REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

REKLAMA

Proponowane zmiany w kwestii opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców utrudnią firmom dbanie o zdrowie swoich pracowników – jednogłośnie podkreślają inwestorzy sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Już od 1 lutego pracodawca będzie musiał odprowadzać 23 proc. podatku VAT od wartości pakietu medycznego fundowanego pracownikowi. Do tej pory taka forma dofinansowania zatrudnionych była nieopodatkowana VAT-em, stąd wielu pracodawców finansowało opiekę medyczną w firmach na szeroką skalę. Pracownicy mieli dostęp do prywatnej służby zdrowia i lekarzy różnych specjalizacji, co wyraźnie wpływało na większe zadowolenie z pracodawcy oraz niższy wskaźnik absencji. Dla pracodawcy była to również skuteczna przewaga konkurencyjna w walce o utalentowanych pracowników, którzy poza pensją otrzymywali również ciekawe dodatki pozapłacowe.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawcy powinni zapłacić podatek od pakietów medycznych dla pracowników >>

Finansowanie usług medycznych jest najpopularniejszym dodatkiem pozapłacowym w centrach usług biznesowych w Polsce. Z opieki medycznej w prywatnych poradniach korzysta niemal 90 proc. firm z branży – wyjaśnia Marek Grodziński, Członek Zarządu Capgemini Polska i Wiceprezes ABSL. Opodatkowanie opieki medycznej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do rezygnacji przez wielu pracodawców z tej formy wsparcia dla pracowników - dodaje Grodziński.

Pomysł opodatkowania usług medycznych dziwi, zwłaszcza wobec trudności nękających polską służbę zdrowia. Opodatkowanie pakietów medycznych zamiast prowadzić do zwiększonych wpływów do budżetu, zwiększy odsetek osób korzystających z państwowej opieki medycznej i tym samym wydłuży czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tym bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem było firmowe dofinansowanie opieki medycznej prawie 2 milionom obywateli i możliwość korzystania przez nich z prywatnych klinik.

Opodatkowanie pakietów medycznych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem analityków rynku, takie modyfikacje w dłuższej perspektywie obniżają również atrakcyjność inwestycyjną Polski. Według Eurostat, Polska jest jednym z krajów o najszybciej rosnących kosztach pracy.

Dodatkowe generowanie kosztów związanych z zatrudnieniem działa na naszą niekorzyść – wyjaśnia Paweł Panczyj, doradca Ernst&Young i ABSL. Takie pomysły jak opodatkowanie usług medycznych są kolejnym czynnikiem, który może obniżyć nasz rating atrakcyjności w oczach potencjalnych międzynarodowych inwestorów, którzy badając opłacalność inwestycji patrzą na wszystkie koszty składowe takiego procesu - uważa Panczyj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wielki Piątek 15. dniem wolnym od pracy? Ustawowo jak Wigilia? Wielkanoc przypada między 22 marca a 25 kwietnia

W Sejmie trwają prace nad ustawą wprowadzającą wolne w Wigilię. Jest chyba już przesądzone, że ustawa wejdzie w życie. Ale przecież większa część z nas ma wolną Wigilię (albo pracuje kilka godzin, a potem wolna reszta dnia). Celna jest uwaga DGP, że większym problemem jest ustawowe zwolnienie z pracy w Wielki Piątek. Najbliższy 18 kwietnia 2025 r. 

Zmiany w prawie pracy w 2025 r. Nie tylko powiązane z minimalnym wynagrodzeniem

Zapowiadają się naprawdę poważne zmiany w prawie pracy w 2025 r. Zmiany związane z minimalnym wynagrodzeniem są już pewne. Pozostałe są w trakcie prac legislacyjnych, ale jest spore prawdopodobieństwo, że wejdą w życie w przyszłym roku. Jakie to zmiany?

Czy 10 listopada to niedziela handlowa?

Czy przed świętem 11 listopada jest niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Refleksja i działanie – pomiędzy operą i neuronauką. Bezpłatny warsztat inspiracyjny

Serdecznie zapraszamy na warsztat inspiracyjny Refleksja i działanie – pomiędzy operą i neuronauką, którego celem jest pokazanie, że siłami kształtującymi świat przeżyć człowieka jest wielowariantowe kształtowanie się cyklu nieustannego przechodzenia od refleksji do działania i doprowadzanie działania do portu refleksji.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7000 zł. Będzie coroczna waloryzacja!

Rząd pracuje nad przepisami mającymi zmienić wysokość zasiłku pogrzebowego. Projekt ustawy zakłada wzrost do 7000 zł. Zasiłek będzie też corocznie waloryzowany.

Za pracę w święto przysługuje wynagrodzenie. Oprócz tego dzień wolny lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia

Przepisy jasno określają, kiedy możliwa jest praca w święto. Pracownikowi przysługuje wtedy, oprócz wynagrodzenia, czas wolny od pracy lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia. Jakie są zasady rekompensaty pracownikowi pracy w święto?

Podwyżki 10%: Tylko świadczenie pielęgnacyjne (3287 zł) i pensja minimalna (4666 zł). Pozostali 5% albo brak podwyżki [Zmiany 2025 r.]

W trakcie kolejnych miesięcy 2024 r. okazało się, że sytuacja budżetu nie jest tak dobra jak wydawało się jeszcze na początku roku. Budżet dobiły koszty powodzi. W efekcie rząd wstrzymał większość podwyżek, które były zależne od decyzji premiera (np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia rodzinne) i zaproponował 5% podwyżki sferze budżetowej. W tej sytuacji najwięcej w 2025 r. zyskają osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne i pensję minimalną - pieniądze dla nich zostaną zwaloryzowane o 10% (bo wynika to z przepisów prawa). 

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do strony eskladka.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniu w dostępie do strony eskladka.pl.

REKLAMA

Czy uwzględniać dodatek motywacyjny w podstawie zasiłku chorobowego i trzynastki

Czy dodatek motywacyjny dla pracowników pomocy społecznej powinien być uwzględniany w podstawie zasiłku chorobowego? Czy ten dodatek należy uwzględniać w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”?

Rodzice będą składali oświadczenia o niekaralności. Odpowiedzialność karna za brak oświadczenia

Będzie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby rodzice biorący udział w wycieczkach szkolnych składali oświadczenia o niekaralności. Oświadczenie zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

REKLAMA