Najwyższy czas na sporządzenie planu urlopów na 2011 r.
REKLAMA
Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów wypoczynkowych.
REKLAMA
Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawu temu odpowiada obowiązek pracodawcy polegający na udzieleniu pracownikowi urlopu w tym roku, w którym uzyskał on do niego prawo, w terminie określonym w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Przy udzielaniu urlopu jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego >>
Pracodawca niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników ma obowiązek tworzenia planu urlopów, chyba że zgodę na zwolnienie go z tego obowiązku wyrażą związki zawodowe. Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, może sam zrezygnować z tworzenia planu urlopów.
Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów. Skoro pracownik ma prawo już od 1 stycznia skorzystać z całego przysługującego mu urlopu, to pracodawca powinien wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop.
Choć przepisy prawa pracy nie wskazują terminu, w którym pracodawca zobowiązany jest do sporządzenia planu urlopu, to słuszny jest pogląd, że należałoby go sporządzić jeszcze w grudniu, a najpóźniej w styczniu. Plan urlopów ma zapewniać właściwą organizację i porządek pracy. Powinien dotyczyć całego okresu, w którym pracownik jest uprawniony do skorzystania z urlopu.
Pracodawca, sporządzając plan urlopów, bierze pod uwagę wnioski pracowników co do preferowanych przez nich terminów urlopów oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Wnioski powinny określać konkretne daty wykorzystania urlopu, ponieważ w razie nieprecyzyjnego podania przez pracownika terminu urlopu (np. lipiec–sierpień) pracodawca może skierować go na urlop w terminie przez siebie wskazanym.
Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego >>
Chociaż przepisy Kodeksu pracy stwierdzają, że urlop wypoczynkowy powinien być nieprzerwany, to jednak na wniosek pracownika może on być podzielony na części. W takim przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
W praktyce pracownicy chętnie korzystają nie tylko z możliwości 14-dniowego urlopu, ale również z popularnych tzw. długich weekendów. Taki weekend dodatkowo w tym roku może wystąpić także przy okazji święta Trzech Króli, które na mocy przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. jest dniem wolnym od pracy.
Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat