| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Emeryci prowadzący działalność gospodarczą opłacają z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne? Czy są traktowani jak emeryci?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Przy czym obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe. Do ubezpieczenia chorobowego można przystąpić dobrowolnie.

W przypadku, kiedy przedsiębiorcy zostanie przyznane prawo do emerytury, nie ma on już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności. Podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odnoszą się w swojej treści jedynie do osób mających ustalone prawo do emerytury czy też renty, nic natomiast nie mówią o osobach pobierających świadczenie przedemerytalne. W konsekwencji nie dotyczy tych osób zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności.

A więc w sytuacji, kiedy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, zdecyduje się na prowadzenie działalności pozarolniczej, nie jest traktowana jak przedsiębiorca - emeryt. Oznacza to, iż osoby pobierające świadczenie przedemerytalne po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest tu dobrowolne.

Należy w tym miejscu przypomnieć, kogo przepisy wspomnianej ustawy określają za osobę prowadzącą działalność. Są to:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu ( w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oraz działalność z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek: jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczne szkoły, placówki lub ich zespoły, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Decydujący się na prowadzenie działalności o charakterze opisanym powyżej, muszą się więc liczyć z tym, że nawet pobierając świadczenie przedemerytalne będą obciążeni składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Oczywiście obowiązek ten będzie ich dotyczył, jeżeli nie będą mieli innych rodzajów aktywności zawodowej, będących tytułami do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Dariusz M. prowadzi działalność pozarolniczą na podstawie wpisu do ewidencji. Do 13 lutego 2010 r. pobierał świadczenie przedemerytalne, a od 14 lutego 2010r. nabył prawa do emerytury. Z tytułu prowadzonej działalności Dariusz M. do 13 lutego 2010r. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Nie opłacał sobie składki chorobowej. Od dnia 14 lutego 2010r. osoba ta obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną z tytułu działalności. Dariusz M. nie skorzystał z prawa dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »