| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku

1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca  zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania.

Zmodyfikowanie kodeksowych reguł wyznaczania wymiaru czasu pracy przekłada się na wysokość wynagrodzenia i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych, które mogą mieć różne wartości w przypadku osób zatrudnionych w tej samej firmie na identycznych stanowiskach, a nawet w tych samych systemach czasu pracy.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw >>

Przy ustalaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe stawkę miesięczną określoną w stałej wysokości należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Podstawę obliczania dodatku za nadgodziny stanowi wynagrodzenie pracownika wynikające wyłącznie z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a więc jedynie wynagrodzenie zasadnicze (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307).

W razie tzw. przekroczeń średniotygodniowych (np. w przypadku pracy w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) końcowe rozliczenie nadgodzin następuje dopiero na koniec danego okresu rozliczeniowego. Wtedy pracodawca powinien ustalić wysokość dodatku za godziny nadliczbowe wynikające z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy (niezrekompensowane czasem wolnym) odrębnie za każdy miesiąc danego okresu rozliczeniowego, w którym nastąpiło to przekroczenie.

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >>

Inne stanowisko w tej sprawie prezentują Państwowa Inspekcja Pracy i Ministerstwo Pracy. Według Departamentu Prawnego GIP (stanowisko z 26 sierpnia 2008 r., znak GPP-306-4560-646/08/PE) oraz Departamentu Prawa Pracy MPiPS (stanowisko z 20 sierpnia 2008 r., znak DPR-III-079-475/ZN/08), w celu skalkulowania wysokości dodatku za jedną nadgodzinę wynikającą z przekroczenia średniotygodniowego, miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w ostatnim miesiącu określonego okresu rozliczeniowego. Mimo że taki sposób wyliczeń jest zalecany przez MPiPS i GIP, może on jednak czasem prowadzić do ustalenia dodatku w kwocie niższej, niż byłoby to w przypadku dzielenia stawki miesięcznej przez nominalny wymiar czasu pracy z konkretnych miesięcy danego okresu rozliczeniowego. Dlatego większość ekspertów prawa pracy nie zgadza się z tymi stanowiskami.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK