Kategorie

Mistrzowska klasa

Krzysztof Polak
Rozmowa z profesorem doktorem habilitowanym Wojciechem Rybowskim, prezesem Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i Centrum Edukacji Menedżerskiej oraz profesorem Akademii Morskiej w Gdyni

● Europejski Fundusz Społeczny wspiera wiele programów szkoleniowych. W związku z tym mamy na rynku ogromną podaż dotowanego kształcenia. Czy wobec powyższego zainteresowanie studiami MBA nie słabnie?

Popyt na studia MBA wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej, zainteresowanie programami MBA, które w ratingu organizowanym przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej „Forum” zakwalifikowane są do klasy mistrzowskiej, nie tylko nie maleje, ale nawet nieco rośnie. Dzieje się tak, mimo że wiele szkoleń menedżerskich jest wspieranych przez środki unijne. Dotowane są także niektóre programy MBA. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej mierze adresowane są one do specyficznej klienteli, tzn. do pracowników, którzy – gdyby nie było dotacji – studiami MBA raczej by nie byli zainteresowani. Ci, którym zależy na uczestnictwie w najlepszych programach, płacą cenę rynkową i chętnie poddają się rygorom rekrutacji na studia, często niełatwym, a także wysokim wymogom merytorycznym i organizacyjnym w czasie dwuletnich studiów.

● Do kogo adresowana jest dziś oferta studiów menedżerskich MBA?

Reklama

Przeważająca większość oferowanych w Polsce studiów to tzw. Executive MBA. Ich uczestnikami są osoby z wyższym wykształceniem o zróżnicowanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, w tym także osoby posiadające kilkuletnią, nierzadko kilkunastoletnią praktykę. Studia MBA są adresowane głównie do pracowników, którzy posiadają doświadczenia biznesowe i mogą się nimi podzielić w czasie zajęć, gdyż te często mają charakter warsztatowy. Uczestnikom najlepszych programów MBA zależy na tym, żeby większość czasu studiów była przeznaczona na omawianie i rozwiązywanie problemów występujących w praktyce biznesowej, a teoria była przekazana w zwięzłej formie, także z odniesieniami do praktyki. Zależy im też na ćwiczeniu umiejętności menedżerskich i zdobyciu jak najwyższych kwalifikacji w zarządzaniu.

Mówiąc nieco inaczej, większość studiów MBA adresowana jest do osób rozpoczynających karierę menedżerską oraz do średniej kadry kierowniczej. Ich celem jest awans w firmie lub znalezienie lepszej pracy. Trzeba dodać, że niektóre programy MBA w Polsce dedykowane są wyższej kadrze kierowniczej, czyli prezesom i członkom zarządów oraz właścicielom firm. Przykładem jest MBA oferowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów we współpracy z Business Centre Club.

Reklama

● Jaka część z realizowanych w Polsce programów MBA ma profil ściśle związany z HRM i jest nastawiona na przygotowanie kompetentnych menedżerów personalnych bądź dyrektorów działów zarządzania zasobami ludzkimi? Jakie względy decydują o takim ukierunkowaniu studiów MBA?

W zdecydowanej większości programy MBA prowadzone na świecie i w Polsce mają charakter uniwersalny. Rozwijają wiedzę i kompetencje umożliwiające sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem, niezależnie od branży lub obszaru funkcjonalnego w organizacji. Wartością programów profilowanych, np. ukierunkowanych na HRM, jest to, że odnoszą się do specyfiki danego zawodu lub gałęzi przemysłu. Mankamentem może być jednak zbytnie zawężenie tematyki zajęć oraz jednorodność grupy uczestników z danego środowiska zawodowego. Programy takie, aby zachowywały charakter studiów MBA, powinny więc zawierać co najmniej 75–80 proc. treści ogólnomenedżerskich, a jedynie w pozostałej części odnosić się do specyfiki danej branży lub profesji. W moim przekonaniu dyrektorzy i menedżerowie HR odnoszą bardzo wymierne korzyści również z udziału w programach uniwersalnych. Znajomość zasad zarządzania pozwala nie tylko sprawnie kierować podległym działem, lecz także stać się wiarygodnym partnerem biznesowym w firmie. Wymiana doświadczeń z menedżerami różnych działów pozwala lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby kadry we własnej organizacji. A umiejętności specjalistyczne można uzupełniać na dedykowanych temu celowi szkoleniach.


● Czy studia MBA otwierają dziś drzwi do świata biznesu i wyższej pensji? Czy wciąż, tak jak kilkanaście lat temu, ukończenie programu MBA jest podstawą do szybkiego rozwoju kariery?

Studia MBA to zwykle bardzo opłacalna inwestycja. Na świecie ok. 80 proc. absolwentów takich programów studiów znajduje świetną pracę. W Polsce jest podobnie, co oznacza, że ukończenie studiów MBA jest często wręcz warunkiem zrobienia kariery w biznesie. Osobiście, co roku w czasie inauguracji kolejnego programu MBA oferowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, z pełnym przekonaniem używam stwierdzenia, że studia te są trampoliną do kariery. Nie ma oczywiście reguły bez wyjątków, czyli nie ma gwarancji, że każdy absolwent karierę menedżerską zrobi. Ale znakomita większość wykorzystuje w praktyce pogłębienie wiedzy i umiejętności menedżerskich nabytych w czasie studiów MBA. Oznacza to, że absolwenci szybciej niż inni awansują lub łatwiej znajdują lepszą pracę. Przekłada się to na zarobki. Według firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak przeciętna miesięczna pensja absolwenta studiów MBA w Polsce wynosiła w 2008 r. 12,6 tys. zł. To niemal trzykrotnie więcej niż średnie zarobki pracowników z wyższym wykształceniem bez specjalistycznych studiów z zarządzania.

● Jakich kwalifikacji i umiejętności nie powinno dziś brakować skutecznemu menedżerowi?

W zarządzaniu najważniejsze jest osiąganie celów, czyli skuteczność działań menedżerskich. W XXI wieku coraz istotniejsze staje się też to, aby działania były odważne, szybkie i lepsze od poczynań konkurencji. Drugą ważną umiejętnością jest utrzymanie właściwej proporcji między skutecznością bieżącą i długoterminową. Dająca rezultaty działalność bieżąca, operacyjna wymaga głównie kwalifikacji technicznych i branżowych, wiedzy o procesach i metodach zarządzania, zadaniowego podejścia do kierowania ludźmi. Zapewnia osiąganie dobrych wyników na bieżąco, ale może odsuwać na dalszy plan cele długofalowe. Skuteczność długoterminowa wymaga umiejętności tworzenia wizji, strategicznego planowania i zarządzania, budowania relacji oraz inspirowania pracowników. Najwybitniejsi liderzy potrafią łączyć te dwie perspektywy. Podkreśliłbym także znaczenie tego, co nazwać można zarządzaniem z klasą. Menedżer, który potrafi działać zdecydowanie i konsekwentnie, a jednocześnie w zgodzie z akceptowanymi zasadami i wartościami, uzyskuje szczególny wpływ na ludzi i organizacje. Te kompetencje wyróżniają profesjonalnych menedżerów i ponadprzeciętnych liderów i są celem szkoleń przez nas prowadzonych.

● Jakim czynnikom zawdzięcza Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów wysokie miejsca w rankingach ośrodków prowadzących studia MBA w Polsce?

Nasz program należy do najstarszych w Polsce, gdyż pierwszy MBA zainaugurowaliśmy już w 1991 r. Zebrane doświadczenia procentują i pozwalają nam modyfikować program, dostosowując do aktualnych, zmieniających się potrzeb rynku. Mocnym atrybutem programu MBA oferowanego przez GFKM jest uczenie patrzenia na firmę z szerokiej strategicznej perspektywy (tzw. helicopter view). Silną stroną naszego programu jest praktyka prowadzenia zajęć przy wykorzystaniu metodologii ABL (Activity Based Learning – warsztatu partycypacyjnego, który, z jednej strony, oznacza silne ukierunkowanie na praktykę, a z drugiej, zakłada zaangażowanie studentów). Niewątpliwie zaletą studiów MBA GFKM jest „efekt sieci” – możliwość nawiązania kontaktów i zawiązania aliansów o strategicznym znaczeniu dla firm oraz dla karier zawodowych poszczególnych uczestników studiów. Bardzo cenny jest też fakt, iż oferujemy MBA we współpracy z tak prestiżową organizacją, jak Business Centre Club. Spore znaczenie dla rangi naszego programu ma ponadto zagraniczna szkoła biznesu, która waliduje oferowane przez nas studia MBA. Jest to Rotterdam School of Management – szkoła ta jest częścią słynnego Erasmus University w Holandii. To jedna z najlepszych szkół biznesu w Europie. W naszym programie MBA wykorzystujemy najlepsze polskie i zachodnie wzorce w zakresie wiedzy i kształtowania umiejętności menedżerskich.

● Dziękuję za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?