REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy mogą współfinansować przedszkola dla dzieci pracowników

REKLAMA

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) umożliwia pracodawcom finansowanie żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dzieci pracowników. Dotychczas niewiele firm zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Przepisy ustawy o zfśs umożliwiają firmom finansowanie żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dzieci pracowników. „Pracodawcy mogą wykorzystać środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do stworzenia i utrzymania przedszkola firmowego lub współfinansowania nauki dzieci pracowników w istniejących przedszkolach” – podkreśla Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog i właścicielka przedszkoli „Tęczowy Ogród”.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi >>

Dotychczas niewiele polskich firm zdecydowało się na takie rozwiązanie. Dzieje się tak, pomimo dostrzeganych przez pracodawców ewidentnych korzyści. Do najważniejszych zalet należy utrzymanie wartościowych pracowników, poprzez ułatwienie im godzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych oraz budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

„Przedszkole firmowe to placówka założona dla dzieci pracowników określonej firmy. Pracodawca nie musi jednak prowadzić jej samodzielnie” – wyjaśnia Agata Żurowska-Tuchowska. – „Może zlecić organizację przedszkola firmowego na zewnątrz lub dopłacić do nauki dziecka pracownika w istniejącym już przedszkolu prywatnym. Obie możliwości mają tę zaletę, że dziećmi zajmą się specjaliści, mający duże doświadczenie w edukacji i wychowaniu maluchów oraz prowadzeniu placówek przedszkolnych”.

Brakuje przedszkoli dla ponad 500 tys. dzieci >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 Decydując się na współfinansowanie przedszkola, pracodawca nie musi szukać lokalu, który spełni wysokie wymagania sanitarne, utrzymywać go, rekrutować pedagogów, ani opłacać ich pracy. Ryzyko i odpowiedzialność, jakie ponosi firma z tytułu organizacji wychowania przedszkolnego dzieci pracowników, są w tym wypadku dużo mniejsze.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, redakcję Serwisu HR i firmę Femmeritum dowodzą, że pracownicy oczekują tego typu działań od swojej firmy. 90,7 proc. badanych, wśród których znaleźli się zarówno pracownicy posiadający, jak i nieposiadający dzieci, jest zdecydowanie zainteresowanych posłaniem dziecka do firmowego przedszkola. Pracownicy zwrócili uwagę na takie zalety przedszkola firmowego, jak łatwiejsze godzenie pracy z wychowaniem, dogodniejszy dojazd, elastyczne godziny otwarcia przedszkola, dopłaty pracodawcy oraz gwarancja miejsca dla dziecka w przedszkolu.

Trwają prace nad ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 >>

„Z tych względów warto, aby pracodawcy podejmowali wysiłek organizacji przedszkola firmowego we współpracy ze specjalistami lub, jeśli nie mają takiej możliwości, dofinansowywali wychowanie przedszkolne dzieci pracowników w istniejących już placówkach, zlokalizowanych w pobliżu siedziby firmy” – podsumowuje Agata Żurowska-Tuchowska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

Cztery lata do emerytury. Kiedy kodeks pracy nie uchroni przed zwolnieniem z pracy, co zrobić by mieć gwarancję zarobków

Teraz sytuacja nie jest tak dramatyczna jak przed laty. Na rynku brakuje rąk do pracy i o zajęcie gwarantujące środki na utrzymanie łatwiej. Jednak firmy wciąż niechętnie zatrudniają osoby w wieku 50+, a już szczególnie te, którym do emerytury zostało mniej niż cztery lata. Kodeks pracy wciąż takie osoby chroni przed zwolnieniem, ale często ta ochrona nie działa, bo przepisy nie są bezwarunkowe.

Dziedziczenie prawa do emerytury i renty z ZUS. Małżonkowi i dzieciom zmarłego przysługuje jego niepobrana emerytura z danego miesiąca, ale trzeba złożyć wniosek [niezrealizowane świadczenia z ZUS też w 2025 r.]

Mało osób ma świadomość tego, że jeżeli umrze bliska nam osoba to małżonkowi i dzieciom zmarłego, czy osobie, na której utrzymaniu się pozostaje przysługuje jego niepobrana emerytura czy renta z danego miesiąca. Jest to tzw. niezrealizowane świadczenie z ZUS. Przysługuje ono nawet wtedy, gdy dana osoba dopiero złożyła wniosek o emeryturę czy rentę i jeszcze nie pobrała nawet pierwszego świadczenia. Masz prawo do niezrealizowanego świadczenia z ZUS także w 2025 r.

REKLAMA

29 000 zł przeciętnie. Świadczenie gwarantowane i wypłacane z ZUS, również w 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

Jak otrzymać pieniądze z ZUS po zmarłej osobie? Jak sprawdzić stan subkonta w ZUS osoby zmarłej? Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta? Czy po śmierci ojca należą mi się pieniądze z ZUS?

ZUS: Od 5 października można złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne

ZUS poinformował o gotowości do obsługi świadczenia interwencyjnego. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Wnioski będzie można składać od 5 października przez internet, w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym.

ZUS: Świadczenie przepadnie, jeśli wniosek o wypłatę nie zostanie złożony do końca października

31 października mija termin, w którym studenci powinni dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę renty rodzinnej wraz z zaświadczeniem z uczelni, że dalej się uczą. Świadczenie za październik przepadnie, jeżeli dokumenty wpłyną z opóźnieniem.

Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

REKLAMA

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

REKLAMA