Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy
REKLAMA
Szczegółowy wykaz wszystkich prac wzbronionych kobietom w ciąży zawiera rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.
REKLAMA
Pracownica w okresie ciąży jest objęta szczególną ochroną. Ochrona ta polega m.in. na tym, że zatrudnianie kobiet w ciąży jest zabronione lub ograniczone przy niektórych pracach ze względu na ich wpływ na zdrowie pracownicy i jej nienarodzonego dziecka. Wiążą się z tym określone obowiązki pracodawcy.
Prawa pracownicy w okresie ciąży >>
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą piersią jest zobowiązany do przeniesienia jej do innej pracy, jeżeli dotychczas wykonywana praca jest wzbroniona kobietom w ciąży bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne (art. 179 § 1 k.p.). W takich przypadkach powierzenie innej pracy będzie się zwykle wiązało ze zmianą rodzaju pracy. Jeżeli praca wykonywana do tej pory jest bezwzględnie wzbroniona kobietom w ciąży, takie przeniesienie musi nastąpić niezależnie od tego, czy ciężarna pracownica wyraża zgodę na pozostawienie jej na dotychczasowym stanowisku pracy czy nie.
Połowa kobiet zrezygnowałaby z pracy >>
Jeżeli pracodawca zatrudnia kobietę w ciąży przy pozostałych pracach wzbronionych, a więc przy pracach zakazanych ze względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe (a taki charakter ma większość prac wzbronionych kobietom w ciąży), pracodawca jest zobowiązany jedynie dostosować warunki pracy do wymagań określonych w wykazie tych prac albo ograniczyć czas pracy w celu wyeliminowania zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Dopiero gdy to jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca przenosi pracownicę do innej pracy.
Udogodnienia dla pracujących matek >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat