REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

REKLAMA

Proponowane zmiany w kwestii opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców utrudnią firmom dbanie o zdrowie swoich pracowników – jednogłośnie podkreślają inwestorzy sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Już od 1 lutego pracodawca będzie musiał odprowadzać 23 proc. podatku VAT od wartości pakietu medycznego fundowanego pracownikowi. Do tej pory taka forma dofinansowania zatrudnionych była nieopodatkowana VAT-em, stąd wielu pracodawców finansowało opiekę medyczną w firmach na szeroką skalę. Pracownicy mieli dostęp do prywatnej służby zdrowia i lekarzy różnych specjalizacji, co wyraźnie wpływało na większe zadowolenie z pracodawcy oraz niższy wskaźnik absencji. Dla pracodawcy była to również skuteczna przewaga konkurencyjna w walce o utalentowanych pracowników, którzy poza pensją otrzymywali również ciekawe dodatki pozapłacowe.

Autopromocja

Pracodawcy powinni zapłacić podatek od pakietów medycznych dla pracowników >>

Finansowanie usług medycznych jest najpopularniejszym dodatkiem pozapłacowym w centrach usług biznesowych w Polsce. Z opieki medycznej w prywatnych poradniach korzysta niemal 90 proc. firm z branży – wyjaśnia Marek Grodziński, Członek Zarządu Capgemini Polska i Wiceprezes ABSL. Opodatkowanie opieki medycznej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do rezygnacji przez wielu pracodawców z tej formy wsparcia dla pracowników - dodaje Grodziński.

Pomysł opodatkowania usług medycznych dziwi, zwłaszcza wobec trudności nękających polską służbę zdrowia. Opodatkowanie pakietów medycznych zamiast prowadzić do zwiększonych wpływów do budżetu, zwiększy odsetek osób korzystających z państwowej opieki medycznej i tym samym wydłuży czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tym bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem było firmowe dofinansowanie opieki medycznej prawie 2 milionom obywateli i możliwość korzystania przez nich z prywatnych klinik.

Opodatkowanie pakietów medycznych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem analityków rynku, takie modyfikacje w dłuższej perspektywie obniżają również atrakcyjność inwestycyjną Polski. Według Eurostat, Polska jest jednym z krajów o najszybciej rosnących kosztach pracy.

Dodatkowe generowanie kosztów związanych z zatrudnieniem działa na naszą niekorzyść – wyjaśnia Paweł Panczyj, doradca Ernst&Young i ABSL. Takie pomysły jak opodatkowanie usług medycznych są kolejnym czynnikiem, który może obniżyć nasz rating atrakcyjności w oczach potencjalnych międzynarodowych inwestorów, którzy badając opłacalność inwestycji patrzą na wszystkie koszty składowe takiego procesu - uważa Panczyj.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

REKLAMA