REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ZUS umorzy składki wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Ewa Zawiślak-Szatańska
Umorzenie składek matkom prowadzącym działalność.
Umorzenie składek matkom prowadzącym działalność.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2009 roku pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Część osób może również liczyć na umorzenie składek za czas macierzyńskiego i wychowawczego.

Nowe przepisy, wchodzą w życie od 1 września 2009 r. i wprowadzą zmiany w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

Autopromocja

Co do osób prowadzących działalność w trakcie urlopów wychowawczych nie zastosowano takiego zwolnienia. Oznacza to, że wciąż prowadzący firmy w trakcie urlopów wychowawczych będą mieli obowiązek opłacania składek i na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku zawieszenia działalności pozarolniczej nie muszą opłacać składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Umorzenie i zwrot składek za lata ubiegłe

Zmiana prawa pociąga za sobą skutki nie tylko od 1 września 2009 r. Nowe brzmienie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również umorzenie i zwrot przedsiębiorcom składek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie. ZUS zwróci lub umorzy składki które były należne z tytułu działalności prowadzonej w trakcie macierzyńskiego lub wychowawczego tylko na wniosek osoby prowadzącej działalność, złożony w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.

Nie wszyscy jednak odzyskają składki. Sytuacja przedsiębiorców w tym zakresie jest różna w zależności od tego, czy składki zostały uiszczone, czy też nie, czy działalność jest nadal prowadzona oraz faktem, czy dotyczą okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, czy też urlopu wychowawczego. Na umorzenie składek nie mogą liczyć osoby, które z tytułu opłaconych już składek pobrały świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Jeśli więc jako przedsiębiorca – osoba fizyczna, bądź wspólnik spółki lub osoba współpracująca z osoba prowadzącą działalność:

  • w trakcie prowadzenia działalności/współpracy pobierałaś/eś zasiłek macierzyński lub przebywałaś/eś na urlopie wychowawczym z etatu i nie opłaciłeś/aś za ten okres składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności – ZUS na wniosek umorzy Ci te składki wraz z ewentualnymi odsetkami,
  • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – kwota składek, ewentualnie zapłacone odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności,
  • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – na Twój wniosek ZUS zwróci pieniądze w gotówce lub na konto w ciągu miesiąca od doręczenia Tobie decyzji o zwrocie nadpłaty,
  • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego z etatu – ZUS nie zwróci składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, zaliczy na poczet bieżących płatności tylko zapłacone przez Ciebie ewentualnie odsetki,
  • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego – ZUS nie zwróci już składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, a jeśli opłaciłeś/aś odsetki od tych składek, masz prawo wnioskować o ich zwrot, ZUS musi je wypłacić w okresie od 1 stycznia 2010 r. do końca 2014 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA