reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód – indywidualne stanowisko fiskusa

Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód – indywidualne stanowisko fiskusa

Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).

Stan faktyczny

W 2001 r. i 2007 r. na pisemny wniosek ubezpieczonego Agencja wstrzymała naliczenie składek emerytalnych i rentowych. W chwili obecnej ubezpieczony nie pozostaje już w stosunku pracy z płatnikiem. W 2010 r. ZUS dokonał korekty podstawy wymiaru oraz wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne (...). W związku z tym w następstwie rozliczenia składek powstała ich niedopłata, którą Agencja uregulowała za ubezpieczonego wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Czy z tytułu zapłaconych przez płatnika składek i odsetek za zwłokę powstanie przychód po stronie ubezpieczonego w sytuacji, kiedy ubezpieczony nie zwróci należności płatnikowi?

Uzasadnienie

Z ogólnej definicji przychodów zawartej w art. 11 updof wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego zapłacone przez Wnioskodawcę w 2010 r. za podatnika (byłego pracownika) składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy, i niezwróconych płatnikowi przez byłego podatnika, w świetle art. 11 ust. 1 ustawy stanowią przychód byłego pracownika, bowiem otrzymał on nieodpłatne świadczenie od pracodawcy (pracodawca zapłacił za niego składki, które powinny być finansowane z jego, tj. pracownika środków).

Źródłem powyższego świadczenia jest bowiem stosunek pracy, który w przeszłości łączył pracownika z jego pracodawcą. Przy czym przychód ze stosunku pracy powstał w momencie, w którym pracodawca wpłacił na konto ZUS składki emerytalne i rentowe oraz odsetki za zwłokę za byłego pracownika.

Stąd zapłacone składki emerytalne i rentowe oraz należne od nich odsetki stanowią dla byłego pracownika przysporzenie majątkowe mające swoje źródło w umowie o pracę, wobec czego przysporzenie to będzie stanowiło przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powstałym w dacie wpłaty składek przez płatnika na konto ZUS (data wykonania zobowiązania za pracownika).

Zatem wnioskodawca jako płatnik obowiązany będzie do wystawienia i wykazania tych przychodów w informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek w PIT-11 za 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama