REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Przepisy nie wskazują na konkretny termin, w którym powinno się wydawać RMUA.
Przepisy nie wskazują na konkretny termin, w którym powinno się wydawać RMUA.

REKLAMA

REKLAMA

RMUA to dokument dla osoby ubezpieczonej, przekazywany co miesiąc przez płatnika składek. Funkcjonuje on jako potwierdzenie objęcia ubezpieczeniami, prawa do świadczeń oraz informacji o należnych do przekazania za nas składek.

ZUS RMUA

Każdy płatnik składek (np. dla pracownika – pracodawca, dla zleceniobiorcy – zleceniodawca, dla pobierających zasiłek dla bezrobotnych – wypłacający Urząd Pracy) jest zobowiązany przekazywać swoim ubezpieczonym te same informacje, które przesyła za nich co miesiąc do ZUS-u w dokumentach rozliczeniowych.

REKLAMA

Autopromocja

Oznacza to, że jeśli ktoś za Ciebie oblicza i odprowadza składki na ubezpieczenia, to powinien Cię informować o tym szczegółowo, na piśmie, za każdy miesiąc odrębnie.

Jaka forma i termin wydania obowiązuje?

Informacja taka nie musi być sporządzona koniecznie na formularzu ZUS RMUA. Możesz otrzymywać informacje o ubezpieczeniu, składkach i świadczeniach w innej formie, np. z paskiem wypłaty. Obowiązkowo musi ona jednak zawierać te same dane określone przepisami, które wykazuje się w raporcie miesięcznym osoby ubezpieczonej.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Płatnikom często wygodniej sporządzić druk RMUA, ponieważ gotowe formularze zawsze dają wygodę, zwłaszcza, jeśli można je wygenerować poprzez program do sporządzania dokumentacji płacowej/ubezpieczeniowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dany płatnik sporządzał taką informację w inny, przyjęty w danej jednostce sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZÓR DRUKU RMUA 2012/2013

Najważniejsze, by raport taki był sporządzony i dostarczony nam terminowo, za każdy miesiąc, na piśmie. Jeśli wyrazimy na to zgodę, nasz płatnik może również przekazywać nam taki dokument w formie elektronicznej, podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Polecamy: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry

Przepisy nie wskazują na konkretny termin, w którym powinno się wydawać RMUA. Logicznym i praktycznym jednak rozwiązaniem wydaje się być przekazanie takiego dokumentu nie później niż w terminie przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS (5, 10 lub 15 dzień miesiąca za poprzedni miesiąc). Umożliwia to posługiwanie się przez nas takim raportem na bieżąco w dokumentowaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej i weryfikacji danych w nim zawartych. Nie jest więc dopuszczalne przekazywanie kilku raportów na raz, np. co kwartał. Ubezpieczony musi otrzymać taką informację co miesiąc, za każdy okres podlegania ubezpieczeniom. Również w przypadku, kiedy nasz płatnik koryguje już raz sporządzony i przekazany do ZUS raport miesięczny, musi wystawić kolejną, skorygowaną informację dla nas.

Forum Kadry

Jakie dane musi zawierać miesięczna informacja?

Jak wskazuje ZUS, raport powinien łączyć w sobie zawartość wszystkich raportów przekazanych do ZUS za ubezpieczonego za dany okres rozliczeniowy.
Powinien więc zawierać obowiązkowo następujące informacje:

1. Dane osoby ubezpieczonej - numery identyfikacyjne (PESEL, NIP) oraz nazwisko i imię.

2. Informacje dotyczące płatnika składek - w tym numery NIP i REGON oraz nazwę skróconą płatnika. W przypadku płatnika składek będącego osobą fizyczną, powinny zostać podane identyfikatory numeryczne NIP i REGON, a w razie gdy płatnikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub seria i numer dowodu osobistego albo paszportu oraz nazwa skrócona lub imię i nazwisko.

Zobacz: Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

3. Dane dotyczące ubezpieczeń i składek:

  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające także dane o:
    • tytule ubezpieczenia (dla pracowników również wymiar czasu pracy)
    • podstawie wymiaru składek,
    • kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania,
    • kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, wynikającego z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych,
  • podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.

W tej części mamy więc podane nasze wynagrodzenie brutto, podlegające składkowaniu, wypłacone nam w danym miesiącu, za który jest raport.

Zobacz: Do czego przydaje się RMUA?

4. Dane o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa, rodzajach i okresach przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy.

Jeśli nie pobieraliśmy żadnych świadczeń w danym miesiącu i płatnik składek nie wykazywał zasiłków lub przerw w opłacaniu składek w raporcie składanym w ZUS, to w informacji dla nas bloki takie nie muszą wystąpić.

5. Symbol wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego przekazywana jest zgodnie z naszą deklaracją składka na ubezpieczenie zdrowotne.

6. Dane dotyczące okresu, którego raport dotyczy (m-c/rok).

7. Podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej i pieczątka adresowa płatnika.

W dolnej części formularza ZUS RMUA umieszczony jest pasek, który zawiera :

  • dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,
  • dane dotyczące okresu, którego raport dotyczy,
  • kod wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej i pieczątka adresowa płatnika.

Pasek ten po odcięciu jest wygodną formą korzystania przez ubezpieczonego ze świadczeń leczniczych bez dodatkowych dokumentów.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późń. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA