Według jakiego programu szkolenia należy przeprowadzić szkolenie okresowe dla lekarza?
REKLAMA
Szkolenia okresowe dla lekarzy, także internistów, należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Program szkolenia okresowego dla tej grupy stanowisk powinien uwzględniać zagrożenia występujące na stanowisku pracy lekarza internisty. Wyklucza to możliwość przeprowadzenia szkolenia skierowanego dla grupy pracowników administracyjno-biurowych.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Wykonywanie pracy przez lekarza internistę w przychodni rejonowej wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne. Tego rodzaju pracy nie możemy zaliczyć ani do prac fizycznych, ani do grupy prac wykonywanych przez pracowników administracyjno-biurowych. Wynika to głównie z charakteru wykonywanej pracy, zagrożeń oraz czynników niebezpiecznych z nią związanych.
W związku z tym szkolenie okresowe powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Szkolenie okresowe dla:
- osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów;
- pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji;
- pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych osób wykonujących zadania tej służby;
- innych osób niewymienionych w wyżej wymienionych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat (§ 14 ust. 2 pkt 1 i 3–5 rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).
WAŻNE!
Do 6 lat może być przedłużony okres między szkoleniami okresowymi wyłącznie dla pracowników administracyjno-biurowych.
Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, natomiast na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.
Pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
Pracodawca może ustalić krótszy niż 5-letni okres przeprowadzania szkolenia okresowego dla lekarzy, jeżeli tego wymaga charakter wykonywanej pracy i związanych z nią zagrożeń. Takie ustalenie powinno być określone na piśmie, tj. w przepisach wewnątrzzakładowych, obwieszczeniu lub zarządzeniu.
Szkolenie należy przeprowadzać zgodnie z odpowiednio dostosowanym, szczegółowym programem szkolenia opracowanym na podstawie ramowego programu szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, określonego w załączniku do rozporządzenia z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca bądź jednostka organizacyjna uprawniona do prowadzenia szkoleń, w porozumieniu z pracodawcą, musi przygotować szczegółowe programy szkoleń na podstawie programów ramowych.
Organizując szkolenie dla tej grupy pracowniczej, w programie szkolenia należy uwzględnić wszystkie czynniki środowiska pracy występujące w trakcie wykonywania pracy.
Powierzając zorganizowanie szkolenia okresowego firmie zewnętrznej, pracodawca musi zapoznać tę firmę dokładnie ze wszystkimi zagrożeniami pracowników.
WSKAZÓWKA!
REKLAMA
W treści programu szkolenia należy wskazać szczegółową tematykę, formy realizacji szkolenia oraz czas trwania szkolenia. Programy powinny być dostosowane do rodzajów prac i warunków środowiska pracy. Należy w nich uwzględnić czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy i ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą.
Ponadto w trakcie opracowania programów szkolenia należy uwzględnić specjalizacje lekarzy, gdyż każda ze specjalizacji wyróżnia się innymi rodzajami zagrożeń występującymi w trakcie wykonywania pracy.
Należy również pamiętać, że szkolenia lekarzy mogą różnić się od siebie w zależności od specjalizacji lekarza. W programie szkolenia należy umieścić także zagadnienia dotyczące zapobiegania wypadkom przy pracy.
Szkolenie okresowe kończy się egzaminem sprawdzającym przyswojenie przez uczestnika szkolenia wiedzy objętej programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia. Kopię zaświadczenia potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego należy dołączyć do akt osobowych pracowników.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat