reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika

Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika

Zatrudniony w naszej firmie informatyk przestał spłacać kredyt mieszkaniowy. Komornik wysłał do nas zawiadomienie o zajęciu jego pensji i zobowiązał nas do przesłania zestawienia jego wynagrodzenia. W tym czasie w firmie trwała kontrola skarbowa i zapomnieliśmy wysłać komornikowi wymagane przez niego informacje. Czy w tej sytuacji grozi nam jakaś kara?

Pracodawca, który zapomina odpowiedzieć na wezwanie komornika, może zostać ukarany grzywną do 500 zł. W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika kontrola skarbowa nie będzie żadnym usprawiedliwieniem dla niewysłania komornikowi żądanych przez niego informacji.

Jeśli przeciwko pracownikowi została wszczęta egzekucja komornicza, komornik wzywa pracodawcę m.in. do tego, aby w ciągu tygodnia od otrzymania wezwania przedstawił zestawienie wynagrodzenia pracownika za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie. Ponadto pracodawca jest zobowiązany wskazać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi lub komornikowi. Jeżeli pracodawca nie zastosuje się do wezwania komornika, wówczas komornik wymierza grzywnę w wysokości do 500 zł. Jeśli pracodawcą nie jest osobą fizyczną, grzywnie podlega pracownik lub wspólnik odpowiedzialny za wykonanie takiej czynności, a w razie niewyznaczenia takiego pracownika lub niemożności jego ustalenia – osoby uprawnione do reprezentowania pracodawcy. Natomiast w sytuacji gdy pracodawcą jest spółka cywilna, grzywnie podlega którykolwiek ze wspólników. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie. Warto pamiętać, że na postanowienie o ukaraniu grzywną można wnieść skargę do właściwego sądu rejonowego.

Pracodawca powinien pamiętać, że jeśli komornik prowadzi przeciwko pracownikowi egzekucję, wówczas będzie zobowiązany do niewypłacania mu żadnego wynagrodzenia – poza kwotą wolną od potrąceń, aż do pełnego pokrycia długu. Ustanowienie w przepisach prawa pracy kwoty wolnej od potrąceń ma na celu zapewnienie pracownikowi minimum środków na przeżycie. Przy potrącaniu sum egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż alimenty wolna od potrąceń jest kwota minimalnego wynagrodzenia (po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych). Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wówczas kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (art. 871 § 2 k.p.)

Podstawa prawna

  • Art. 871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
  • Art. 881–886 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. nr 43, poz. 296; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 197, poz. 1307.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama