reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ustalić staż pracy

Jak ustalić staż pracy

W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ta rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.15 października 2009 r. ponownie zatrudniliśmy tego pracownika, tym razem na podstawie umowy na czas nieokreślony. Niestety ze względu na spadek liczby zamówień musimy ograniczyć zatrudnienie i zdecydowaliśmy z końcem grudnia 2010 r. wypowiedzieć mu umowę o pracę. Jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje nas przy wypowiedzeniu tego stosunku pracy? Czy powinniśmy temu pracownikowi wypłacić odprawę? Dodam, że zatrudniamy 27 pracowników.

Ustalając okres wypowiedzenia umowy o pracę, należy zsumować wszystkie okresy zatrudnienia pracownika w firmie, bez względu na rodzaj umów o pracę oraz sposób ich rozwiązania. Okres zatrudnienia liczymy od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania (wraz z upływem okresu wypowiedzenia). Pracownik był zatrudniony na następujące okresy: 3 miesiące + 18 miesięcy + na dzień 31 grudnia 14,5 miesiąca.

Jeśli więc z końcem grudnia otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, to w związku z tym, że w okresie wypowiedzenia (15 stycznia 2011 r.) upłynie 15. miesiąc zatrudnienia na czas nieokreślony, co w sumie daje 3-letni zakładowy staż pracy (3 + 18 + 15 = 36 miesięcy, czyli 3 lata), umowa o pracę powinna zostać wypowiedziana z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia i rozwiązać się 31 marca 2011 r.

Jeśli zatrudniacie Państwo co najmniej 20 pracowników, a wypowiedzenie umowy o pracę jest uzasadnione przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy, pracownik powinien otrzymać odprawę wynikającą z przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W tym przypadku będzie to odprawa w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej w Toruniu; ekspert w dziedzinach: postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne, egzekucyjne postępowanie administracyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama