reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

Jak słodko zostać świrem, czyli wpływ kryzysu na absencję chorobową polskich pracowników

W Polsce zapanowała moda na depresję. Pracownicy w strachu przed redukcjami uciekają na zwolnienia lekarskie niepodważalne dla ZUS-u i dające swobodne możliwości elastycznego wydłużania lub skracania czasu zwolnienia. Dzięki kryzysowi odkryli i coraz powszechniej stosują nowy, skuteczniejszy niż wszystkie dotychczasowe, wybieg chroniący ich przed zwolnieniem z pracy – choroby psychiczne. Według oficjalnych statystyk ZUS liczba dni absencji spowodowanych chorobami psychicznymi w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła w Polsce prawie o 30 proc.

Przygotowując się do tegorocznej edycji badania efektywności polityki personalnej („PwC Saratoga HC Benchmarking”), zapytaliśmy kilkudziesięciu dyrektorów personalnych liczących się międzynarodowych koncernów i dużych polskich firm, jak według ich opinii kryzys wpłynie na poziom absencji chorobowej. Wszyscy jednogłośnie twierdzili, że wzrośnie. I faktycznie: w 2009 roku, roku spowolnienia gospodarczego, poziom absencji wśród uczestniczących w badaniu Saratoga HC Benchmarking firm wzrósł z 5 proc. do rekordowych 5,5 proc.

Wskaźnik absencji liczony jest jako suma dni absencji chorobowych w firmie podzielona przez liczbę dni roboczych przemnożonych przez liczbę etatów. Polskie firmy w latach poprzednich z wynikiem ok. 5 proc. i tak miały najwyższą absencję wśród przedsiębiorstw europejskich. W badaniu widać ciekawą prawidłowość: pracownicy Europy Środkowej i Wschodniej chorują rzadziej niż ich odpowiednicy w Europie Zachodniej. Podczas gdy w naszej części kontynentu absencja wahała się w granicach 2–3 proc., na Zachodzie ok. 4 proc., Polska z wynikiem 5 proc. stanowiła niechlubny wyjątek. Rok 2009 przyniósł nam jeszcze zwiększenie dystansu do pozostałych krajów europejskich, choć trzeba tu sprawiedliwie zauważyć, że poziom absencji chorobowej wzrósł wszędzie.

Strach ma wielkie oczy

Konsultanci Saratogi zauważyli wiele korelacji statystycznych pomiędzy różnymi, czasem, wydawać by się mogło, niepowiązanymi ze sobą wskaźnikami. Jedna z tych korelacji pokazuje związek między poziomem absencji chorobowej a liczbą rezygnacji z pracy. Otóż w firmach, w których poziom absencji chorobowej gwałtownie rośnie, po 6–12 miesiącach rośnie także poziom rezygnacji (choć ta prawidłowość działa na zdrowym rynku pracy, w czasie kryzysu pracownicy pomimo frustracji nie odchodzą z firm). A to już oznacza dla firmy poważne wydatki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

menedżer w zespole HR Consulting w PwC

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama