reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Coroczny wyciąg z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym zawiera informacje o składach emerytalnych, które zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak sprawdzić, czy przekazane składki wpłynęły w odpowiedniej wysokości?

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) to tzw. II filar obowiązkowego systemu emerytalnego. Zarządzają nimi powszechne towarzystwa emerytalne, które wykonują również obowiązki informacyjne wobec członków OFE.. Jeśli należysz do jednego z nich, na Twój rachunek powinna regularnie wpływać część składki na ubezpieczenie emerytalne a co najmniej raz do roku powinieneś być informowany o stanie rachunku i dokonanych na nim operacjach.

Zobacz także: Pracodawcy zwolnieni z opłacania składek

Przy sprawdzaniu wysokości składki, jaka powinna wpłynąć na rachunek w OFE, pomocna jest informacja ZUS RMUA, którą każdy pracownik powinien regularnie otrzymywać od pracodawcy. Dokument ten zawiera informację o wysokości podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, składek wypadkowych i chorobowych oraz składki zdrowotnej. Ponadto, widnieje tam informacja o wysokości składek należnych z tytułu wymienionych rodzajów ubezpieczeń. Na rachunek w OFE powinna wpływać część składki emerytalnej finansowanej przez ubezpieczonego równa 7,3% podstawy wymiaru. Podstawą wymiaru jest zwykle wynagrodzenie brutto.

Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy. Jeśli przekazana na rachunek kwota jest wyższa od 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, nie ma powodów do obaw – Zakład Ubezpieczeń powiększył zapewnie kwotę składki o odsetki należne z tytułu opóźnienia w jej przekazaniu. Jeśli zaś składka przekazana do OFE jest niższa od kwoty wynikającej z ZUS RMUA, należy wyjaśnić zaistniałą sytuację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis ZUS

Przekazanie składki w niepełnej wysokości może wynikać z błędu ZUS, błędu w dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych przez płatnika lub nieopłacenia całości składki przez pracodawcę. Należy pamiętać, że ZUS RMUA to informacja o składkach należnych a nie faktycznie przekazanych.

Wysokość opłacanej składki warto sprawdzać na bieżąco a nie tylko na podstawie rocznej informacji przesyłanej pocztą.

Większość OFE prowadzi internetowe serwisy dla swoich członków, podobne do serwisów bankowych, które umożliwiają wgląd w stan konta i ostatnie dokonane na nim operacje. Część z funduszy oferuje również usługę informowania członków o każdej składce, która wpłynęła na konto uczestnika – zwykle przez przesyłanie informacji na podany przez ubezpieczonego adres mailowy. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy.
Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy.

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Witko

doradca w zakresie testowania oprogramowania i zarządzania jakością

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama