REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sami wybieramy termin kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowego

Ewa Zawiślak-Szatańska
Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA
Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wygasa nam tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i chcemy samodzielnie opłacać składki na te ubezpieczenia, możemy to zrobić na zasadzie dobrowolnej kontynuacji.

Dotąd przepisy zobowiązywały nas do złożenia odpowiedniego wniosku w tej sprawie, w ciągu 30 dni od daty ustania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego z poprzedniego tytułu. Od 1 września 2009 r. o terminie kontynuowania tych ubezpieczeń będziemy decydowali sami.

REKLAMA

Autopromocja

W praktyce oznacza to, że kontynuując ubezpieczenia będziemy nimi objęci od wybranego dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami (nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony). Nie mamy już jednak obowiązku zgłaszać owego wniosku w ciągu 30 dni od terminu ustania ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Wysokość emerytury - czy mamy na nią wpływ?

Jak dotąd niedotrzymanie tej daty pozbawiało ubezpieczonych prawa do samodzielnego, dobrowolnego opłacania sobie składek na przyszłą emeryturę. Teraz nie ma znaczenia, czy zechcemy kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe od pierwszego dnia zaraz po zakończeniu poprzedniego tytułu do ubezpieczeń (np. po zakończeniu stosunku pracy, czy też prowadzenia pozarolniczej działalności), czy też zdecydujemy się na to na przykład po dwóch miesiącach (od utraty pracy, czy też po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Mamy prawo samodzielnie opłacać sobie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wybranego momentu, jeżeli nie mamy innego tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami (np. umowy zlecenia), no i oczywiście jeśli nas na to stać.

Dla przystępujących dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego został bowiem ustalony dolny pułap podstawy wymiaru, od której obliczane są należne składki na ubezpieczenia. Jest nim kwota aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia – obecnie to 1276 zł. Kontynuujący opłacają więc samodzielnie składkę emerytalną (19,52%) i rentową (6%) od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż minimalna oraz sami składają stosowne dokumenty do ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że wniosek o dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowego składamy przekazując do ZUS-u wypełniony druk zgłoszenia ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od cyfr 19 00.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Zmiana będzie korzystna dla osób, które nie mają ciągłości ubezpieczenia, np. wykonują dorywcze zajęcia stanowiące tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą sezonową działalność, czy też wykonują umowy o dzieło, nie podlegające składkowaniu. Zniesienie obligatoryjnego 30-dniowego terminu zgłoszenia będzie również dotyczyło Polaków, którzy wykonywali pracę za w podmiotach zagranicznych bądź obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa, którzy dotąd dobrowolnie opłacali sobie składki w Polsce.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA