Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku
REKLAMA
Zmodyfikowanie kodeksowych reguł wyznaczania wymiaru czasu pracy przekłada się na wysokość wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, które mogą mieć różne wartości w przypadku osób zatrudnionych w tej samej firmie na identycznych stanowiskach, a nawet w tych samych systemach czasu pracy.
REKLAMA
Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw >>
Przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe stawkę miesięczną określoną w stałej wysokości należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Podstawę obliczania dodatku za nadgodziny stanowi wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie wynagrodzenie zasadnicze (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307).
W razie tzw. przekroczeń średniotygodniowych (np. w przypadku pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) końcowe rozliczenie nadgodzin następuje dopiero na koniec danego okresu rozliczeniowego. Wtedy pracodawca powinien ustalić wysokość dodatku za godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy (niezrekompensowane czasem wolnym) odrębnie za każdy miesiąc danego okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiło to przekroczenie.
Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >>
Inne stanowisko w tej sprawie prezentują Państwowa Inspekcja Pracy i Ministerstwo Pracy. Według Departamentu Prawnego GIP (stanowisko z 26 sierpnia 2008 r., znak GPP-306-4560-646/08/PE) oraz Departamentu Prawa Pracy MPiPS (stanowisko z 20 sierpnia 2008 r., znak DPR-III-079-475/ZN/08), w celu skalkulowania wysokości dodatku za jedną nadgodzinę wynikającą z przekroczenia średniotygodniowego, miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w ostatnim miesiącu określonego okresu rozliczeniowego. Mimo że taki sposób wyliczeń jest zalecany przez MPiPS i GIP, może on jednak czasem prowadzić do ustalenia dodatku w kwocie niższej, niż byłoby to w przypadku dzielenia stawki miesięcznej przez nominalny wymiar czasu pracy z konkretnych miesięcy danego okresu rozliczeniowego. Dlatego większość ekspertów prawa pracy nie zgadza się z tymi stanowiskami.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat