Kategorie

Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym

Katarzyna Tomaszewska
Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego.

Praca w godzinach nadliczbowych jest to praca ponad dobowy albo przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Praca nadliczbowa jest dozwolona w razie prowadzenia akcji ratunkowej lub szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 k.p.). Co do zasady praca ponadwymiarowa dozwolona jest w każdym systemie czasu pracy oraz niezależnie od przyjętego w firmie sposobu wynagradzania.

Pracodawca rekompensuje pracownikowi pracę w nadgodzinach w dwojaki sposób:

 • wypłaca wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ze stosownym dodatkiem,
 • udziela czasu wolnego.

W przypadku wyboru pierwszego rozwiązania pracodawca będzie zobowiązany wypłacić pracownikowi 50% lub 100% dodatek do wynagrodzenia, w zależności od tego, kiedy praca w nadgodzinach miała miejsce.

WAŻNE!

Niezależnie od sposobu wyboru rekompensaty pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty normalnego wynagrodzenia za dodatkową pracę.

Normalne wynagrodzenie w systemie akordowym

System akordowy charakteryzuje się tym, że na wysokość pensji ma wpływ liczba wytworzonych przez pracownika towarów. W związku z tym może się okazać, że pensja w każdym miesiącu jest różna. Niemniej jednak nawet przy tak określonym wynagrodzeniu pracownik pracuje w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy. W związku z tym, jeżeli będzie pracował ponad normę, należy mu się rekompensata.

Aby prawidłowo zrekompensować pracę w nadgodzinach, należy najpierw zapłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za wykonaną dodatkową pracę.


Reklama

Sąd Najwyższy orzekł w wyroku z 3 czerwca 1986 r., że normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie, a więc obejmujące zarówno wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeżeli na podstawie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów płacowych pracownik ma prawo do takich dodatkowych składników (I PRN 40/86).

W związku z tym przy obliczaniu „normalnego” wynagrodzenia w systemie akordowym należy również wziąć pod uwagę nie tylko płacę zasadniczą, ale także przysługujące pracownikowi ewentualne dodatki.

Przykład

Pracownik wynagradzany jest w systemie akordowym. Za każdą złożoną klawiaturę dostaje 50 zł. W grudniu złożył ich 72. Dodatkowo pracownik otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 250 zł miesięcznie oraz premię w stałej wysokości 200 zł, jeżeli wykona ponad 50 klawiatur miesięcznie. Pracownik w grudniu 2010 r. wypracował 12 godzin nadliczbowych.

Nie został mu udzielony czas wolny, a zatem w ramach rekompensaty pracodawca wypłaci mu normalne wynagrodzenie wraz z 50% dodatkiem. Ponieważ pracownik w grudniu był najlepszym pracownikiem, otrzymał także nagrodę w wysokości 300 zł.

Przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za nadgodziny należy uwzględnić wszystkie powyższe składniki wynagrodzenia, oprócz nagrody, gdyż nie ma ona charakteru stałego, lecz jest świadczeniem wypłacanym w zależności od decyzji pracodawcy.

Krok 1.

Obliczamy normalne wynagrodzenie za godzinę pracy w grudniu 2010 r.:

•  [(50 zł x 72) + 250 zł + 200 zł] : 188 (godziny pracy w grudniu – 176 + 12) = 4050 zł : 188 = 21,54 zł.

Krok 2.

Następnie pomnożymy wynagrodzenie za godzinę pracy przez liczbę nadgodzin:

•  21,54 zł x 12 = 258,48 zł.

Za 12 nadgodzin w grudniu pracownik powinien otrzymać 258,48 zł normalnego wynagrodzenia.


Dodatek za pracę w nadgodzinach

Reklama

Inne zasady obowiązują natomiast przy obliczaniu dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Niezależnie od systemu wynagradzania wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za nadgodziny obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (art. 1511 § 3 k.p.).

W przypadku pracownika wynagradzanego stawką akordową przeważnie nie mamy wyodrębnionej stawki godzinowej lub miesięcznej, a więc będziemy musieli ustalić 60% wynagrodzenia, liczonego przy zastosowaniu zasad, takich jak przy wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy.

Przykład

Pracownik w grudniu 2010 r. wypracował 8 godzin nadliczbowych. Część z nich była nadgodzinami nocnymi. W związku z tym pracownikowi za 3 godziny należy się 100% dodatek, a za 5 godzin 50% dodatek. Pracownik wynagradzany jest w systemie akordowym i otrzymuje 32 zł za każde wyprodukowane krzesło obrotowe.

Aby obliczyć wysokość dodatku za pracę w nadgodzinach, należy:

•  obliczyć średnie wynagrodzenie z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiły nadgodziny:

– listopad 2010 r. – wynagrodzenie 2800 zł, 160 godzin pracy,

– październik 2010 r. – wynagrodzenie 3250 zł, 168 godzin pracy,

– wrzesień 2010 r. – wynagrodzenie 3560 zł, 176 godzin pracy;

2800 zł + 3250 zł + 3560 zł = 9610 zł.

•  obliczyć liczbę godzin pracy z ostatnich 3 miesięcy:

– listopad 2010 r. – 160 godz.,

– październik 2010 r. – 168 godz.,

– wrzesień 2010 r. – 176 godz.;

160 + 168 + 176 = 504 godz.


•  obliczyć stawkę za godzinę pracy:

9610 zł : 504 = 19,07 zł.

•  ustalić 60% tej stawki:

60% x 19,07 zł = 11,44 zł.

pomnożyć przez liczbę nadgodzin:

(11,44 zł x 50%) x 5 nadgodzin = 5,72 x 5 nadgodzin = 28,60 zł,

(11,44 zł x 100%) x 3 nadgodziny = 11,44 zł x 3 nadgodziny = 34,32 zł.

Za pracę w nadgodzinach pracownik powinien otrzymać 62,92 zł dodatku.

Dłuższy okres rozliczeniowy

Pracownicy często pracują w dłuższym niż 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Powstaje wtedy pytanie, z którego miesiąca brać pod uwagę wymiar czasu pracy w celu obliczenia stawki godzinowej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uznało, że powstanie nadgodzin można stwierdzić w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego. W związku z tym przy dłuższych okresach rozliczeniowych wymiar czasu pracy należy wziąć z miesiąca, który kończy dany okres rozliczeniowy (stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS z 20 sierpnia 2008 r., DPR-III-079-475/ZN/08).

Podstawa prawna:

 • art. 129 § 1, art. 131, art. 1511 Kodeksu pracy,
 • § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 3 czerwca 1986 r. (I PRN 40/86, OSNC 1987/9/140).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.