Inspektor pracy jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych zwanych nakazami, obligujących pracodawcę do usunięcia stwierdzonych uchybień polegających na naruszeniu przepisów bądź zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym doprowadzenia do zgodnego z prawem stanu faktycznego.
Inspektor PIP w zakładzie pracy - prawa i obowiązki pracodawcy >>
reklama
reklama
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wydawane przez inspektora pracy postanowienia dotyczące kontroli nie podlegają zaskarżeniu, ponieważ działania kontrolne prowadzone przez inspekcję pracy nie są przeprowadzane w trybie postępowania administracyjnego. Zasadniczą konsekwencją orzeczenia jest zamknięcie drogi sądowej pracodawcom kwestionującym sposób prowadzania kontroli przez inspektora pracy. Inspektorzy pracy w zakresie prowadzonej kontroli podlegają wyłącznie swoim przełożonym.
Kontrole PIP - wynagrodzenia, bhp, legalność zatrudnienia >>
Pracodawcy RP obawiają się, że przyznanie tak dużej autonomii urzędnikom państwowym bez możliwości skontrolowania ich działań przez niezawisły sąd może stanowić duże pole do nadużyć. W praktyce przedsiębiorca nie może w żaden sposób zareagować m.in. na sposób żądania pisemnych i ustnych informacji o sprawach objętych kontrolą, legitymowania osób zatrudnianych przez pracodawców, wglądu w dokumenty pracodawcy itd.
PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom >>
Zdaniem Pracodawców RP tak ukształtowane prawo godzi w konstytucyjną zasadę państwa prawa. Wobec tego niezbędne jest zapewnienie pracodawcom prawnej możliwości sprawdzenia zgodności z prawem czynności kontrolnych inspektorów PIP.