlecenie poza siedzibą lub miejscem wykonywania działalności naszego zleceniodawcy, nie podlegamy ubezpieczeniu wypadkowemu. To zmieni się z dniem wejścia w życie przepisów art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609). Od 1 stycznia 2010 r. obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego będą podlegali wszyscy zleceniobiorcy.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta
Bez znaczenia będzie tu miejsce wykonywania przez nich swoich czynności. Płatnicy składek będą więc obciążeni dodatkowym kosztem, jednak ubezpieczeni zyskają ochronę wypadkową. Nie jest to bez znaczenia przy obecnych warunkach na rynku pracy, gdzie nadal często przedsiębiorcy wolą zatrudniać na umowę zlecenie, niż umowę o pracę.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat