Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Aktualizacja: 20.11.2011
Wyższą ulgę prorodzinną dla rodzin z trójką (lub więcej) dzieci, zrównanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz zmianę systemu waloryzacji rent i emerytur - takie m.in. zmiany zapowiedział premier Donald Tusk w expose wygłoszonym dzisiaj w Sejmie. »
Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę
Aktualizacja: 17.11.2011
Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia? »
Nowe rozwiązania dla pracodawców i pracowników wprowadzone ustawą powodziową
Aktualizacja: 18.11.2011
Dzisiaj, 18 listopada, weszły w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jej przepisy przewidują szczególne rozwiązania mające na celu efektywną pomoc dla pracodawców i pracowników poszkodowanych przez żywioł. Ustawa pozwoli uniknąć konieczności każdorazowego przygotowywania kolejnych „specustaw” w razie wystąpienia powodzi. »
Zasiłek opiekuńczy dla pracownika w związku z chorobą jego żony
Aktualizacja: 15.11.2011
Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z tytułu opieki nad chorą żoną, która złamała nogę. Żona pracownika nigdzie nie pracuje, opiekuje się dwojgiem dzieci w wieku 3 i 6 lat. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy? »
Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy
Aktualizacja: 16.11.2011
Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy. »
Czy obowiązkiem pracodawcy jest usunięcie z firmowej strony internetowej danych byłego pracownika
Aktualizacja: 15.11.2011
Po 5 latach od rozwiązania stosunku pracy z byłym pracodawcą zauważyłam, że na ich stronie internetowej zamieszczono moje imię i nazwisko, dodatkowo nieaktualne. Zażądałam usunięcia moich danych, ale pracodawca uzasadniał odmowę tym, że firma prowadzi na stronie internetowej kalendarium pracowników. Czy firma mogła odmówić usunięcia lub przynajmniej uaktualnienia moich danych oraz czy mogłam skutecznie przeciwstawić się takiemu działaniu? »
Czy odszkodowanie dla pracownika podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu
Aktualizacja: 15.11.2011
W wyniku prawomocnego wyroku sądu nasza firma musi wypłacić byłej pracownicy odszkodowanie za bezpodstawne wypowiedzenie umowy o pracę. Czy odszkodowanie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu? »
Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy
Aktualizacja: 15.11.2011
Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. »
Indywidualny rozkład czasu pracy nie może naruszać doby pracowniczej
Aktualizacja: 15.11.2011
Wprowadzając indywidualny rozkład czasu pracy na podstawie Kodeksu pracy, należy pamiętać, że nie wolno tak go ustalić, aby naruszał dobę pracowniczą. Aby naruszenie doby pracowniczej było „legalne”, trzeba się posiłkować innymi przepisami szczególnymi, np. tzw. ustawami antykryzysową lub powodziową. »
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach
Aktualizacja: 15.11.2011
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych. »
Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom
Aktualizacja: 17.11.2011
Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym. »
Pracownikowi powołanemu nie można obniżyć wynagrodzenia
Aktualizacja: 14.11.2011
Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 10.11.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na dwudniowe szkolenie z zakresu bhp. »
Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej
Aktualizacja: 09.11.2011
Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi? »
Zakładowy fundusz szkoleniowy sposobem na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy
Aktualizacja: 09.11.2011
Pracodawca, który chce zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i grudzień, może jeszcze w tym miesiącu utworzyć tzw. zakładowy fundusz szkoleniowy. Na wydanie pieniędzy z tego funduszu ma aż dwa lata - wyjaśniają eksperci podatkowi. »
Wniosek o odroczenie składek za XI