| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Obowiązek przekazania druku ZUS RMUA

Obowiązek przekazania druku ZUS RMUA

Od niedawna pracuję w niewielkiej firmie, gdzie prowadzę wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniem pracowników (zgłaszanie do ubezpieczeń, rozliczanie składek). Moje pytanie dotyczy druku ZUS RMUA, który zawiera informacje o wysokości płaconych przez pracodawcę składek. Czy pracodawca ma obowiązek doręczać go co miesiąc pracownikowi, czy to pracownik powinien o niego występować? Jak informacja ta ma być przekazana, czy w formie pisemnej, czy może w jakiejś innej formie? Jakie istotne dla pracownika informacje zawiera druk ZUS RMUA? Co w sytuacji, gdy dane na druku nie zgadzają się ze stanem faktycznym?

Obowiązek przekazywania co miesiąc pracownikowi informacji o płaconych za niego składkach spoczywa na pracodawcy.

Płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych przekazywanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po upływie każdego miesiąca w terminie ustalonym dla rozliczania składek (art. 41 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z ze zm.).

Informacje te powinny być przekazane na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego – w formie dokumentu elektronicznego.

Przekazywanie informacji znajdujących się na druku ZUS RMUA osobie ubezpieczonej ma na celu weryfikację ich zgodności ze stanem faktycznym. Osoba ubezpieczona może złożyć u płatnika składek ustnie lub do protokołu wniosek o sprostowanie informacji, jeśli jej zdaniem nie są one zgodne ze stanem faktycznym, w terminie 3 miesięcy od ich otrzymania. O fakcie tym powinna również poinformować ZUS. W razie nieuwzględnienia przez płatnika składek reklamacji w terminie jednego miesiąca od daty jej wpływu, na wniosek ubezpieczonego, ZUS po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wydaje odpowiednią decyzję.

Druk ZUS RMUA zawiera istotne informacje znajdujące się w miesięcznych raportach imiennych, które płatnik przekazuje do ZUS, a które określają, m.in.: dane płatnika składek, numery identyfikacyjne ubezpieczonego, jego nazwisko i imię, wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, dane o tytule ubezpieczenia, podstawie wymiaru składek, kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania, podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.

Druk ZUS RMUA powinien zawierać datę jego sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »