reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Sami wybieramy termin kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowego

Sami wybieramy termin kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowego

Kiedy wygasa nam tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i chcemy samodzielnie opłacać składki na te ubezpieczenia, możemy to zrobić na zasadzie dobrowolnej kontynuacji.

Dotąd przepisy zobowiązywały nas do złożenia odpowiedniego wniosku w tej sprawie, w ciągu 30 dni od daty ustania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego z poprzedniego tytułu. Od 1 września 2009 r. o terminie kontynuowania tych ubezpieczeń będziemy decydowali sami.

W praktyce oznacza to, że kontynuując ubezpieczenia będziemy nimi objęci od wybranego dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami (nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony). Nie mamy już jednak obowiązku zgłaszać owego wniosku w ciągu 30 dni od terminu ustania ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Wysokość emerytury - czy mamy na nią wpływ?

Jak dotąd niedotrzymanie tej daty pozbawiało ubezpieczonych prawa do samodzielnego, dobrowolnego opłacania sobie składek na przyszłą emeryturę. Teraz nie ma znaczenia, czy zechcemy kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pierwszego dnia zaraz po zakończeniu poprzedniego tytułu do ubezpieczeń (np. po zakończeniu stosunku pracy, czy też prowadzenia pozarolniczej działalności), czy też zdecydujemy się na to na przykład po dwóch miesiącach (od utraty pracy, czy też po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Mamy prawo samodzielnie opłacać sobie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wybranego momentu, jeżeli nie mamy innego tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami (np. umowy zlecenia), no i oczywiście jeśli nas na to stać.

Dla przystępujących dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego został bowiem ustalony dolny pułap podstawy wymiaru, od której obliczane są należne składki na ubezpieczenia. Jest nim kwota aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia – obecnie to 1276 zł. Kontynuujący opłacają więc samodzielnie składkę emerytalną (19,52%) i rentową (6%) od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż minimalna oraz sami składają stosowne dokumenty do ZUS.

Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od cyfr 19 00.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Zmiana będzie korzystna dla osób, które nie mają ciągłości ubezpieczenia, np. wykonują dorywcze zajęcia stanowiące tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą sezonową działalność, czy też wykonują umowy o dzieło, nie podlegające składkowaniu. Zniesienie obligatoryjnego 30-dniowego terminu zgłoszenia będzie również dotyczyło Polaków, którzy wykonywali pracę za w podmiotach zagranicznych bądź obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa, którzy dotąd dobrowolnie opłacali sobie składki w Polsce.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA
Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama