Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika
REKLAMA
Pracodawca, który zapomina odpowiedzieć na wezwanie komornika, może zostać ukarany grzywną do 500 zł. W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika kontrola skarbowa nie będzie żadnym usprawiedliwieniem dla niewysłania komornikowi żądanych przez niego informacji.
Jeśli przeciwko pracownikowi została wszczęta egzekucja komornicza, komornik wzywa pracodawcę m.in. do tego, aby w ciągu tygodnia od otrzymania wezwania przedstawił zestawienie wynagrodzenia pracownika za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Ponadto pracodawca jest zobowiązany wskazać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do wezwania komornika, wówczas komornik wymierza grzywnę w wysokości do 500 zł. Jeśli pracodawcą nie jest osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia – osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Natomiast w sytuacji gdy pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie. Warto pamiętać, że na postanowienie o ukaraniu grzywną można wnieść skargę do właściwego sądu rejonowego.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat