reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Mistrzowska klasa

Mistrzowska klasa

Rozmowa z profesorem doktorem habilitowanym Wojciechem Rybowskim, prezesem Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów i Centrum Edukacji Menedżerskiej oraz profesorem Akademii Morskiej w Gdyni

● Europejski Fundusz Społeczny wspiera wiele programów szkoleniowych. W związku z tym mamy na rynku ogromną podaż dotowanego kształcenia. Czy wobec powyższego zainteresowanie studiami MBA nie słabnie?

Popyt na studia MBA wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej, zainteresowanie programami MBA, które w ratingu organizowanym przez Stowarzyszenie Edukacji Menedżerskiej „Forum” zakwalifikowane są do klasy mistrzowskiej, nie tylko nie maleje, ale nawet nieco rośnie. Dzieje się tak, mimo że wiele szkoleń menedżerskich jest wspieranych przez środki unijne. Dotowane są także niektóre programy MBA. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej mierze adresowane są one do specyficznej klienteli, tzn. do pracowników, którzy – gdyby nie było dotacji – studiami MBA raczej by nie byli zainteresowani. Ci, którym zależy na uczestnictwie w najlepszych programach, płacą cenę rynkową i chętnie poddają się rygorom rekrutacji na studia, często niełatwym, a także wysokim wymogom merytorycznym i organizacyjnym w czasie dwuletnich studiów.

● Do kogo adresowana jest dziś oferta studiów menedżerskich MBA?

Przeważająca większość oferowanych w Polsce studiów to tzw. Executive MBA. Ich uczestnikami są osoby z wyższym wykształceniem o zróżnicowanych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym, w tym także osoby posiadające kilkuletnią, nierzadko kilkunastoletnią praktykę. Studia MBA są adresowane głównie do pracowników, którzy posiadają doświadczenia biznesowe i mogą się nimi podzielić w czasie zajęć, gdyż te często mają charakter warsztatowy. Uczestnikom najlepszych programów MBA zależy na tym, żeby większość czasu studiów była przeznaczona na omawianie i rozwiązywanie problemów występujących w praktyce biznesowej, a teoria była przekazana w zwięzłej formie, także z odniesieniami do praktyki. Zależy im też na ćwiczeniu umiejętności menedżerskich i zdobyciu jak najwyższych kwalifikacji w zarządzaniu.

Mówiąc nieco inaczej, większość studiów MBA adresowana jest do osób rozpoczynających karierę menedżerską oraz do średniej kadry kierowniczej. Ich celem jest awans w firmie lub znalezienie lepszej pracy. Trzeba dodać, że niektóre programy MBA w Polsce dedykowane są wyższej kadrze kierowniczej, czyli prezesom i członkom zarządów oraz właścicielom firm. Przykładem jest MBA oferowany przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów we współpracy z Business Centre Club.

● Jaka część z realizowanych w Polsce programów MBA ma profil ściśle związany z HRM i jest nastawiona na przygotowanie kompetentnych menedżerów personalnych bądź dyrektorów działów zarządzania zasobami ludzkimi? Jakie względy decydują o takim ukierunkowaniu studiów MBA?

W zdecydowanej większości programy MBA prowadzone na świecie i w Polsce mają charakter uniwersalny. Rozwijają wiedzę i kompetencje umożliwiające sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem, niezależnie od branży lub obszaru funkcjonalnego w organizacji. Wartością programów profilowanych, np. ukierunkowanych na HRM, jest to, że odnoszą się do specyfiki danego zawodu lub gałęzi przemysłu. Mankamentem może być jednak zbytnie zawężenie tematyki zajęć oraz jednorodność grupy uczestników z danego środowiska zawodowego. Programy takie, aby zachowywały charakter studiów MBA, powinny więc zawierać co najmniej 75–80 proc. treści ogólnomenedżerskich, a jedynie w pozostałej części odnosić się do specyfiki danej branży lub profesji. W moim przekonaniu dyrektorzy i menedżerowie HR odnoszą bardzo wymierne korzyści również z udziału w programach uniwersalnych. Znajomość zasad zarządzania pozwala nie tylko sprawnie kierować podległym działem, lecz także stać się wiarygodnym partnerem biznesowym w firmie. Wymiana doświadczeń z menedżerami różnych działów pozwala lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby kadry we własnej organizacji. A umiejętności specjalistyczne można uzupełniać na dedykowanych temu celowi szkoleniach.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama