reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Czy pracodawca musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego

Dwa lata temu prezesem spółki została osoba będąca już jej pracownikiem. Była ona zatrudniona na czas nieokreślony. W umowie o pracę postanowiono, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji. Po dwóch latach osoba ta została odwołana z funkcji prezesa i wróciła na poprzednie stanowisko pracy. Czy przysługuje jej wynagrodzenie z poprzedniego stanowiska pracy? Czy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające?

Skoro strony wcześniej ustaliły, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu nie będzie przysługiwało po odwołaniu, zatem w tej sytuacji pracodawca nie jest zobowiązany do dokonania wypowiedzenia zmieniającego.

Określając w umowie o pracę, że pracownik obejmuje funkcję prezesa zarządu oraz że wynagrodzenie za jej pełnienie będzie przysługiwało do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji, pracodawca i pracownik zmienili treść dotychczasowego stosunku pracy w zakresie stanowiska pracy i wysokości wynagrodzenia. Wprowadzona zmiana miała charakter czasowy – do wygaśnięcia kadencji lub odwołania z funkcji prezesa zarządu. Oznacza to, że po odwołaniu z funkcji pracownik wraca na poprzednio zajmowane stanowisko pracy i ma prawo do wynagrodzenia w ustalonej poprzednio wysokości (por. uzasadnienie wyroku SN z 5 lipca 2007 r., sygn. akt III PK 20/07, OSNP 2008/17-18/253).

Jeżeli jednak w okresie sprawowania funkcji prezesa wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki, wówczas pracodawca powinien podwyższyć wynagrodzenie byłemu prezesa.

W tej sytuacji zachowanie pensji w dotychczasowej wysokości byłoby nieuzasadnione i dyskryminujące. Zmiany wysokości wynagrodzenia należy dokonać za pomocą porozumienia zmieniającego w formie pisemnej (art. 29 § 4 k.p.). Często jednak do zawarcia porozumienia dochodzi w sposób dorozumiany, np. pracownik dowiaduje się, że otrzymał podwyżkę pensji z „paska wypłaty” i przyjmuje to z zadowoleniem. W takich przypadkach uważa się, że zgodną wolą stron była zmiana dotychczasowych warunków wynagradzania.

Analogicznie należy postąpić w sytuacji, gdy w firmie przeprowadzono obniżki wynagrodzeń, np. aby uniknąć zwolnień grupowych. Pozostawienie wynagrodzenia byłego prezesa w niezmienionej wysokości byłoby wówczas sprzeczne z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu. Zmienioną wysokość wynagrodzenia należy wprowadzić porozumieniem zmieniającym, a w razie braku zgody pracownika – wypowiedzeniem warunków płacy. Jeżeli pracownik nie przyjąłby nowych warunków, wówczas umowa o pracę rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast były prezes zaakceptowałby zmniejszenie swojego wynagrodzenia, wówczas pozostała treść umowy o pracę pozostanie niezmieniona.

Podstawa prawna

  • Art. 29 § 4, art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama