reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Ocena pracy > Testowanie zespołu. Na co należy zwracać uwagę, korzystając z narzędzi psychometrycznych w zarządzaniu zespołem

Testowanie zespołu. Na co należy zwracać uwagę, korzystając z narzędzi psychometrycznych w zarządzaniu zespołem

Powodzenie i efektywność organizacji zależą nie tylko od czynników materialnych, technologicznych i finansowych, lecz także od umiejętności i kompetencji pracowników, wyznawanych przez nich wartości, jak również jakości komunikacji interpersonalnej, sposobu organizacji pracy i funkcji pełnionych w zespole. Dlatego coraz większą uwagę zwraca się na sposoby budowania i doskonalenia zespołów pracowniczych. Pomocne w tym mogą być testy psychometryczne.

Większość organizacji i liderów koncentruje swoje wysiłki na właściwym doborze kandydatów do określonego stanowiska. W tym celu opracowuje się dokładne opisy stanowisk oraz wymagań, jakie kandydat powinien spełniać, np.: wykształcenie, wiedza, umiejętności, zdolności czy cechy osobowości, jakimi powinien się charakteryzować, aby sprostać stawianym mu zadaniom. Skuteczność rekrutacji zwiększa się, jeżeli stosujemy różne techniki: analiza CV, wywiad kwalifikacyjny, obserwacja (assessment center), testy zdolności, testy osobowości.

Właściwa rekrutacja

Dopasowanie kandydata do określonego stanowiska nie jest jednak wystarczające, aby zapewnić efektywne działanie zespołu. Kandydat musi jeszcze pasować do zespołu. Żeby wybrać najlepszą osobę, musimy wziąć pod uwagę jej preferencje związane z pracą w grupie, np. skłonność do podejmowania określonych ról oraz charakterystykę zespołu, do jakiego rekrutujemy: cechy osobowościowe lidera i innych członków zespołu, style komunikacji poszczególnych członków grupy, fazę rozwoju zespołu i całej organizacji, cele, jakie zespół ma realizować.

Nie zawsze takie informacje brane są pod uwagę, kiedy opracowuje się profil idealnego kandydata. Często do zespołów wybiera się ludzi, którzy są do siebie podobni. Na pewno w takich przypadkach pracownicy dobrze się rozumieją, ale niekoniecznie są w stanie efektywnie współpracować i osiągać najlepsze wyniki? Członkowie zespołu powinni się uzupełniać, zarówno pod względem kompetencji, osobowości, jak i w podejściu do pracy. Dopiero zróżnicowany skład grupy zapewnia wzajemną inspirację, kontrolę i wsparcie. Testy psychometryczne mogą pomóc w określeniu dynamiki zachodzącej w zespole, a tym samym, jakie cechy i preferencje powinny charakteryzować osobę wchodzącą do zespołu.

Rozwijanie zespołu

Nie zawsze lider ma wpływ na sposób rekrutacji kandydatów. Może się jednak zapoznać ze stosowanymi metodami, aby lepiej zrozumieć, jakie dane o kandydacie są dostępne i jak je prawidłowo interpretować. Niezależnie, kto i w jaki sposób powołał skład zespołu, lider może aktywnie wpływać na jego rozwój.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama