REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicze programy emerytalne sposobem na podwyższenie emerytury

Joanna Owczarek
ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych
Zakłady ubezpieczeń na życie zarządzają środkami PPE utworzonego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Zakłady ubezpieczeń na życie zarządzają środkami PPE utworzonego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może zadbać o swoich pracowników na wiele sposobów: zaoferować podwyżkę wynagrodzenia, pakiet świadczeń socjalnych, służbowy telefon, komputer czy samochód. Może także zadbać o standard ich życia na emeryturze, np. poprzez zaoferowanie pracowniczego programu emerytalnego.

Pracownicze programy emerytalne (PPE) są elementem dobrowolnej części systemu emerytalnego, tzw. III filara, i powstały w 1999 roku. Obejmują kilka rodzajów planów, które pracodawca może zaoferować swoim pracownikom, aby zapewnić im dodatkowe dochody w okresie emerytalnym. Zasady ich organizacji i funkcjonowania reguluje ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych.

REKLAMA

Autopromocja

PPE mogą być prowadzone w jednej z czterech form: funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz z formie zarządzania zagranicznego. 

Zobacz także: Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Wymienione formy różnią się zasadami funkcjonowania i podmiotami, które zarządzają PPE. Programy są zawsze tworzone z inicjatywy pracodawcy, choć w procesie ich tworzenia uczestniczą także reprezentacje pracowników. PPE mogą być zarządzane przez pracodawcę lub przez podmioty zewnętrzne, z którymi pracodawca zawrze umowę. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) zarządzają środkami PPE utworzonego w formie umowy o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego.

Zakłady ubezpieczeń na życie zarządzają środkami PPE utworzonego w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Pracodawca natomiast zarządza PPE w formie pracowniczego funduszu emerytalnego – wówczas pracodawca tworzy pracownicze towarzystwo emerytalne – lub może sam utworzyć towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych na życie, które będzie oferowało pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Wśród funkcjonujących obecnie PPE zdecydowana większość jest zarządzana przez zewnętrzne instytucje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tworząc PPE, pracodawca określa wysokość składki podstawowej, którą zobowiązany jest wnosić za pracownika będącego członkiem programu. Składka ta nie może przekraczać 7% wynagrodzenia brutto pracownika i jest finansowana ze środków pracodawcy. Pracownik może zdecydować o wnoszeniu składki dodatkowej, jeśli zasady funkcjonowania programu dopuszczają taką możliwość. Składka dodatkowa jest wówczas potrącana z wynagrodzenia netto pracownika.

Polecamy serwis: ZUS

Środki zgromadzone w PPE można wypłacić po ukończeniu 60 lat. Jeśli uczestnik programu nie złoży wniosku o wypłatę środków po ukończeniu wymienionego wieku, instytucja zarządzające programem powinna dokonać wypłaty w przypadku ukończenia przez pracownika 70 lat. Prawo do wcześniejszej wypłaty, po ukończeniu 55 lat, mają osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. W razie śmierci uczestnika PPE, środki są wypłacane osobie uprawnionej wskazanej przez uczestnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA