REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ZUS umorzy składki wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Ewa Zawiślak-Szatańska
Umorzenie składek matkom prowadzącym działalność.
Umorzenie składek matkom prowadzącym działalność.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2009 roku pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Część osób może również liczyć na umorzenie składek za czas macierzyńskiego i wychowawczego.

Nowe przepisy, wchodzą w życie od 1 września 2009 r. i wprowadzą zmiany w podleganiu ubezpieczeniom społecznym przez osoby dorabiające w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

Co do osób prowadzących działalność w trakcie urlopów wychowawczych nie zastosowano takiego zwolnienia. Oznacza to, że wciąż prowadzący firmy w trakcie urlopów wychowawczych będą mieli obowiązek opłacania składek i na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku zawieszenia działalności pozarolniczej nie muszą opłacać składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Umorzenie i zwrot składek za lata ubiegłe

Zmiana prawa pociąga za sobą skutki nie tylko od 1 września 2009 r. Nowe brzmienie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje również umorzenie i zwrot przedsiębiorcom składek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie. ZUS zwróci lub umorzy składki które były należne z tytułu działalności prowadzonej w trakcie macierzyńskiego lub wychowawczego tylko na wniosek osoby prowadzącej działalność, złożony w okresie od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.

Nie wszyscy jednak odzyskają składki. Sytuacja przedsiębiorców w tym zakresie jest różna w zależności od tego, czy składki zostały uiszczone, czy też nie, czy działalność jest nadal prowadzona oraz faktem, czy dotyczą okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, czy też urlopu wychowawczego. Na umorzenie składek nie mogą liczyć osoby, które z tytułu opłaconych już składek pobrały świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Jeśli więc jako przedsiębiorca – osoba fizyczna, bądź wspólnik spółki lub osoba współpracująca z osoba prowadzącą działalność:

 • w trakcie prowadzenia działalności/współpracy pobierałaś/eś zasiłek macierzyński lub przebywałaś/eś na urlopie wychowawczym z etatu i nie opłaciłeś/aś za ten okres składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności – ZUS na wniosek umorzy Ci te składki wraz z ewentualnymi odsetkami,
 • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – kwota składek, ewentualnie zapłacone odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności,
 • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu macierzyńskiego z etatu – na Twój wniosek ZUS zwróci pieniądze w gotówce lub na konto w ciągu miesiąca od doręczenia Tobie decyzji o zwrocie nadpłaty,
 • nadal prowadzisz działalność/współpracujesz i z tego tytułu opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego z etatu – ZUS nie zwróci składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, zaliczy na poczet bieżących płatności tylko zapłacone przez Ciebie ewentualnie odsetki,
 • z tytułu prowadzonej w latach 1999-2009, już zlikwidowanej działalności/współpracy przy niej opłaciłaś/eś składki na ubezpieczenia społeczne za czas urlopu wychowawczego – ZUS nie zwróci już składek, które są już zapisane na koncie ubezpieczonego, a jeśli opłaciłeś/aś odsetki od tych składek, masz prawo wnioskować o ich zwrot, ZUS musi je wypłacić w okresie od 1 stycznia 2010 r. do końca 2014 r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA