REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci prowadzący działalność gospodarczą opłacają z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne? Czy są traktowani jak emeryci?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Przy czym obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe. Do ubezpieczenia chorobowego można przystąpić dobrowolnie.

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku, kiedy przedsiębiorcy zostanie przyznane prawo do emerytury, nie ma on już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności. Podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odnoszą się w swojej treści jedynie do osób mających ustalone prawo do emerytury czy też renty, nic natomiast nie mówią o osobach pobierających świadczenie przedemerytalne. W konsekwencji nie dotyczy tych osób zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności.

A więc w sytuacji, kiedy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, zdecyduje się na prowadzenie działalności pozarolniczej, nie jest traktowana jak przedsiębiorca - emeryt. Oznacza to, iż osoby pobierające świadczenie przedemerytalne po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest tu dobrowolne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy w tym miejscu przypomnieć, kogo przepisy wspomnianej ustawy określają za osobę prowadzącą działalność. Są to:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu ( w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oraz działalność z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek: jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczne szkoły, placówki lub ich zespoły, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Decydujący się na prowadzenie działalności o charakterze opisanym powyżej, muszą się więc liczyć z tym, że nawet pobierając świadczenie przedemerytalne będą obciążeni składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Oczywiście obowiązek ten będzie ich dotyczył, jeżeli nie będą mieli innych rodzajów aktywności zawodowej, będących tytułami do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Dariusz M. prowadzi działalność pozarolniczą na podstawie wpisu do ewidencji. Do 13 lutego 2010 r. pobierał świadczenie przedemerytalne, a od 14 lutego 2010r. nabył prawa do emerytury. Z tytułu prowadzonej działalności Dariusz M. do 13 lutego 2010r. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Nie opłacał sobie składki chorobowej. Od dnia 14 lutego 2010r. osoba ta obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną z tytułu działalności. Dariusz M. nie skorzystał z prawa dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA