reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Zwolniliśmy pracownika w trybie dyscyplinarnym. Ze względu na pośpiech, w piśmie rozwiązującym umowę o pracę nie poinformowaliśmy go o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Czy w tej sytuacji naruszyliśmy przepisy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę?

Brak pouczenia pracownika o prawie odwołania do sądu pracy czy błąd w takim pouczeniu (np. wskazanie niewłaściwego sądu) nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę. Tak samo traktuje się brak pouczenia czy błąd w pouczeniu przy wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu dyscyplinarnym powinno zawierać wolę natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę, przyczynę uzasadniającą rozwiązanie oraz pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach odwoławczych. Od każdego rozwiązania bez wypowiedzenia pracownik może się odwołać do sądu pracy. Ma na to 14 dni liczonych od dnia doręczenia zawiadomienia o dyscyplinarnym rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli w trakcie postępowania sąd ustali, że pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę, wówczas orzeka o przywróceniu pracownika do pracy albo zasądza na jego rzecz odszkodowanie. Przez niezgodne z prawem zwolnienie dyscyplinarne rozumie się rozwiązanie umowy, m.in.: bez przewidzianej prawem przyczyny, czy też niezachowania przez pracodawcę obowiązkowej formy pisemnej. Postępowanie pracodawcy będzie naruszało przepisy prawa pracy również wtedy, gdy nie zwróci się on o opinię zarządu zakładowej/międzyzakładowej organizacji związkowej, a także jeśli nie uzyska zgody reprezentującej pracownicę zarządu zakładowej/międzyzakładowej organizacji związkowej w okresie, gdy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy miałoby nastąpić w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 i 2 k.p.; to samo dotyczy ojca korzystającego z urlopu macierzyńskiego).

Brak pouczenia pracownika o prawie odwołania do sądu pracy czy błąd w takim pouczeniu nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę i nie skutkuje uznaniem przez sąd oświadczenia pracodawcy za sprzeczne z prawem. Treść art. 56 k.p. dotyczy roszczeń pracownika w sytuacji, gdy pracodawca naruszy przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę (pracownik może zostać przywrócony do pracy albo uzyskać odszkodowanie). Pouczenie nie jest elementem trybu wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę i z tego powodu nie skutkuje wadliwością czynności prawnej. Brak pouczenia lub błąd w pouczeniu może natomiast uzasadniać pozytywne rozpatrzenie wniosku pracownika o przywrócenie terminu do odwołania od natychmiastowego rozwiązania umowy na podstawie art. 265 k.p.

Podstawa prawna

  • Art. 30 § 5 i, 56, art. 177 § 1 i 2, art. 265 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama