reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

Nowelizacja ustawy o VAT godzi w pracowników

Proponowane zmiany w kwestii opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez pracodawców utrudnią firmom dbanie o zdrowie swoich pracowników – jednogłośnie podkreślają inwestorzy sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Już od 1 lutego pracodawca będzie musiał odprowadzać 23 proc. podatku VAT od wartości pakietu medycznego fundowanego pracownikowi. Do tej pory taka forma dofinansowania zatrudnionych była nieopodatkowana VAT-em, stąd wielu pracodawców finansowało opiekę medyczną w firmach na szeroką skalę. Pracownicy mieli dostęp do prywatnej służby zdrowia i lekarzy różnych specjalizacji, co wyraźnie wpływało na większe zadowolenie z pracodawcy oraz niższy wskaźnik absencji. Dla pracodawcy była to również skuteczna przewaga konkurencyjna w walce o utalentowanych pracowników, którzy poza pensją otrzymywali również ciekawe dodatki pozapłacowe.

Pracodawcy powinni zapłacić podatek od pakietów medycznych dla pracowników >>

Finansowanie usług medycznych jest najpopularniejszym dodatkiem pozapłacowym w centrach usług biznesowych w Polsce. Z opieki medycznej w prywatnych poradniach korzysta niemal 90 proc. firm z branży – wyjaśnia Marek Grodziński, Członek Zarządu Capgemini Polska i Wiceprezes ABSL. Opodatkowanie opieki medycznej z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do rezygnacji przez wielu pracodawców z tej formy wsparcia dla pracowników - dodaje Grodziński.

Pomysł opodatkowania usług medycznych dziwi, zwłaszcza wobec trudności nękających polską służbę zdrowia. Opodatkowanie pakietów medycznych zamiast prowadzić do zwiększonych wpływów do budżetu, zwiększy odsetek osób korzystających z państwowej opieki medycznej i tym samym wydłuży czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tym bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem było firmowe dofinansowanie opieki medycznej prawie 2 milionom obywateli i możliwość korzystania przez nich z prywatnych klinik.

Opodatkowanie pakietów medycznych >>

Zdaniem analityków rynku, takie modyfikacje w dłuższej perspektywie obniżają również atrakcyjność inwestycyjną Polski. Według Eurostat, Polska jest jednym z krajów o najszybciej rosnących kosztach pracy.

Dodatkowe generowanie kosztów związanych z zatrudnieniem działa na naszą niekorzyść – wyjaśnia Paweł Panczyj, doradca Ernst&Young i ABSL. Takie pomysły jak opodatkowanie usług medycznych są kolejnym czynnikiem, który może obniżyć nasz rating atrakcyjności w oczach potencjalnych międzynarodowych inwestorów, którzy badając opłacalność inwestycji patrzą na wszystkie koszty składowe takiego procesu - uważa Panczyj.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama