reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego.

Praca w godzinach nadliczbowych jest to praca ponad dobowy albo przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Praca nadliczbowa jest dozwolona w razie prowadzenia akcji ratunkowej lub szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 k.p.). Co do zasady praca ponadwymiarowa dozwolona jest w każdym systemie czasu pracy oraz niezależnie od przyjętego w firmie sposobu wynagradzania.

Pracodawca rekompensuje pracownikowi pracę w nadgodzinach w dwojaki sposób:

  • wypłaca wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ze stosownym dodatkiem,
  • udziela czasu wolnego.

W przypadku wyboru pierwszego rozwiązania pracodawca będzie zobowiązany wypłacić pracownikowi 50% lub 100% dodatek do wynagrodzenia, w zależności od tego, kiedy praca w nadgodzinach miała miejsce.

WAŻNE!

Niezależnie od sposobu wyboru rekompensaty pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty normalnego wynagrodzenia za dodatkową pracę.

Normalne wynagrodzenie w systemie akordowym

System akordowy charakteryzuje się tym, że na wysokość pensji ma wpływ liczba wytworzonych przez pracownika towarów. W związku z tym może się okazać, że pensja w każdym miesiącu jest różna. Niemniej jednak nawet przy tak określonym wynagrodzeniu pracownik pracuje w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy. W związku z tym, jeżeli będzie pracował ponad normę, należy mu się rekompensata.

Aby prawidłowo zrekompensować pracę w nadgodzinach, należy najpierw zapłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za wykonaną dodatkową pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama