reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik, który dojeżdża do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód ze stosunku pracy

Czy pracownik, który dojeżdża do pracy służbowym samochodem, uzyskuje przychód ze stosunku pracy

Często stosowanym przez pracodawców bonusem motywującym do pracy są różnego rodzaju nieodpłatne świadczenia na rzecz pracowników. Mimo że skutecznie wpływają na poprawę wizerunku pracodawcy, najczęściej znacznie obciążają budżet pracownika.

Pracownik, którzy korzysta z pojazdu służbowego do celów prywatnych, nawet jeśli jest to wyłącznie dojazd do pracy i z pracy, uzyskuje w ten sposób przychód ze stosunku pracy. W większości przypadków przychód ten musi zostać doliczony do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz do podstawy opodatkowania.

Sposób ustalenia wysokości przychodu, a tym samym podstawy opodatkowania i oskładkowania, może się różnić w zależności od udziału pracownika i pracodawcy w kosztach związanych z użytkowaniem tego pojazdu.

Przychód do opodatkowania

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia w formie udostępnienia pracownikowi służbowego pojazdu do celów prywatnych należy ustalać według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof). Przy wycenie świadczenia należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie, a także zasady korzystania – kto ponosi opłaty za paliwo, naprawy itp. Wszystko to należy porównać z cenami usług świadczonych przez firmy działające na tym samym terenie co pracodawca, zajmujące się wynajmem samochodów. Sprawdzać należy ceny odpowiednie do pojazdu wykorzystywanego przez pracownika (zob. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2010 r., sygn. IPPB2/415-666/09-4/MG).

WAŻNE!

Podstawą do ustalenia wysokości przychodu z tytułu korzystania przez pracownika z auta służbowego do celów służbowych są ceny usług wynajmu obowiązujące na lokalnym rynku.

W praktyce organy podatkowe radzą, aby przy ustalaniu wysokości przychodu z tytułu udostępnienia przez pracodawcę pojazdu służbowego do celów prywatnych pracownika posługiwać się stawkami stosowanymi przez wypożyczalnie samochodów. Przychód do celów podatkowych ustalony na podstawie tych stawek należy:

  • pomniejszyć o koszty poniesione przez pracownika (np. za paliwo, naprawy, usługi myjni itp.),
  • powiększyć o koszty, jakie poniósł pracodawca.

Stawka z wypożyczalni, jako podstawa wyceny przychodu, to cena rynkowa za wyłączne udostępnienie pracownikowi samochodu, bez bieżących kosztów związanych z korzystaniem z pojazdu, np. za paliwo. Jeżeli pracownik korzysta nieodpłatnie z pojazdu służbowego w celach prywatnych, wartość tak ustalonego przychodu stanowi w całości podstawę opodatkowania.

PRZYKŁAD

Pracownikowi udostępniono samochód osobowy należący do floty spółki z o.o. Strony podpisały umowę o wykorzystywanie samochodu do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. Z prywatnych przejazdów pracownik może korzystać tylko w dni robocze – od poniedziałku do piątku. W piątek po zakończeniu pracy pracownik musi odstawić samochód na parking przed siedzibą spółki. W umowie uregulowano, że pracownik pokrywa bieżące koszty paliwa zużytego na prywatne jazdy odnotowywane w ewidencji przebiegu. Wobec tego przychodem pracownika będzie tylko cena rynkowa (bez kosztów paliwa) za udostępnienie tego pojazdu.

Przychód do opłacenia składek

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika są przychody, które przepisy podatkowe uznają za przychód ze stosunku pracy. Nieodpłatne świadczenie, jakim jest udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego do celów prywatnych, jest więc również przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ubezpieczeniowych. Jednak niektóre rodzaje przychodów zostały wyłączone z podstawy wymiaru składek. Wśród nich są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; dalej rozporządzenie składkowe).

Zwolnienie to może mieć zastosowanie także do udostępnionych do celów prywatnych pojazdów służbowych. W przepisie występuje bowiem pojęcie „środek lokomocji”, a takim jest również samochód osobowy, motocykl czy motorower. Ustawodawca nie zawęził tego pojęcia do środków lokomocji zaliczanych do komunikacji publicznej, np. pociągu czy autobusu.

Warunkiem prawa do skorzystania z tego zwolnienia ze składek jest to, by prawo do tego rodzaju nieodpłatnego świadczenia wynikało z zapisu w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu, czyli z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


IFK Platforma Księgowych i Kadrowych264.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama