Kategorie

Czy ZUS umorzy składki wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Ewa Zawiślak-Szatańska
Umorzenie składek matkom prowadzącym działalność.
Od 1 września 2009 roku pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Część osób może również liczyć na umorzenie składek za czas macierzyńskiego i wychowawczego.

Nowe przepisy, wchodzą w życie od 1 września 2009 r. i wprowadzą zmiany w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Co do osób prowadzących działalność w trakcie urlopów wychowawczych nie zastosowano takiego zwolnienia. Oznacza to, że wciąż prowadzący firmy w trakcie urlopów wychowawczych będą mieli obowiązek opłacania składek i na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku zawieszenia działalności pozarolniczej nie muszą opłacać składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Umorzenie i zwrot składek za lata ubiegłe

Reklama

Zmiana prawa pociąga za sobą skutki nie tylko od 1 września 2009 r. Nowe brzmienie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również umorzenie i zwrot przedsiębiorcom składek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie. ZUS zwróci lub umorzy składki które były należne z tytułu działalności prowadzonej w trakcie macierzyńskiego lub wychowawczego tylko na wniosek osoby prowadzącej działalność, złożony w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.

Nie wszyscy jednak odzyskają składki. Sytuacja przedsiębiorców w tym zakresie jest różna w zależności od tego, czy składki zostały uiszczone, czy też nie, czy działalność jest nadal prowadzona oraz faktem, czy dotyczą okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, czy też urlopu wychowawczego. Na umorzenie składek nie mogą liczyć osoby, które z tytułu opłaconych już składek pobrały świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Jeśli więc jako przedsiębiorca – osoba fizyczna, bądź wspólnik spółki lub osoba współpracująca z osoba prowadzącą działalność:

 • w trakcie prowadzenia działalności/współpracy pobierałaś/eś zasiłek macierzyński lub przebywałaś/eś na urlopie wychowawczym z etatu i nie opłaciłeś/aś za ten okres składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności – ZUS na wniosek umorzy Ci te składki wraz z ewentualnymi odsetkami,
 • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – kwota składek, ewentualnie zapłacone odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności,
 • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – na Twój wniosek ZUS zwróci pieniądze w gotówce lub na konto w ciągu miesiąca od doręczenia Tobie decyzji o zwrocie nadpłaty,
 • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego z etatu – ZUS nie zwróci składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, zaliczy na poczet bieżących płatności tylko zapłacone przez Ciebie ewentualnie odsetki,
 • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego – ZUS nie zwróci już składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, a jeśli opłaciłeś/aś odsetki od tych składek, masz prawo wnioskować o ich zwrot, ZUS musi je wypłacić w okresie od 1 stycznia 2010 r. do końca 2014 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.