reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP

Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP

Zdaniem Pracodawców RP brak sądowego nadzoru nad czynnościami kontrolnymi inspektorów PIP to bardzo poważne naruszenie konstytucyjnej zasady państwa prawa.

Inspektor pracy jest uprawniony do wydawania decyzji administracyjnych zwanych nakazami, obligujących pracodawcę do usunięcia stwierdzonych uchybień polegających na naruszeniu przepisów bądź zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a tym samym doprowadzenia do zgodnego z prawem stanu faktycznego.

Inspektor PIP w zakładzie pracy - prawa i obowiązki pracodawcy >>

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wydawane przez inspektora pracy postanowienia dotyczące kontroli nie podlegają zaskarżeniu, ponieważ działania kontrolne prowadzone przez inspekcję pracy nie są przeprowadzane w trybie postępowania administracyjnego. Zasadniczą konsekwencją orzeczenia jest zamknięcie drogi sądowej pracodawcom kwestionującym sposób prowadzania kontroli przez inspektora pracy. Inspektorzy pracy w zakresie prowadzonej kontroli podlegają wyłącznie swoim przełożonym.

 Kontrole PIP - wynagrodzenia, bhp, legalność zatrudnienia >>

Pracodawcy RP obawiają się, że przyznanie tak dużej autonomii urzędnikom państwowym bez możliwości skontrolowania ich działań przez niezawisły sąd może stanowić duże pole do nadużyć. W praktyce przedsiębiorca nie może w żaden sposób zareagować m.in. na sposób żądania pisemnych i ustnych informacji o sprawach objętych kontrolą, legitymowania osób zatrudnianych przez pracodawców, wglądu w dokumenty pracodawcy itd.

 PIP - kontrola wypłaty wynagrodzeń pracownikom >>

Zdaniem Pracodawców RP tak ukształtowane prawo godzi w konstytucyjną zasadę państwa prawa. Wobec tego niezbędne jest zapewnienie pracodawcom prawnej możliwości sprawdzenia zgodności z prawem czynności kontrolnych inspektorów PIP.

Kontrole PIP w 2011 roku >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama